Цените на жилищата достигат предела си, задържат се през 2020 г.
Четете в брой 6 на сп. ГРАДЪТ
7% ръст на цените на жилищата през изминалата 2019 г., лесна достъпност до кредити, взискателни клиенти, търсещи качествена среда. Новото предлагане на имоти в строеж ще охлади напрежението на пазара и ще доведе до плато в цените през 2020 година. Такива са изводите и прогнозите на консултантите за пазара на недвижими имоти в края на годината.
Стабилност на нивата
Пазарът на жилищни имоти остава стабилен и без драстични промени. Ценовите нива се намират в период на устойчивост, като отделните играчи опитват да се възползват от липсата на ясна тенденция за ръст или спад, за да наклонят везните в своя полза, коментират от „Адрес“. Някои продавачи продължават да опитват да реализират сделка на надпазарна цена, а купувачите от своя страна не пропускат възможността да поискат отстъпка. Тези действия обаче не повлияват на общата картина на цените и те остават стабилни.
Купувачите стават по-взискателни към особеностите на имотите, поради което настояват повече за отстъпки от офертната цена. След компромис от цената се сключват повече от половината от сделките. Тази отстъпка към момента е по-скоро символична и стандартно варира между 1000 и 5000 евро по данни на „Адрес“.
По отношение на двете страни на сделките – индивидуалните собственици все още не усещат нарастващата конкуренция в предлагането, когато определят цените на имотите си. Това често се оказва причина за по-бавното намиране на купувач и последващи корекции. При инвеститорите, склонни да се вслушат в съветите на консултантите за корекции на офертите си, се наблюдава активизиране на купувачите и увеличаване на реализираните продажби.
Сред актуалните тенденции на жилищния пазар е стабилизирането на цените, потвърждават и от „Имотека“. Пазарът се успокоява и не се предвиждат резки колебания. Съществуват и единични примери за понижаване цената на даден имот. Най-засилен остава интересът за покупка на апартамент в централните, източните и южните квартали. Но повишения на цените в тези райони не се очакват.
И през третото тримесечие на 2019 г. пазарът на недвижими имоти в България остава спокоен и балансиран, смятат от Arco Real Estate. Скоростта, с която се сключват сделки, се забавя. Предлагането започва да нараства, в резултат на което търсенето вече няма чак толкова голям превес. Това означава, че ръстът на цените вероятно вече е на предела си, което от своя страна се отразява и на цената, която купувачите са готови да платят. Все по-пресилени стават очакванията на вторичния пазар, където проблемът с надценените оферти се усеща най-силно. Добър пример за това е предлагането на жилища в крайните квартали на столицата, където офертните цени на места се доближават до тези в централните райони.
Търсенето
Новите жилищни проекти са все по-добре обмислени и планирани от инвеститорите, които се стремят да отговорят на високите изисквания на новото поколение обитатели. Това са млади, интелигентни и информирани хора с добри доходи. Те търсят сгради ново строителство, с добре поддържани общи части и качествено изпълнение от доказал се на пазара инвеститор. Предпочитат развити квартали, с добра инфраструктура, в близост до метро.
Двустайните и тристайните жилища остават най-желани от купувачите, дори по-отчетливо спрямо 2018 година, съобщават от „Адрес“. Като ценови сегмент най-популярните сделки са тези между 50 000 и 100 000 евро за двустайни жилища и над 100 000 евро за тристайни. Апартамент в София над тази сума вече не е луксозен, а по-скоро стандартен като пазарна стойност.
Драстични промени в периода на търсене на имот няма. Качествените жилища на справедлива цена се продават за не повече от три месеца, а традиционно имот, който престоява над половин година на пазара, обикновено създава усещане за неправилно позициониране. Затова справедливото ценообразуване е от ключово значение за реализацията на всяко жилище, която би удовлетворила собственика му.
Пазарът на гаражи и паркоместа също е активен, те продължават да бъдат сред най-търсените обекти в София. Сред най-желаните квартали продължават да бъдат близките до центъра, както и тези в близост до метро или друг добре уреден транспорт. Близостта на детски градини и зелени площи също оказват ключово влияние върху избора на купувачите, уточняват от „Адрес“.
Изгодните цени на жилищния пазар през последните месеци позволяват на купувачите в София все по-често да се спират на тристайните пред двустайните апартаменти. Това се отнася основно за покупките с цел лично ползване, показват данните на „Имотека“. Сред желанията на клиентите са имотът да разполага с достатъчен брой помещения, за да осигурят отделни стаи на децата си, със сервизни и складови помещения, с място за паркиране. Предпочитани са новите сгради, както и тези, които сега започват да се строят. При новото строителство клиентите намират по-добрите решения на въпросите и параметрите, касаещи паркиране, изложение, етажност, възможности сами да направят разпределението на помещенията си, коментират от „Имотека“.
Предпочитани локации
Традиционно най-търсени са райони в близост до училища, детски градини, паркове, метро и с добре изградена инфраструктура. Южните, източните и централните райони продължават да привличат най-много купувачи, но нараства и интересът към кварталите с новоизградени спирки от третата метролиния.
Най-предпочитаните райони за покупка на жилище в София и през третото тримесечие от годината продължават да бъдат южните квартали, показват данните на Arco Real Estate. Според консултантите най-активно е предлагането в кв. "Драгалевци" със средна офертна цена от 1380 Е/кв.м, следван от Център – 1600 Е/кв.м; кв. "Манастирски ливади-запад" – 1120 Е/кв.м; кв. "Малинова долина" – 1074 Е/кв.м; кв. "Редута" – 1040 Е/кв.м.
Търсят се имоти и в кварталите "Банишора", "Зона Б-5", "Зона Б-19", "Лозенец", Център, "Младост" 1 и 2. Засилено търсене се наблюдава и в различните части на квартал "Люлин" поради по-ниските цени на жилищата там.
Продължава търсенето на къщи в близост до София в ниския ценови клас, съобщават от Arco. Сделките за подобни имоти се осъществяват трудно, тъй като купувачите имат множество изисквания, а тези имоти обикновено са с неизрядни или дори липсващи документи и затова са на по-ниски цени.
При търсенето на парцели се отбелязва застой. Има редки запитвания относно парцели за строеж на жилищни сгради или за бизнес сгради, но няма реално сключени сделки.
Покупки с инвестиционна цел
Когато целта на клиента е инвестиция, най-честият избор са двустайните жилища, следвани от едностайните и маломерните тристайни. При този тип сделки най-важна се оказва локацията в дадения квартал, твърдят от „Имотека“.
Покупките с инвестиционна цел поддържат висок дял поради липсата на други алтернативи за инвестиция и ниските лихви по депозитите – 20% от всички сделки, смятат от „Адрес“. Клиентите избират недвижимите имоти като най-сигурен начин за вложение на спестяванията си. Стабилен е интересът към пазара на наеми в столицата – той повишава ликвидността на имотите, закупени за отдаване под наем. В кварталите по протежението на метрото и в близост до университетите търсенето надвишава предлагането.
Това са тенденции, валидни за цялата 2019 година. Сериозни катаклизми и изменения не се наблюдават през последното тримесечие, категорични са консултантите.