Colliers International Insignts and Recommendations: COVID-19 - икономика и пазари

Избухването на епидемията от COVID-19 шокира глобалните пазари и района на Източна Европа. Затварянето на 50% от китайските производствени мощности създаде големи трудности за веригата на доставките в света през 2020 г. Намалението на товарите от Китай е до 40%, а китайският внос се е свил с 12%, световната търговия - със 7% до Q2/2020. Това ще промени ръста на световната икономика на 2% в сравнение с 3.5% за 2019 г. Неотдавнашният търговски петролен конфликт между ОПЕК и Русия само влошава положението, но ниските цени на нефта могат да улеснят възстановяването на производството в Азия.
Финансовите пазари
Нестабилността на глобалните финансови пазари през последните седмици демонстрира тяхната уязвимост към паниката. Правителствата и централните банки по цял свят отговарят с адекватни мерки с намаляване на лихвените проценти, а редица засегнати региони получават директна подкрепа като Италия с 25 млрд. долара и мораториум на дълга като превенция на банкова криза.
Инвестиционната активност следва ръста на БВП, който сочи намаление на обемите през 2020 с очаквания за възстановяване през 2021 г. Дори със забавяне на глобалния икономически растеж производството ще остане на добро ниво и ще осигури подкрепа в краткосрочен план
Спад от 10% на фондовите пазари не е изненада. Началото на годината стана свидетел на глобалната търговска война между САЩ и Китай като фрагментация на глобализацията и край на китайската хегемония като световната производствена база, както и на началото на реалния Brexit.
Икономическият ръст в Европа за 2019 беше положителен с изключение на Турция и Русия. Прогнозата за 2020 г. беше свиване, което в резултат на епидемията вероятно ще бъде в областта на отрицателния ръст.
Реалната икономика и пазарът на недвижими имоти
По отношение на реалната икономика и пазара на недвижими имоти пълното въздействие на COVID-19 остава неясно, но е факт, че туризмът, търговията на дребно и секторът на развлеченията прилагат спешни мерки, а Световният съвет за туризъм и пътувания предупреди, че международните пътувания могат да намалеят с 25% годишно и да създадат риск за 50 млн. работни места. Най-добрият сценарий предвижда неутрален икономически ръст за годината след отрицателен тренд през второ и трето тримесечие като шокът в сектора на недвижимите имоти първоначално се ограничи до хотели, retailtainment, логистични и производствен сектор, свързан с неосновни стоки или обвързан с доставки от Китай.
Кои са най-уязвимите икономически сектори?
Въздействие върху туризма и търговията като процент от БВП
Глобални сценарии
Умерен сценарий не предвижда възстановяване до Q1 2021, с по-широко въздействие върху офис пазара и най-засегнатите фирми (авиокомпании, туроператори, банки/застрахователи, енергийни дружества). Капиталовите пазари ще преживеят известна пауза, но дългосрочните играчи ще продължат на сигурни пазари, особено на консервативния ритейл, офисите и жилищния сектор.
В зависимост от това кой сценарий се реализира различните участници на пазара могат да изчакат докато наличния капитал и неговата цена станат по-ясни. За трансграничните инвеститори нестабилността през второ и трето тримесечие на 2020 и невъзможността да бъдат посетени на място активите ще води до свиване на дейността.
Очаквайте пълният текст на анализа в брой 2 на сп. ГРАДЪТ