Недвижимото имущество се приема като най-доброто вложение на средствата
Гергана Тенекеджиева, управител, "Адрес Недвижими Имоти"


В условията на пандемията COVID-19 гъвкавите схеми на плащане улесняват купувачите и поддържат стабилния интерес към имотите в строеж. Инвеститорите се адаптират към клиентите, които разчитат предимно на ипотечен кредит, като им дават възможност за по-малка първоначална вноска, равняваща се на 20% от стойността на имота, а останалите 80% изискват след получаване на Акт 14, Акт 15 или Акт 16. Има и клиенти, които са склонни на по-висока първоначална вноска, срещу която да получат отстъпка при покупката на ново строителство.
Сред купувачите на ново строителство най-активни са тези, които търсят имоти за инвестиция. Те нямат спешна необходимост от жилище и могат да изчакат до завършване на сградата.
Цените са без съществена промяна, като интересът към покупка след Акт 14 се увеличава. На този етап проектът вече е на груб строеж и клиентите се чувстват спокойни да сключат сделка. Имат и възможност за банково финансиране на покупката.
Двустайните жилища са най-предпочитани от клиентите, купуващи с инвестиционна цел, заради по-високата ликвидност.
Все по-често сделката включва и закупуване на паркомясто или гараж. Почти всяко домакинство в големите градове разполага с два автомобила и липсата на възможности за паркиране извън сградата създава проблеми за живеещите. Наличието на паркомясто или гараж към имота вече е почти задължително условие на клиентите.
Близо 60% от клиентите разчитат на банково финансиране в столицата. В останалите големи градове делът на покупките с кредит е около 40%.
Преразглеждането на условията от страна на банките започна още преди началото на пандемията. При ипотечното кредитиране кредитната история на кандидатите вече има много по-голямо значение. Ако преди десет години за финансиращата институция важен беше само имотът, то сега е се обръща внимание на профила на клиентите – дали са на трудов договор, дали работят във финансово стабилна компания.
Рекордно ниските лихви подтикват много от хората с реална жилищна нужда да пристъпят към покупка.
А сделките на имотния пазар не са само с кредит – все повече хора избират инвестицията в имот пред банковия депозит заради ниските лихви. Данните на БНБ показват, че въпреки COVID спестяванията на българите в периода февруари – ноември 2020 г. са се увеличили с 3.2 млрд. лв. Недвижимото имущество се приема като най-доброто вложение на средствата и интересът към имотите, особено в криза, е нормално да нарасне. Алтернативите на българския пазар не са широко разпространени и не могат да бъдат приети от масови купувачи.
Криптовалутите будят широк интерес в глобален мащаб, но у нас този пазар все още не е толкова популярен. За влияние върху жилищния сегмент не бихме могли да говорим предвид консервативността на този пазар у нас. Това не отрича, разбира се, единични случаи на хора, които търгуват с дигитални валути, но в повечето случаи българите търсят варианти за вложение в добре познати и доказани с времето методи. Материализирането на спестяванията чрез покупка на имот им дава сигурност и спокойствие.