Кристалина Георгиева: България може да сведе щетите от кризата до минимум

България взе рано решителни мерки за защита на здравето на хората и за защита на икономиката, но може да се наложи да направи повече, не се колебайте. Това каза Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд, в специален видеоконферентен брифинг.
По нейните думи България е сред страните със силна фискална позиция и отговорно отношение към дълга. „България взе едно много добро решение – да ускори влизането си в еврозоната“, коментира Кристалина Георгиева. МВФ очаква българската икономика да отчете свиване на растежа с 4% през тази година и възстановяване до плюс 6% през 2021 г.
Кристалина Георгиева заяви, че до момента, България е пощадена от най-тежките последствия на здравната криза.
“В същото време България понася сериозни поражения от кризата. Икономиките в целия Европейски съюз, тоест голяма част от търговските партньори на България, драстично забавят ход, и веригите за доставки, в които страната ни участва, може да бъдат прекъснати. Това показва, че кризата е глобална и засяга всички“, обясни по време на брифинга Георгиева.
Тя каза още, че доброто управление на публични финанси в страната създава фискално пространство за предприемане на така необходимите действия за защита на здравето на хората и свеждане на икономическите щети до минимум, посредством запазване на работните места и подкрепа за работещите и компаниите.
„В тези трудни условия МВФ има готовност да подкрепи усилията на България в борбата й с пандемията и нейните икономически последици. Преодоляването на дългосрочните щети за икономиката в периода след отшумяването на здравната криза, ще изисква огромен паричен ресурс. МВФ има готовност да подкрепи усилията на страните и в тази област, основно чрез съгласуване на действията им в глобален план за максимално ускоряване на икономическото възстановяване. Позволете ми предварително да дам отговор на един от въпросите, които очаквам да ми зададете. България не се е обръщала към МВФ с искане за финансова подкрепа“, посочи директорът на МВФ.
Според Кристалина Георгиева сме свидетели на безпрецедентна криза, тъй като никога досега не се е налагало да спре цялата икономика, за да се съхрани здравето на хората.
Очакванията на МВФ са за спад на глобалната икономика с 3% през 2020 г. Докрая на годината прогнозите са за започване на възстановяване. За следващата година се очаква растеж от 5.8%, но за първи път в прогнозите на фонда има няколко сценария.