Георги Киров: Имотният пазар е в темп на гладко развитие

Георги Киров - партньор и директор капиталови пазари, Colliers
Какви са очакванията за пазара през 2025 г.?
2025 година се очаква да е положителна за имотните пазари. Това е логично развитие за малка, отворена (експортно ориентирана) икономика като България, в която няма парична политика поради наличието на валутен борд (т.е. политиците не създават директно инфлация и не „подлъгват“ икономиката). Това води до високи нива на спестяване и ефективност на икономиката, особено след последствията от COVID-19 и кратката енергийна криза, респективно 2022-2023 г. Етапът на високи лихви не засегна България и респективно имотният пазар е в темп на гладко развитие, което се очаква да продължи и през 2025 г.
Кои сегменти ще са на фокус?
Всички, включително офиси! Жилищният сегмент е може би най-видим поради наличието на много нови проекти, както и поради ефекта на дистанционната работа и високите нива на спестяване. Последните фактори се отразиха положително и на търговските площи, като наблюдаваме растеж при всички видове търговски формати (като клиентопоток, брутни продажби и респективно наеми и/или подоходни наеми).
При складовите площи наемите се урегулираха и сделките започнаха да се случват по-гладко. Да напомня - проблем в този сегмент през последните 2 години беше рязкото покачване на строителната себестойност поради войната в Украйна (вносът на метал), което веднага се отрази в повишаване на наемните нива. В момента разликата между търсен и предлаган наем се намали и заетостта остана на много високи нива.
При офис площите етапът на преконфигуриране продължава. От една страна, все повече хора работят от офиса. От друга страна, наемателите продължават да сменят капацитета на офиса си, като въвеждат гъвкави работни места, разчитайки, че служителите им ще работят хибридно. Също така традиционният проблем с липса на кадри в IT индустрията е по-малко изострен в момента, което позволява да има нови за пазара фирми и експанзия на съществуващите. Всичко това води до умерен растеж и стабилизиране на процента незаети площи.
Кои ще са ключовите фактори, които ще движат пазара?
Присъединяването ни към еврозоната – може би като най-осезаем фактор. Очакваното преминаване към еврото „избутва“ много капитал, който доскоро не участваше активно в икономиката. Това доведе до по-висока активност на капиталовите пазари и растеж в жилищните и търговските площи.
Приемането на България в Шенген се очаква да ускори движението на стоки благодарение на премахването на граничния контрол между страните членки. Това вероятно ще засили интереса към паневропейските коридори 4 и 8, които ще се утвърдят като по-бързи и ефективни маршрути за транспорт на стоки. В резултат на това до края на 2025 г. е възможно да се наблюдава повишено търсене на складови площи, необходими за подкрепа на нарастващия обем на товаропотока.
Не на последно място сформирането на редовно правителство е опит за дългоочаквана политическа стабилност. Това конкретно в сегмента на логистични и индустриални имоти ще засегне главно леките производства, които имат нужда от представителна власт, за да може да сме атрактивни за нови бизнеси, които биха избрали България за операциите си.