Colliers анализ Q1/2022: Инвестициите в Централна и Източна Европа - на нивата отпреди пандемията

Обемите на инвестициите в Централна и Източна Европа в края на 2022 г. могат да надхвърлят 12 млрд. евро, но несигурността от войната в Украйна и насрещните икономически ветрове могат да повлияят на тази прогноза, се казва в специален доклад на Colliers. Поотделно повечето държави все още изостават отпреди пандемията. Само Полша регистрира ръст от 23% на годишна база и осигурява 56% от общия инвестиционен обем през първото тримесечие на 2022 г. След бавния старт през миналата година, Чехия имаше добро първо тримесечие през 2022 г. Сигналите за останалата част от годината са смесени, като пред нас има редица предизвикателства, но и възможности, коментира Кевин Търпин, регионален директор "Капиталови пазари", Централна и Източна Европа в Colliers.
Доходност от първокласни активи за Q1 2022 и 12-месечна прогноза
Регистрираме слабо движение на доходността от първокласни имоти за повечето пазари в региона, което отчасти се дължи на продължаващата липса на данни за сделки в подкрепа на по-нататъшни промени. В краткосрочен план допълнителното свиване на доходността ще е маргинално. Очакваме разходите за дълг и други финансови инструменти да се увеличат, което ще увеличи натиска върху маржовете. Комбинираното въздействие на пандемията и войната в Украйна стимулира инфлационния натиск и негативните икономически нагласи, допълва Кевин Търпин.
Според Георги Киров, директор „Капиталови пазари“ за България, нивата на възвръщаемост в България се запазват на нивата си от края на 2021 г. - за офис площи 7.75%, търговски площи - 7.75%, индустриални площи 8.5% и жилищни площи - 5%. В краткосрочен план се прогнозира нивата на доходност в офисните и индустриални площи да се свият още, докато при търговски площи не се очаква промяна.

Инвестиционни потоци в ЦИЕ по сектори
През първото тримесечие на 2022 г. индустриалният и логистичен сектор отстъпват лидерското си място на офисния и търговски сегменти, тъй като липсата на наличен продукт става все по-очевидна. Обемите на ритейл сектор нарастват значително благодарение на продажбата от страна на EPP на 49% и 50% от дяловете в два от портфейлите си, съответно EPP & M1, за доста над 650 млн. евро.
Потоци в ЦИЕ по произход на купувача
Американският капитал оказа голямо влияние върху обема на инвестициите през първото тримесечие на 2022 г. с над 1 млрд. евро (38%) в пет сделки, най-голямата от които е придобиването на The Warsaw Hub от Google за около 585 млн. евро. Други значими сделки са придобиването на ритейл портфейли на EPP от Group от Южна Африка и Pimco от САЩ за общ обем от над 650 млн. евро. Капиталът от ЦИЕ остана изключително активен с 972 млн. евро (34%) в 31 сделки.
Икономически показатели и движещи сили
Предвид продължаващото въздействие на геополитическите и глобални кризи, свързани със здравеопазването, икономическите перспективи в региона често се преразглеждат. В краткосрочен план в контекста на една петгодишна прогноза най-вероятно ще се влошат, преди да се подобрят, в зависимост от развитието на обстоятелствата. Пандемията, ESG, войната в Украйна и свързаните с нея санкции оказват въздействие върху пазарите на недвижими имоти. Според Oxford Economics, средната инфлация за региона на Централна и Източна Европа понастоящем се очаква да достигне 9% през 2022 г., според други анализи тя може да достигне 15%. Прогнозите са икономическият растеж в ЦИЕ да бъде на средно годишно ниво от 3% през следващите пет години при рискове от рецесия.