Бизнесът: Ограниченията да са обвързани с адекватни икономически и социални мерки

С тревога наблюдаваме нарастващия брой новодиагностицирани с COVID-19 лица в България и на територията на цяла Европа. Цялостното затваряне на икономиката през месеците март и април т.г. предизвика непозната досега по своя произход и обхват криза и породи необходимостта от безпрецедентни икономически и социални мерки. Това се казва в специална позиция на Българската стопанска камара.
Независимо от това, че понастоящем разполагаме с много повече информация за вируса, отколкото в началото на епидемията, а лекарите се справят все по-добре с методите за лечение, поради драстичния скок на новозаразени лица, ставаме свидетели на ново поетапно възстановяване на ограничителните мерки както в Европа, така и на територията на някои областни градове в България.
И, докато в началото на пандемията, водени от незнанието и предпазливостта, непропорционално рестриктивните мерки бяха донякъде разбираеми, сега бизнесът очаква премереност и предвидимост, дори и в условията на криза. Икономиката ни няма да издържи на второ затваряне в рамките на една и съща година.
В тази връзка, Българската стопанска камара настоява:
1. Да се разработи прогнозен модел, обвързан с обективни условия, при настъпването на които могат да се прилагат определени ограничителни мерки. Всички ограничителни мерки следва да бъдат добре обосновани и пропорционални.
Положителен пример в тази посока са разработените сценарии в сферата на образованието при стартиране на учебната година (брой заразени ученици и брой училища, преминали към дистанционно обучение). Подобен модел позволява максимална степен на предвидимост на действията на изпълнителната власт и планиране на бизнес процесите.
2. Ограничителните мерки следва да са обвързани със съответните икономически и социални мерки.
Обръщаме внимание, че първоначалният срок на мораториума върху кредитите за редица компании изтича на 31.12.2020 г. и се възобновяват задълженията на предприятията за тяхното обслужване. Последващо преустановяване на дейността на търговски обекти отново би поставило въпроса за невъзможност за изплащане на наеми и други режийни разходи, ще доведе и до увеличаване на забавените плащания и междуфирмерната задлъжнялост. Ако работодателите бъдат принудени да прибегнат до нови масови съкращения, социалният ефект ще е още по-дълбок, имайки предвид, че безработните лица, придобили право на парично обезщетение преди изтичането на три години от предходно упражняване на това право, ще получават единствено минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.
3. Измерване на ефективността на мерките и тяхната регулярна преоценка в края на всеки двуседмичен период, по примера на редица европейски държави.
Вижте пълния текст на становището
Във връзка със Заповед на Министъра на здравеопазването РД-01-626/27.10.2020 г. се обръщаме към Вас с молба за спешна промяна на ограниченията за провеждане на конгресно-конферентни мероприятия, семинари, изложения и други обществени мероприятия в присъствена форма, описани в т. 5 на заповедта, пише в специално писмо до правителството Българското конгресно бюро.
Ограничаването на посещаемостта за конференции и изложения до 30 човека реално прави провеждането им невъзможно. Както Ви обърнахме внимание, в предишното ни писмо от 15.10.2020 г., въвеждането на толкова рестриктивни мерки поставя пред сериозно изпитание всички заети в сектора на събитийната индустрия и ще доведе до директен фалит на бранша. Това от своя страна ще се отрази пагубно на всички останали икономически отрасли, пряко свързани с провеждането на събития.
Въвеждането на ограниченията няма да позволят провеждането на редица планирани значими мероприятия, чиято подготовка е вече в крайна фаза. Загубите за всички свързани с провеждането им ще бъдат колосални.
Без конкретен финансов инструмент в помощ на събитийната индустрията, ограничението „до 30 човека“ практически означава затваряне на конгресните и изложбени центрове, хотели и други специализирани обекти, което ще ги доведе до фалит. Невъзможността на опериращите в бранша да обслужват банковите си кредити и освобождаването и на останалите им служители ще заличи десетилетия труд и директна загуба на бизнеса, като това ще доведе до тежки последици за години напред.
В същото време, регламентът за други сходни събития, описани в т. 6 и т. 12, може да бъде разглеждано като дискриминация.
Българското конгресно бюро предлага ограниченията т. 5 от заповедта да бъдат прецизирани по следния начин:
Конгресно-конферентни мероприятия да се провеждат при 30 % от капацитета на залата, така, както е регламентирано в т. 6 провеждането на културни и развлекателни мероприятия.
Провеждането на Изложения да се регламентира както базари на закрито в т. 12, а именно еднопосочно движение и спазване на дистанция от 1,5 м.
Още веднъж декларираме, че ще продължим безкомпромисно да спазваме санитарните препоръки и изискванията за физическа дистанция в нашите обекти в рамките на провеждане на всяко едно мероприятие, завършва обръщението на БКБ.