Адванс Експертни оценки: Ръст на цените на жилищата в София от 5%

Сходен брой изготвени оценки на жилища в София спрямо предходната година и умерен ръст на средните цени на имотите с около 5% през 2020 на годишна база показва годишния доклад на "Адванс Експертни оценки". Ръстът в столицата се дължи на активния пазар на новопостроени жилища в растящите квартали и недостатъчното предлагане на качествени имоти в установените елитни райони.
През 2020 търсенето на купувачите продължи, много продавачи дори оттеглиха офертите си, търсене и предлагане се оказаха в дисбаланс, който да доведе до повишаване на риска“, коментира Ценка Божилова, управляващ партньор в Адванс Експертни оценки.
Оценките на жилищата в някои квартали като Овча купел и Света Троица показват спад в резултат на изчерпване потенциала на растеж, продиктуван от външни фактори като развитието на метрото и липсата на предлагане на атрактивни нови парцели.
Кварталите с най-голям брой изготвени оценки и предлагане в София и по-висока активност са Витоша, Дружба, Център, Манастирски ливади и Младост.
Адванс въвежда първия за българския пазар автоматизиран модел за изготвяне на оценки. Софтуерното решение съхранява и обработва огромна база данни, с което прави работата на експерт оценителите много по-бърза и прецизна и успешно контролира субективния фактор. И занапред всеки наш оценител ще удостоверява доклада с подписа си, което означава, че експертността, уменията и опитът на оценителите остават определящи. Софтуерът и изкуственият интелект служат на експертите - те са разработени, така че да извършват всички автоматични дейности и може би най-важното - процесите се извършват много по-бързо с минимален риск от грешки”, каза Ценка Божилова.
Близо 50% от оценителските доклади, изготвени от Адванс през изминалата година, са за целите на кредитирането – отпускането на нови или предоговаряне на стари заеми. Друга част са поръчани от страните в сделки за покупко-продажби както на имоти, така и на широк кръг от разнообразни активи и бизнеси. Собственици на хотели и други туристически обекти, както и транспортен бизнес, засегнат от COVID, възлагат изготвянето на актуални оценки на активите си, за да търсят рефинансиране. Очакваме този тип оценки да зачестят с изтичането на мораториума върху кредитите, особено от компаниите, които са се възползвали от кредитната ваканция, но до момента не са правили преоценка на активите си, допълва Ценка Божилова.