Фалитът на FTI: Точка на кипене, но не и в България
Третият най-голям туроператор в Европа се срина
Бизнесът в България не е сред сериозно засегнатите след фалита на третия по големина туроператор в Европа FTI Group, като критични сътресения на локалния пазар не се очакват. Напрежение в сектора относно бъдещето на вече заявените от германски туристи пакети към момента няма. Германската компания, която наскоро получи сериозна финансова инжекция от над 100 млн. евро, подаде молба за обявяване в несъстоятелност. Като причина от ръководството изтъкват спадащите туристически резервации, както и задълбочаващи се проблеми около авансовите плащания към доставчици. В резултат от това според представителите на туроператора нуждата от ликвидност се е увеличила многократно и вече не може да бъде преодоляна.
След дълъг и сложен инвеститорски процес през април компанията прие системата на консорциум от инвеститори, с което се договори финансиране в размер на 125 млн. евро. Оттогава до момента на фалита обаче нивата на резервации са по-ниски от очакваните.
Фалитът на FTI и Черноморието
Обявяването в несъстоятелност на компанията означава, че туроператорът ще отмени или изпълни частично пътувания от 4 юни. Последствията са, че това може да засегне хиляди туристи в началото на най-натоварения сезон. Позитивът обаче е, че новината за фалита идва в началото на лятото, което дава възможност на хотелите да наваксат с изгубените резервации от германски туристи, ако има такива.
Между 15 000 и 20 000 германски туристи за България са засегнати от фалита на FTI Group. По-малко от половината обаче ще се откажат от почивката си на Черноморието. По предварителни оценки и предвид данните до този момент над 2/3 от гостите ще презапишат дестинацията и ще дойдат на почивка в България.
Туристите ще бъдат пренасочени към други германски туроператори, които продават страната ни като дестинация за почивка. В каталога на компанията влизат курортите „Златни пясъци“ и „Слънчев бряг“, които обикновено са сред най-предпочитаните локации за чуждестранни туристи през лятото. Възможно е хотелиери да загубят средства от туристи, които са летували в България през май по линия на FTI. Прогнозите обаче са бизнесът да навакса изгубеното.
20 000 клиенти от Германия за българския пазар е годишният обем на FTI за Черноморието. Вероятността туристите да бъдат пренасочени към други германски туроператори, които предлагат почивка на Българското Черноморие е голяма, тъй като капацитетът им е достатъчен, за да се осъществи прехвърляне. Такива са например TUI, DER Touristik, Alltours и Schauinsland-Reisen, които предлагат България като дестинация в своите каталози.
Рисковете за България
Няма рискове за българския туризъм заради фалита на германската компания. Причината е, че процедурата по банкрут е много добре уредена в Германия.
Ефектът от обявяването в несъстоятелност на FTI за туристическия бранш от този фалит е негативен повече по линия загуба на доверието на клиентите и имиджа на доставчиците на туристически услуги на местния пазар, смятат от Асоциацията на агенциите за входящ туризъм в България.
Напрежение относно отливът на туристи и същевременно риск от последствията заради изгубени резервации няма, посочи пред екипа на "Градът" директорът на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма доц. Румен Драганов. Според него щетите, които нанесе фалитът на Thomas Cook от 2019 г., няма да се наблюдават в настоящата ситуация.
Едно наум след фалита на Thomas Cook
За пазара подобни фалити не са новост. Последният такъв опит идва от 2019 година, когато туроператорът Thomas Cook обяви банкрут. За 178-годишното си съществуване компанията се превърна в основоположник на масовия световен туризъм, но все пак гигантът изпада в несъстоятелност.
Ситуацията отпреди 5 години предизвика хаос по международни летища, остави хиляди туристи без транспорт и нанесе сериозни щети по туристическия бизнес и хотелиерството.
Към момента на фалита задълженията на британската компания към българските хотелиери бяха големи. Около 58 български обекта за настаняване развиваха дейност съвместно с британския туроператор. Хотелиери тогава обявиха, че банкрутът на „Томас Кук” може да доведе и до фалити у нас.
С днешна дата България не е сред най-сериозно засегнатите дестинации, защото броят туристите на FTI у нас не е голям, смятат от Асоциацията на агенциите за входящ туризъм в България. А по всяка вероятност голяма част от анулираните резервации ще се покрият от други туристи. Спокойствие идва и от страна на самия бранш, като хотелиери по морето споделят, че напрежение към момента не се наблюдава.
Огромни щети за Гърция
Най-големи сътресения в момента търпят хоспиталити индустриите в основните дестинации за туристите на FTI. Става дума за Турция, Египет и най-вече Гърция, където негативите вече са осезаеми.
Фалитът на третия по мащаб туроператор в Европа нанася огромни щети на гръцкия туризъм. FTI има неизплатени задължения към местния бизнес в размер на 2 млн. евро за миналата година. Към момента над 7500 клиенти на агенцията са на почивка в Гърция. Анулират се множество резервации.
Най-силно засегнати са хотели на островите Крит, Родос и Кос. На тези места през лятото се очакваха 100 000 германски туристи. Поради голямото търсене на места за почивка в южната ни съседка също се очаква голяма част от анулираните резервации бързо да се покрият.
Голямата картина
По време на пандемията от COVID-19 туроператорът получи финансова подкрепа от държавата в размер на почти 60 млн. евро. Сега германските власти ще разследват как и къде са разходвани тези средства.
4.1 млрд. евро е размерът на годишните продажби на компанията през финансовата 2022/2023 г. За туроператора работят около 11 000 души по целия свят. Каталогът на FTI включва над 40 дестинации, като има 10 000 партньорски агенции в Германия. От групата заявиха, че се работи усилено за гарантирането на безопасното завръщане на клиентите, които вече са започнали пътуванията си.