Константин Бобчев: Купувачите стават все по-прецизни в своите изисквания

Константин Бобчев, управляващ партньор, Smart Consultants
Какви са тенденциите на пазара, които ще следим през 2025 г.?
През 2025 г. пазарът на недвижими имоти ще продължи да бележи стабилен ръст с особен акцент върху жилищния сегмент. Купувачите стават все по-прецизни в своите изисквания и се ориентират към имоти, които не само предлагат конкурентни цени, но и отговарят на високи стандарти за архитектура, дизайн, локация и качество на използваните материали. Наблюдаваме ясно изразена тенденция към по-развито и осъзнато потребителско поведение, при което решенията за покупка се базират на съвкупност от фактори като функционалност, качество и дългосрочна инвестиционна стойност.
Накъде ще бъде насочен основният фокус?
Основният фокус през 2025 г. ще бъде насочен към жилищни проекти с високо качество както в премиум сегмента, така и в райони с динамично развиваща се инфраструктура. Това обхваща не само престижните квартали, но и зони, които предлагат съвременна градска среда, добра свързаност и удобства, подходящи за комфортен семеен начин на живот. Потребителите са все по-склонни да инвестират повече, ако проектите предлагат добавена стойност – независимо дали става въпрос за иновативни архитектурни концепции, устойчиви материали или удобства, които допринасят за подобряване на ежедневното качество на живот. Междувременно през 2025 г. три основни фактора ще бъдат решаващи за динамиката на пазара на недвижими имоти: цените на строителните материали, недостигът на квалифициран труд и присъединяването на България към еврозоната.
Как тези фактори ще определят динамиката на пазара през 2025 г.?
Продължаващият глобален ръст в цените на строителните материали ще продължи да бъде съществен двигател на пазара. В страни като Германия, Италия и Китай увеличението на цените вече е значително, което несъмнено ще рефлектира на разходите за строителство и в България. Поскъпването на основни материали ще създаде допълнителен натиск върху крайната стойност на недвижимите имоти, което ще има последици за целия пазар.
Липсата на квалифицирани специалисти в строителния сектор става все по-осезаема и оказва сериозно влияние върху индустрията. Повишените разходи за наемане на работна ръка водят до увеличаване на общите разходи за строителните компании. В резултат на този недостиг се очаква, че компаниите ще се насочат към оптимизация на процесите с цел балансиране на нарастващите разходи и осигуряване на необходимото качество и ефективност в изпълнението на проектите.
Присъединяването на България към еврозоната ще бъде значим катализатор за пазара на недвижими имоти. Очаква се този процес да доведе до стабилизиране на икономическата среда, както и до увеличен интерес от страна на международни инвеститори. Държави, които вече са част от еврозоната, традиционно отбелязват устойчив ръст в цените на имотите, подкрепен от повишено доверие и засилени капиталови потоци. Заедно с това преминаването към еврото ще наложи по-високи стандарти за прозрачност и ефективност в сектора, което ще има положително въздействие върху цялостното предлагане и конкурентоспособност на пазара.
Допълнителни фактори като глобалната политическа ситуация, мерките на банковия сектор за регулиране на кредитирането и макроикономическите предизвикателства също ще оказват влияние върху развитието на пазара. Например въвеждането на по-стриктни изисквания за самоучастие при покупка ще продължи да допринася за дългосрочната устойчивост на пазара, като същевременно създава стабилна и здравословна среда за купувачи и инвеститори. Тези мерки ще помогнат за предотвратяване на рискове, свързани с прекомерно задлъжняване, и ще осигурят по-голяма сигурност на пазара в дългосрочен план.