Прогноза: Пазарът на имоти ще се възстанови бързо след Covid 19

Пандемията от Covid 19 (новооткритият през 2019 г. коронавирус) все още не е достигнала до своя връх. Заразата продължава да се разпространява и през последните седмици в цяла Европа бяха потвърдени множество нови случаи. Затварянето на границите, сривът на борсите и прекъснатите доставки без съмнение ще окажат въздействие както върху световната икономика, така и върху пазара на имоти по цял свят. Добрата новина е, че прогнозите за този сектор все още са оптимистични, обобщава докладът "Potential Impacts of COVID-19 on EMEA Real Estate".
Намаляването на растежа на световната икономика вече е факт, а първите пострадали са Германия, Франция, Италия и Испания. Най-засегнати от глобалната пандемия са автомобилният сектор, машиностроенето и химическата индустрия. Ограниченията за пътуване и страхът на хората от зараза с COVID-19 от своя страна пък засяга пряко туристическия сектор и търговията на дребно.
Въпреки че доходността от недвижими имоти може да бъде незначително повлияна в краткосрочен план, дългосрочната перспектива остава положителна. Намаляването на обема на инвестициите вероятно ще се отрази отрицателно на пазара, но трябва да се има предвид, че по традиция той е по-малък през първото тримесечие на годината. От друга страна нарастващите призиви за допълнително намаляване на лихвите могат допълнително да подкрепят имотния сектор.
Сериозно ли е?
Коронавирусът COVID-19 хвърли дебела сянка върху световната икономика. През последните дни случаите в Европа достигнаха и надхвърлиха тези в китайската провинция Хубей, откъдето започна всичко. Специалистите са убедени, че пандемията все още не е достигнала своя връх и се очаква заразата да се разпространи във всички европейски държави. Истинско предизвикателство е да се посочи какво ще е въздействието на COVID-19 върху световната икономика, той като ситуацията е изключително динамична. Въпреки нарастващата нестабилност на световните фондови пазари и силното влияние на китайското производство и инвестиции върху глобалната икономика за момента потенциалният негативен ефект от пандемията може да се очаква само в краткосрочен план.
Към 15 март 2020 г. общо в света са потвърдени 153 517 случая, като от тях в Китай са 81 048, а в Италия 21 157, Испания - 5753, Франция - 4469. Общият брой на заболелите на стария континент надхвърля този, регистриран в Китай от началото на заразата. Основното огнище е Италия, като ако в началото на епидемията болните са съсредоточени в Милано, то две седмици по-късно пандемията обхвана цялата държава. Усилията за ограничаване на случаите от страна европейските власти са много, но не достатъчно успешни. Поетапно европейските държава затваят границите и налагат тежка карантина на градовете. Не бива да се пропуска и фактът, че само Великобритания има повече от 30 000 свои граждани, живеещи и работещи в Китай. Именно завръщането им от заразените региони поставя под сериозно напрежение властите, които се опитват да овладеят ситуацията.
Глобалното въздействие
Бързота разпространение на COVID-19 по всяка вероятност ще повлияе значително растежа на брутния вътрешен продукт на Китай през първото тримесечие на 2020 г.. Това без съмнение ще се отрази и върху икономиката на останалия свят. Влиянието на Китай върху световните пазари нараства значително след 2003 г. През 2018 г. азиатската държава представлява 16% от брутния световен продукт (БСП), 10% от общия внос и 13% от износа на стоки. За сравнение през 2003 г. по време на епидемията от друг коронавирус - SARS от 2003 г. Китай представляваше едва 4% от БСП и почти толкова от общия внос.
Засиленото влияние на Китай в икономически аспект обяснява защо вирусът притежава капацитета да окаже много по-голямо неблагоприятно въздействие върху световната икономика и в частност върху доставките в сравнение с епидемията от SARS.
Глобалното въздействие ще се усети чрез намалено търсене на вносни стоки, по-малко китайски туристи, прекъсване на веригата на доставки поради недостиг на суровини и продукти от Китай и отрицателни настроения на финансовите пазари, които ще дадат отражение и в сферата на недвижимите имоти.
Къде е Европа?
Статистиката сочи, че Китай е най-големият партньор на Европейския съюз що се отнася до внос на стоки и вторият по големина по отношение на износ на стоки от европейския пазар. Ето защо специалистите конкретизират два непосредствени проблема за икономиката на стария континент.
От една страна европейският пазар разчита на Китай като източник на стоки за крайните клиенти. Данните сочат, че първите засегнати в това отношение ще са Германия и Холандия.
Вторият проблем е свързан с мястото на Китай по веригата за доставка на стоки и суровини. Европейският пазар е зависим от азиатската държава като един от най-големите износители на междинни стоки и суровини, необходими производството на европейски продукти и износът им в световен мащаб.
Германия, Полша, Италия, Франция и Испания ще бъдат най-засегнати при прекъсването на веригата от доставки, причинено от спирането на китайските фабрики. Рискът за тези държави се увеличава правопропорционално на продължителността на прекъсването на китайското производство.
От друга страна органиченото движение на хора в Китай означава, че компаниите ще работят в намален състав и производителността им ще спадне. Съществуващите запаси на междинни стоки и суровини могат да изиграят ролята на буфер в краткосрочен план, но по-продължителното прекъсване на доставки от Китай, ще доведе до забавяне или спиране на производството на стоки в Европа. Това касае изключително много сектори, в които междинните китайски суровини са от голямо значение – автомобилната, химическата и текстилна индустрия. В тези производства е трудно да се намери заместител на суровини, а дори и да има, те ще са прекалено скъпи и това би оказало влияние върху крайната цена.
Финансовите пазари
В началото на пандемията финансовите пазари реагираха бавно на разпространението на COVID-19. През последните седмици обаче очакванията за пачелби започват да намаляват. Данните сочат, че към 2 март 2020 г. средният спад на пазарите на акции е ~ 8% от началото на годината като тази колебливост се очаква да продължи в краткосрочен план.
Нестабилността на финансовите пазари без съмнение влияе и върху пазара на имоти, но същевременно създава и редица възможности. Движението на финансовите пазари доведе до намаление доходността на облигациите до историческо ниски нива. Това от своя страна спомага за намаляване на разходите за заеми и в някои случаи увеличава привлекателността на имотите.
Търговията в рамките на ЕС е жизненоважна за икономическия растеж и всяко прекъсване представлява непосредствена заплаха. Карантината, под която бяха поставени много от евопейските държави и затварянето на границите, вече се усеща в цяла Европа. Ето защо в момента е от изключително значение както да се приложат строги мерки за спиране разпространението на вируса, така и да се обмислят всички подподящи начии за възстановяване на настроенията в региона.
Усилията на Китай да овладее напълно вируса вече дават резултат и започва смекчаване на рисковете, свързани с прекъсването на веригата за доставки от азиатската държава и на стария континент. Очаква се Китай да преживие V-образно възстановяване на растежа на БВП – снижение през първото полугодие и възстановяване през второто. Прогнозата за ЕС в момента зависят както от ситуацията в Китай, така и от действията на обединена Европа. Специалистите обаче са на мнение, че ефектът на пандемията върху икономическия растеж ще бъде сравнително малък.
Codid19 и пазара на недвижими имоти
Пандемията от COVID-19 най-вероятно ще има отрицателно краткосрочно въздействие върху пазара на недвижими имоти. Разрастването на епидемията обаче и влиянието й могат да се предвидят трудно. Ако вирусът обхване още по-агресивно Европа, това вероятно ще окаже значително влияние върху икономическия растеж и обема на инвестициите. Действията, предприети от правителствата и ЕК обаче ще се задействат като буфер. Ето защо ако въздействието на COVID-19 прилича на това на избухването на SARS през 2003 г. и се очаква през втората половина на годината а настъпи силно възстановяване на инвестициите и пазарите.
Влиянието на пандемията върху пазара на офисни имоти за момента е ограничено. Проблемът може да възникне по веригата за доставки и логистика след прекъсване на производството и траспорта на междинни суровини и стоки, както в Азия, така и в Европа. По всяка вероятност Codid 19 ще засегне повече проектите за обновяване на бизнес сградите, отколкото строителството на нови такива.
Инвестициите
Ограниченията за пътуване и затварянето на границите вече водят до отмяна на редица срещи, форуми и търговски изложения по цял свят. Това може да повлияе върху пазара на инвестиции в недвижими имоти като по всяка вероятно ще намали потока на инвеститорите, ситуирани в Азия. По традиция първото тримесечие на годината е по-слабо що се отнася до инвестиционния пазар и въздействието на вируса може да се ограничи по отношение цялата година, ако епидемията се овладее. Данните сочат, че през последните 14 години първото тримесечие осигурява до 20% от общите годишни инвестиции. От друга страна трябва да се има предвид, че инвестиционният пазар се движи бавно по отношение на транзакциите и видимият ефект в тази сфера не може да се наблюдава веднага.
Не всичко е загубено
Експертите са на мнение, че на този етап ефектите върху икономическия растеж на европейските пазари за цялата година ще са минимални. Все още е трудно да се прогнозира как ще се развие епидемията от новия коронавирус и как ще реагират отделните държава, за да опазят населението си. Въпреки това основите на европейския пазар на имоти остават силни. Огнищата на COVID-19 ще има отрицателно краткосрочно въздействие върху определени сектори, но в дългосрочен план няма драстично да повлияе върху пазара на недвижими имоти.