Строителните пазари в Централна и Източна Европа отбелязват интензивен ръст
В брой 1 на сп. ГРАДЪТ
Офисите заемат най-голям дял в общия обем новостроящи се площи в настоящия икономически цикъл - в диапазона 10 – 21% в столиците на държавите от регион ЦИЕ-6. Това се казва в най-новия доклад на Colliers International - CEE construction markets: The Icarus effect („Строителния пазар в ЦИЕ: Ефектът на Икар“).
Марк Робинсън от Colliers коментира: „В древногръцката митология Икар летял прекалено близо до слънцето, което разтопило восъка в крилата му и той паднал в морето. Считаме, че това е точната аналогия за строителния пазар в ЦИЕ в момента. Икономическите прогнози показват, че вече сме преминали пика му в повечето държави от региона. Връщайки се назад към 2007-2008 г., забелязваме, че именно разходите и цените в строителството са сред основните сигнали за обрат в посоката на развитие още преди началото на световната финансова криза през 2008–2009 г.“
Нашето проучване показва, че недостигът на кадри на строителния пазар е главният фактор за повишение на цените на строителство. Това заедно с очакванията за ръст на минималните и средните заплати с подобни темпове, както през миналата година, индикира, че динамиката на пазара не върви към успокоение. Румъния и Унгария срещат най-големи предизвикателства по отношение на наличие на кадри и цени на строителство. В този аспект към момента най-добре стои България, а големината и ликвидността на строителния пазар в Полша може да спомогнат за по-плавно посрещане на потенциален спад.
Търсенето достига „по-земни“ нива
Търсенето е най-важният фактор за инвеститорите според оценителите на Colliers в региона. Пикът на икономическия растеж в ЦИЕ вероятно вече е факт и плановете за нови проекти има шанс да започнат постепенно да намаляват в сравнение с рекордните нива към момента.
Липсата на достатъчно кадри „стопява восъка в крилата“
Ръстът на възнагражденията и липсата на кадри към края на 2018 г. надминават стойностите си от 2006-2007 г. както в ЦИЕ, така и в ЕС като цяло. Когато възнагражденията са се увеличили с една четвърт до 50% за по-малко от три години, печалбата може да се окаже под натиск. Разходите за строителство на типичния офис проект в централната градска част на столиците са нараснали с 5 - 17% през последните 12 месеца. Налице са признаци, че 2019 г. ще бъде поредната, в която ще се наблюдава ръст на заплатите в ЦИЕ-6 с очаквания да достигнат 5 - 10% на годишна база, а има и изключения като Румъния, които вече обявиха 58% скок на възнагражденията на строителните работници. Това показва, че разходите в сектора могат още да нараснат, докато в същото време търсенето постепенно се стабилизира.
Държавите балансьори
Унгария има най-големи затруднения по отношение на наличие на материали и кадри, което строителните компании със сигурност взимат предвид при определянето на цените си. Ръстът на заплатите в Румъния е знак за предизвикателствата, които среща страната във връзка с намирането на кадри в сектора. Търсенето в Словакия се успокоява с по-бързи темпове в сравнение с другите държави от региона, а чешката икономика достигна пика на пазара по-рано от останалите – още през 2017 г. България стои най-добре от всички по тези показатели, а Полша поради големината и ликвидността на строителния пазар може да компенсира при евентуален спад.
Пълният текст - в брой 6 на сп. ГРАДЪТ