Снежана Стойчева, мениджър на Imoti.net: Секторът на недвижимите имоти премина на ново по-професионално ниво

Г-жо Стойчева, говорим си с Вас броени дни преди 5-тите Годишни награди на Imoti.net и в навечерието на 20-тата годишнина на Imoti.net. Разкажете ни, как се промени секторът на недвижимите имоти за последните две десетилетия през Вашите очи?
Несъмнено секторът се промени много през последните 20 години – премина на друго ниво - по-професионално, по-отговорно, по-компетентно. Това се отнася както за агенциите, брокерите, оценителите, така и за строителите, инвеститорите и банките. Все още има какво да се желае от продавачи, наемодатели, купувачи и наематели, но безспорно напредъкът е много голям, а прогнозите ми са оптимистични.
Като говорим за прогнози, какво според Вас е бъдещето на имотния сектор през следващите 20 години?
Технологично във всички етапи. COVID-19 предизвика бранша да предприеме бързо някои решения за внедряване на дистанционни методи – при подписване на документи, използването на виртуални 360-градусови огледи, каквито ние предлагаме от доста време, и много други дигитални решения, които не се срещаха толкова често досега. Това е едно добро начало. Но истинските иновативни нововъведения предстоят в следващите 20 години, защото секторът те първа предстои да се развива много.
Освен по отношение на дигитализация, COVID-19 повлия ли на пазара на имоти и имаше ли промяна в поведението на купувачите и продавачите?
В първите две седмици след обявяването на извънредно положение пазарът на имоти почти спря. Някои агенции драстично намалиха публикуването на обяви, спряха да рекламират имоти. В интернет обявите намаляха с около 40-60 %. Наемите тръгнаха надолу, защото бързо се появиха свободни жилища. Търговските и офис площите започнаха да се освобождават.
Изглеждаше, че бизнесът с имоти ще претърпи сериозна криза и очакванията за падане на цените за някои хора изглеждаха логични. Но в началото на април стана ясно, че новото строителство продължава, банките отпускат кредити, нотариусите изповядват сделки. Имотите са сигурно убежище за парите и паузата в сделките не продължи дълго. Купувачите продължиха да търсят имоти, но продавачите намаляха. Част от продавачите се отказаха да продават, защото прецениха, че е по-добре да имат имот, а не пари в брой; други задържат продажбата, за да видят как ще се развие ситуацията. В момента търсенето изпреварва предлагането и вероятно така ще продължи до края на годината.
Ще се отрази ли тази криза на цените на имотите и да очакваме ли големи спадове?
Със сигурност кризата с коронавируса ще се отрази на цените, но не по начина, по който очакват повечето купувачи. При надценените имоти има и ще продължи да има корекция надолу - с 10-15%, но качествените имоти и новото строителство ще държат цена. Когато предлагането намалява, цените не падат. До този момент, в тази криза, търсенето не е спряло, дори за някои типове имоти се е увеличило. Пазарът е интересен, защото се задвижи търсене към друг тип имоти - по- големи жилища, къщи с двор до големите градове, селски имоти, парцели подходящи за развитие на земеделие.
Какви са прогнозите за имотния сектор до края на 2020 година?
Трудно е да се прави прогноза в тази динамична ситуация, но не очаквам сериозни сътресения. Мисля, че всички сме по-предпазливи във всяко отношение, в това число и при сделките с имоти. Пазарът на жилища ще се развива плавно, докато при търговските и офис имотите има спад на търсенето. Помещения, които не осигуряват възможност за спазване на необходимата дистанция, ще продължат да се освобождават. За този сегмент от пазара нямам оптимистична прогноза.
Какво бихте посъветвали хората, които търсят да си купят жилище?
На първо място, ако купуват жилище на кредит, да преценяват възможностите си за погасяване на задължението. Ако купуват ново строителство – да проучват инвеститора и строителя. Тези, които продават жилище, за да купят ново, да го направят със сигурни посредници и в кратки срокове.
Хората, които искат да инвестират средствата си в недвижимо имущество бих посъветвала да ги вложат разумно – в земя, парцели, гаражи или друг тип имот, различен от този, който притежават.
А как да изберат надежден брокер или агенция, които да им помогнат в търсенето?
Най-добрият начин за реализиране на покупка, продажба или наемане на имот е като се избере компетентен и коректен брокер. Най-често потребителите се ориентират към известни и дългогодишни агенции. Това не е достатъчно. В различните населени места, дори в различните райони на едно населено място, е необходимо да се открие коректния брокер, който оперира на този пазар. В imoti.net сме отбелязали фирмите, които препоръчваме и брокерите, на които потребителите могат да имат доверие. Голяма част от тях са носители на награди от конкурса, който провеждаме и това се вижда в профила на агенцията. Това е един начин да покажем, че ние гарантираме за тази компания или този експерт.
На 7 юли ще раздадете петите Годишни награди на Imoti.net. Това са единствените отличия в сектора, защо са нужни те?
Тези отличния са нужни както на сектора, така и на потребителите. На едните, за да следват примера на добрите практики, а на другите, за да се ориентират в морето от брокери, агенции, строители. Imoti.net има каузата да издига авторитета на коректните участници в бизнеса с имоти, за да може едновременно да е в полза на потребителите и в същото време да помогне за това преминаване на сектора към онова по-професионално ниво, за което говорихме по-горе. Тази година освен традиционните 13 на брой категории, ще отличим компании и в още две нови категории. Над 120 компании и повече от 1500 потребителите се включиха в Годишните награди на Imoti.net тази година.