Проучване на Colliers H1/2020: Ръст на предлагането на индустриални площи

Предлагането на модерни индустриални и логистични площи през първата половина на 2020 г. продължава да нараства с плавни темпове. За разглеждания период то се увеличава с 3%, което води до общ обем от 1,096,800 кв.м. Основна заслуга за това развитие има завършването на Логистичен Парк София и на две нови сгради в Логистичен Парк Ист Ринг. Лек ръст от 1% се регистрира и в нивата на свободните площи, с което те достигат до 8%. Това показва проучване на Colliers.
Търсенето в сегмента е генерирано основно от компании, опериращи в търговия с бързооборотни стоки, фармация, електронна търговия и транспорт и спедиция. Те имат съществен принос към нетното усвояване на 23,500 кв.м, разположени предимно в новозавършени сгради и отдадени още на етап „в строеж“.
Промени в средните наемни нива на клас А и B складови площи с добра локация и изградена инфраструктура не се наблюдават. Те остават съответно 5.2 евро и 2.7 евро на кв.м на месец.
През първото полугодие на 2020 г. пазарът е повлиян от пандемията от COVID-19. В тази връзка, Colliers проведе проучвания сред компании в логистичния сектор и в автомобилната индустрия. Те показват, че отражението на здравната криза върху логистичните компании е пряко свързано с ефекта й върху техните клиенти. По тази причина при 74% от участниците се наблюдава частично неблагоприятно влияние върху бизнеса, тъй като обслужват и сектори, пострадали от кризата. За 9% случващото се има положителен ефект върху дейността, а за останалите 17% - отрицателен.
От проучването на Colliers се вижда, че пандемията от коронавирус повлиява неблагоприятно автомобилната индустрия в България. Част от заводите спират работа за известен период, друга продължават, но с по-ниско темпо на производство, а някои се преориентират към изработка на защитни предпазни средства. Има и компании, на които се налага да приложат мерки за справяне с последствията от здравната криза, като използване на платен и/или неплатен отпуск от служителите и въвеждане на работа на смени.
Нагласите на 1/3 от производствените компании в сектора за следващите 18 месеца са да продължат дейността си без съществени промени в организацията. 33% обмислят възможности за осигуряване на по-голяма ликвидност с предприемане на различни действия, сред които са предоговаряне на наемни условия и продажба и последващо наемане на използваните от тях площи.