Радослав Котларов: Наблюдаваме нарастваща популярност на затворените жилищни комплекси

Радослав Котларов, изпълнителен директор "ГБС инвест" и управляващ GHome, бранд за жилищно строителство на Главболгарстрой
Какви са очакванията за пазара през 2025 г.?
През 2025 г. очакваме пазарът на недвижими имоти в България да продължи своя стабилен растеж. Моята прогноза е за ръст между 7% и 12%. Въпреки предизвикателствата през последните години секторът демонстрира устойчивост и адаптивност. Наблюдаваме засилен интерес към качествени жилищни проекти, които отговарят на съвременните изисквания за комфорт и енергийна ефективност. Това е индикация, че купувачите стават все по-взискателни и информирани в своите решения.
Кои сегменти ще са на фокус?
Забелязваме нарастваща популярност на затворените жилищни комплекси, независимо от техния мащаб. Този модел на обитаване предлага уредени взаимоотношения между собствениците и улеснява поддръжката на общите части, което е все по-ценено от съвременните купувачи. Клиентите осъзнават, че притежанието на имот носи със себе си не само придобивка, но и отговорности и разходи. Тенденцията е към изграждане на по-големи сгради с комбинирано предназначение (mix-use), които съчетават жилищни площи, офиси и обществени пространства. Особено внимание се обръща на естетиката на фасадите и високата енергийна ефективност. Българските купувачи вече са по-информирани и избират внимателно, като оценяват локацията, качеството на изпълнение, репутацията на инвеститора и строителя. Българите все по-лесно мигрират към нови локации, квартали и дори градове.
Кои ще са ключовите фактори, които ще движат пазара през 2025 г.?
Човешкият фактор остава водещ, а именно повишаване на цената на труда в строителството. Дори и цените на материалите да запазят нивата си, цената на труда ще продължи да поскъпва, което е близо половината от разходите за строителство на един обект, около 40%. Така че това води до покачване на цените на имоти. На следващо място е икономическа стабилност и инфлация. Проблемите на пазара на труда с липсата на кадри водят и до по-висока инфлация. Ниската безработица повишава инфлацията. Разбира се, следващ фактор са лихвени проценти и достъп до финансиране. Благоприятните условия за кредитиране ще стимулират търсенето на недвижими имоти. Присъединяване към еврозоната също ще окаже ефект. Това ще донесе допълнителна стабилност и ще привлече външни инвеститори, но води и до повишаване на цените на имотите и засилено търсене.