Даниела Бойчева, „CTP България“: Модерните складови решения - гъвкавост за нуждите на бизнеса за поне 10 години
Вижте cтaтиятa в бpoй 3/2024 нa cпиcaниe ГPAДЪT
- Със своя опит и международна експертиза CTP поставя стандарти за логистични площи в България - какви са днес модерните измерения на качествените логистични площи?
- С всеки нов проект ние се стремим да доразвием вече работещи концепции и да ги подобряваме спрямо натрупания строителен опит, международните пазарни изисквания и ESG стандарти, адаптирани за местните специфики.
Модерните складови решения предполагат преди всичко гъвкавост, адекватна за развитието на пазара днес, и възможност да отговорим на нуждите на бизнеса в следващите поне 10 години.
Гъвкавост постигаме с по-голяма универсалност на площите, които впоследствие преобразуваме от пространства, подходящи за високостелажно складиране, в такива за куриерско обслужване на онлайн търговия, малки шоурумове и работилници или специализирани производствени бази.
В допълнение, от основно значение е свалянето на разходи за бизнеса и управлението на излишъци в краткосрочен и дългосрочен план. Последните постигаме с технически решения за максимизиране на използваното пространство (чрез конструкция и височина на складовете) и чрез вложените материали в строителството. Например чрез по-добра изолация на складовете можем да постигнем необходима температура за оперирането на основни бизнеси без допълнителни разходи за ток. В допълнение, възможността за привързване на соларни панели е от ключово значение за спестяването на разходи за производствата.
От друга страна, философията ни да строим индустриални паркове, максимално достъпни в градовете и с осигуряване на ключови услуги, води до оптимизиране на транспортните разходи за компаниите, както и до по-добър подбор на кадри и минимизиране на тяхното текучество.
- Как оценявате актуалната пазарна среда и перспективите за развитие на нови и за съществуващи логистични проекти?
- Потенциалът за развитие на логистичните операции и откриването на нови производствени мощности в България открай време са в конкурентна среда спрямо съседните на нас държави, независимо от достъпността при нас все още на кадри. Основната причина е големината на пазара, респективно възможностите за разгръщане на бизнеса и постигане на оптимизация в цената на техните операции. Към момента пазарът ни се движи все още със същите темпове на абсорбция, независимо че международен предприемач като нас изпреварва търсенето с доставянето на площи спекулативно.
Нашата концепция е да строим преди настъпилите нужди от клиентите ни, тъй като те са поставени в ситуации бързо да решават дали да експандират, и независимо че в стандартния случай разглеждаме решения за следващите пет години, обикновено бизнесът се развива с по-бърз темп и площите се удвояват до достигане на тези пет години.
Вярваме, че влизането на България в Шенген пространството ще доведе до нови възможности и улесняване на логистичните задачи пред нашите партньори.
- Какви са стимулите за развитие на логистични проекти - built-to-suit и TPL? Какви са перспективите?
- Основният стимул за развитие на продукт по задание на клиент е създаването на допълнителна добавена стойност за дългосрочен наш партньор.
От друга страна, пазарът е изключително динамичен по отношение на нуждите на бизнеса и това води до планиране на по-базови решения с възможност за моделирането им.
- Каква е ролята на развитието на достъпността и на политиките за подобряване на инфраструктурата за увеличаване на логистичните възможности и опции за клиентите?
- Изграждането на инфраструктура към и във нашите паркове е голямо перо от нашите инвестиции. Това, което би ни улеснило, са по-бързите процедури, за да можем да влагаме планираните средства в страната с по-бързи темпове.
- Какво е мястото на ESG политиките, зелената трансформация, енергийната ефективност, екологията и устойчивостта във вашата стратегия?
- Като международен лидер на пазара в CEE на складови пространства за нас ESG политиките са задължителни. Те са предпоставка да сме водещи за нашите клиенти в избор на дългосрочен партньор, предпоставка за финансиране на нашите операции и най-вече във философията ни, че сме тук задълго.
- Вашата гледна точка за ролята на логистичната инфраструктура в постигането на целите за устойчивост на ползвателите?
– По-развита инфраструктура визира по-добри транспортни връзки, което води до оптимизиране на разходите за логистичния бранш, съответно повишаване на качеството на услугата и увеличаване на работните обеми. Развитието на инфраструктурата е съществено важно за развитието на икономиката в страната ни. Изграждането на нови пътни/железопътни връзки ще намали времето за обслужване на товарите и доставките, което ще доведе до ръст на бизнеса на ниво държава.
- Какви са бъдещите проекти и планове за развиване на мрежата и качеството на услугата на CTP в България?
– В България сме от няколко години и вече обслужваме близо 250 000 кв.м, разположени на 7 локации в два града – София и Пловдив.
Тази и следващата година планираме да въведем в експлоатация нови близо 200 000 кв.м, инвестиции в порядък на 200 млн. евро. В плановете ни за развитие стоят и други градове в страната, които да позволят на наемателите ни да се разрастват.
В допълнение сме се фокусирали и върху надграждането на класа на нашите съществуващи сгради, сертифицирането им по BREEAM и подобряване качеството на обслужване на нашите наематели, така че да сме техният първи избор във всяка стъпка от развитието им.
CTPark Sofia West - пример за успешен нов модерен логистичен проект
CTPark Sofia West е модерен парк, позволяващ възможности за развитие на различни групи бизнеси в рамките на града ни. Паркът се състои от две съществуващи сгради с РЗП около 80 000 кв.м и три в етап разрешение за строеж, планувани за старт на строителство в рамките на тази година.
Паркът се намира на 5 минути разстояние с кола до метростанция "Обеля" и в непосредствена близост до основни европейски пътища и транспортни връзки. Сградите са модулни, но освен стандартните решения за логистични оператори и дистрибутори можем да предложим и такива за производствени компании поради наличието на електрически мощности.
Не на последно място, близостта на парка до основни квартали в София и капацитетът на потенциална работна ръка в ареала водят до минимизиране на рисковете по отношение намиране и задържане на талант.
Проект: Sofia West 2
Локация: бул. „Ломско шосе“ преди Околовръстното шосе
Инвеститор: CTP
Проектант: ИПА
Изпълнител: „АТ Инженеринг“
РЗП: 35 000 кв.м
Етап: Акт 16 - май 2024 г.