JLL: Дистанционна работа, онлайн пазаруване и нови технологии – резултатът от Covid19

Правителства, многомилионни компании и малки търговци, цялата световна общност е поставена в безпрецедентна ситуация – пандемия от новооткрития корона вирус COVID-19. Краткосрочните въздействия върху икономическия растеж, бизнес активността и като цяло живота на хората са неоспорими. За момента експертите постигат консенсус, че световната икономика ще се възстанови през втората половина на 2020 г., но какво точно ще се случи все още е неясно. Това се казва в доклада COVID-19 Global Real Estate Implication на JLL.
Най-добрият подход в момента е да се разгледат и планират различни сценарии, вместо да се залага само на смели прогнози, според които трябва да сме готови или за леко до умерено забавяне на икономиката, което ще отмине бързо или за по-тежка и продължителна криза.
Корпоративна политика
В ситуацията на пандемия здравето и благополучието на служителите ще бъде основна корпоративна грижа. Едва на второ място се нареждат плановете за организиране непрекъснатостта на бизнеса. Предвид бързо променящата се ситуация, предприятията трябва да бъдат гъвкави. Необходимо е корпоративният отговор да се фокусира върху това компаниите да са подготвени, да защитават служителите си, да мониторират ситуацията и да поддържат непрекъсната комуникация.
В дългосрочен план хората на пазара на недвижими имоти, вземащи решения, ще насочат вниманието си върху оперативната устойчивост. По този начин компаниите ще развият способност да реагират бързо, ако подобно събитие се повтори и в бъдеще.
Капиталови пазари
Инвестиционната активност вероятно ще се забави през първата половина на 2020 г., тъй като инвеститорите реагират на несигурността, предизвикана от пандемията, като най-засегнати са хотелиерството, туризма, услугите на дребно.
По време на предишните кризи инвестициите в недвижими имоти се колебаеха, но тази тенденция се промени и с течение на времето постепенно започна увеличение на средства в този сектор. По всяка вероятност сенарият ще се повтори и сега. Недвижимите имоти продължават да предлагат атрактивна относителна възвращаемост в сравнение с други видове активи.
Хотели и настаняване
Наложените ограничения за пътуване, анулирането на световни изложения, конференции и други събития, както и нежеланието на хората да посещават различни дестинации вече се усеща от хотелиерския бранш. В краткосрочен план процентът на заетост в този сектор ще спадне.
Най-големи загуби ще търпят местата с висок дял на международни посетители. Хотелите, достъпни за местните клиенти, до които се стига с автомобил или обществен транспорт, могат да извлекат полза от създалата се ситуация.
Ако вирусът намали своята сила и изчезне скоро, потенциалът за възстановяване на сектора е голям.
Пазарите на дребно
Търговците на дребно трябва да се подготвят за период, в който ще се наблюдава ограничаване на паричния поток и повишаване на оперативните разходи. Това ще бъде резултат от спада в потребителското търсене и прекъсната верига за доставки. Решаващо за търговците на дребно е да защитят паричния поток. Най-засегнати ще бъдат тези с ниски маржове на печалба. Като част от решението на проблема е да се предоговарят условията на наемите (разсрочено плащане, опростяване или намаляване на наема и т.н.)
Търговците на дребно, които разполагат с добра система за онлайн поръчки, биха могли да запазят ръста на печалбите си в дългосрочен аспект като преминат към по-гъвкав модел на продажби. Подсигуряване на веригата за доставки и запазване на непрекъснатостта на продажби ще бъде от ключово значение и в бъдеще.
Индустриални и логистични пазари
Индустриалният и логичистичен сектор ще пострада най-много от прекъсването на веригата за доставки. Намалената активност на големите пристанища и летищата води до намаляване процента на използване на неактивните ресурси. В дългосрочен план пандемията вероятно ще повдигне въпроса за устойчивостта на системата за доставки и ще се наложи тя да бъде преразгледана.
Разпространението на вируса по всяка вероятност ще ускори автоматизацията и използването на роботи като по този начин ще намали зависимостта на компаниите от пазара на труда. Преминаването към онлайн пазаруване, особено за хранителни стоки, може да се превърне в постоянна тенденция и това от своя страна да засили търсенето на складове и логистични пространства.
Пазарът на офис пространства
Пандемията може да окаже по-голям натиск върху пазарите, които са в по-късен етап от своя цикъл, каквито са офисните пространства. Това ще създаде потенциална опасност от забавяне на инвестиционната активност и малко по-бавен растеж на наемите в сравнение с прогнозите от миналата година. Увеличеният брой на служителите, които работят дистанционно, ще намали процента на използваемата част от офиса. А най-уязвими ще са работодателите, които имат краткосрочни лизингови договори.
В дългосрочен план пандемията най-вероятно ще увеличи процента на служителите, които остават да работят у дома.
Жилищния сектор
Безспорно човекът като индивид е най-потърпевш от COVID-19. Дългосрочната тенденция за увеличаване гъстотата на населението и по-конкретно на живеете, както и споделените офис пространства значително повишава риска от предаване на болестта. Ето защо трябва да се разработят протоколи, които да намалят опасността от разпространение на заразата.
Жилищните пространства, особено многофамилните, са по-защитени, той като могат да се възползват от стабилни потоци на приходи. Те имат способността активно да поддържат наемите като по този начин се предпазват от слабите периоди. Търсенето на такива пространства също е устойчиво на външни сътресения.
Въпреки че е лесно да се концентрираме върху краткосрочното икономическо въздействие на COVID-19, дългосрочният ефект както върху обществото, така и върху недвижимите имоти не трябва да се пренебрегва. Пандемията ще промени начина ни на живот и работата, и има възможност да доведе до нови оперативни модели.
В офиса ще се увеличи процента на хората, които работят дистанционно, собствениците ще се фокусират върху здравето, благополучието и производителността на своите служители;
При търговията на дребно ще се увеличи процента на хората, които пазаруват онлайн хранителни продукти и ще промени поведението на търговците на дребно.
В промишлеността ще се преосмисли и деглобализират веригите за доставки за намаляване на риска.
Ще се промени възприятието за пътуване и ще се постави акцент върху устойчивите практики.
Като резултат от всичко това ще се засили интеграцията на модерните технологии, особено PropTech и MedTech, засягащи всички аспекти на живота и бизнеса.