Радослав Кошков: В Schneider Electric устойчивостта означава създаване на добавена стойност
- Г-н Кошков, как оценявате ЕЅG стратегиите като част от зeлeнaтa тpaнcфopмaция и ycтoйчивocттa на компаниите и на инвестиционните проекти?
- Устойчивото развитие трябва да бъде цел и култура на всяка компания. Предвид променящата се и все по-изискваща ситуация на глобално ниво е необходимо компаниите да насочат стратегиите си около ключовите фактори: представяне, хора, околна среда. Виждаме колко динамична и на моменти притеснителна беше ситуацията по тема енергия. Това е само един пример как новите практики и посоки на развитие ни правят по-устойчиви и по-способни да се справим с предизвикателствата пред бизнеса.
Темите за устойчивостта и зелената трансформация не са само бъдещи проекти, те са вече неизменна част от бизнеса ни, което прави и по-лесно справянето и преминаването на компаниите през тези динамични предизвикателства.
В Schneider Electric устойчивостта означава създаване на добавена стойност. Това включва непрекъснато подобряване на екологичните, социалните и етичните измерения в цялата верига и за всички заинтересовани страни. Инвестиции в насока иновации също са начин, който насърчаваме, за да се постигне точно този устойчив модел на работа.
Отличен пример е, че откакто в края на 2019 г. бяхме сертифицирани като първата „умна фабрика“ на компанията за България и Югоизточна Европа, в партньорство с Българската агенция за инвестиции имаме възможността да представим страната ни като дестинация за успешни инвестиции. Само за последната година имаме около 500 посетители във фабриката, представители на бизнеса, образованието и институциите. Така ние представяме не само технологиите, но и практиките и поетите ангажименти на компанията ни по отношение глобалните и локалните цели за устойчивост.
- Какви са глобалните и локалните цели на Schneider Electric, които си поставяте в областта на отделните направления на ESG и устойчивото развитие?
- Въздействието на Schneider в устойчивото развитие поставя шест дългосрочни цели, които включват действия за бърз напредък по постигане на нулеви емисии от нашата дейност, кръгови решения за запазване на ресурсите, подкрепа на всички заинтересовани страни, приобщаваща работна среда, развитие и повишаване на уменията на поколенията и овластяване на местни екипи и партньори.
На локално ниво тези цели са разписани в програми за развитие за периода 2021 – 2025 г. Те включват множество активности за достигане на желания резултат – някои значителни, други съвсем прости стъпки. И отново водещо за компанията е, че всяка програма предлага цялостни решения, обучения и поддръжка както за нашите екипи, така и за тези на партньорите ни.
- Какви са конкретните практики в областта, които реализирате - както като инвеститор в инвестиционни проекти, така и като производител на продукти, влагани в много голям брой различни по функция инвестиционни проекти?
- Инвестициите до голяма степен са обвързани с това да покрият нуждите на бизнеса, като същевременно са с мисъл за околната среда и със социална значимост.
През последната година направихме значителни стъпки – стартирахме иновативен проект по изграждане на система за геотермална енергия от затворен „сух“ тип, с което да елиминираме напълно нуждата да използваме природен газ за отоплителни нужди в производството ни.
Съвсем наскоро сключихме партньорство, което насърчава eĸoлoгичния нaчин нa пpидвижвaнe и eлeĸтpичecĸaтa мoбилнocт в paйoнa на фабриката ни с публичен достъп за цялата индустриална зона.
По отношение на продуктите ни има определени зелени изисквания както за материалите, които използваме, така и за опаковките на самите продукти – това може да се види на самите продукти, носещи отличителния сертифициран Green Premium зелен знак. Отделно, държа да повторя, цялостното решение, което предлагаме, включва не само продукта, но цялата верига на доставки и дистрибуция.
- Какви са стратегията и плановете за развитие на Schneider Electric в България и региона?
- В края на миналата година обявихме, че производствената ни база се разраства с 3000 кв.м, и в тази връзка още на ниво проект ние заложихме основни решения, които са не само част от сградния мениджмънт на оборудването ни, но и имат за цел да управляват данните от всяка точка на измерване по един по-интелигентен начин.
Етапът на развитие на услугите и инструментите, които компанията предлага и използва в своите предприятия, са надградени до ниво AI съветници и анализатори и обслужващи бюра по обработка на данни, които предсказват, предотвратяват и предлагат решения, обвързани с енергийна ефективност, пестене на ресурси, оптимизиране на процесите при производство и превантивна поддръжка. И това е точно във връзка с темата, която започнах – в новата енергийна ситуация ще се развиват и успяват тези, които навреме са внедрили правилните технологични решения.
Всяка иновация, която планираме да осъществим, бива свързана с тези решения, което ни гарантира детайлен поглед над консумациите и ни предлага многобройни възможности за оптимизирането им, както и непрекъснатост на процесите и производството чрез умна превантивна поддръжка. Всички необходими решения са на пазара, нужно е само повече популяризиране чрез реални примери и действие.
Вижте cтaтиятa в бpoй 1/2023 нa cпиcaниe ГPAДЪT в дигитaлeн фopмaт c вгpaдeни ИHTEPAKTИBHИ BPЪЗKИ