Йорданка Фандъкова: Бюджетът на София за 2011 г. ни дава сериозни възможности за строителство

Бюджетът на София, който беше приет неотдавна от Столичния общински съвет, ни дава доста сериозни възможности най-вече да продължим строителството в града.
Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова в интервю за БНТ по повод бюджета на Столична община, който за 2011 година е в размер на 1.3 млрд. лв.
Видимо е, че в града се строи усилено. Този бюджет ще ни позволи да напреднем чувствително в изграждането на метрото през тази година, за да може през месец юни 2012 г. участъкът от "Младост" до "Цариградско шосе", заедно с най-големия паркинг за 1300 автомобила, а през септември да бъде открит и вторият метродиаметър, каза Фандъкова.
Но за тази година, наред с изграждането на метрото, се предвиждат средства за реконструкцията на някои от големите булеварди, под които се извършва тази строителна дейност.
Булевард "Ломско шосе" е изцяло реконструиран, участък от бул. "Черни връх", където в момента е затворено заради метрото или е по-скоро стеснено движението, информира столичният кмет.
В същото време сме предвидили средства да се възползваме и от изграждането на канализацията, допълни Фандъкова.
Тази година трябва да приключи проектът за водния цикъл на София, изграждането на 5 основни големи канализационни колектора и някои по-различни дейности, като отново залагаме средства, за да може цялостно да реконструираме улиците, които сега са разкопани.
Тя даде за пример бул. "Петко Тодоров", който се реконструира изцяло, с тротоари, с осветление.
Продължаваме програмата за изграждане и реконструкция на мостови съоръжения. Надлез "Надежда", един много тревожен, тежък участък в момента.
Също така предвиждаме тази година да започнем, имаме няколко проекта, по които тази година ще стартираме, следващата година ще приключим. Това се отнася и за други подобни обекти.
По думите на Фандъкова в същото време продължава строителството на детски градини, в квартал "Стрелбище" се строи и ново училище за 600-700 ученици с голяма спортна зала, библиотека.
Отделени са и достатъчно средства за образование и за здравеопазване, каза Йорданка Фандъкова. Тя припомни, че наскоро са открити 3 ремонтирани отделения във Втора градска болница. Заложени са и средства за ремонти на болница за долекуване в Панчарево, на хоспис, разширяване на хосписа в "Младост".
По думите на столичния кмет средствата за култура тази година са увеличени. Готвим се да кандидатстваме София да бъде европейска столица на културата през 2019 г. Това е един дълъг процес, който изисква завършване на културна инфраструктура, както и на музеите, които държавата реконструира и изгражда в София. Няколко музея се строят в момента, припомни Фандъкова.
Сред важните дейности за града е и изграждането на Околовръстния път с държавно финансиране, по-скоро с финансиране от Европейския съюз.
В отговор на въпрос за осемте минерални извора, които общината получи за стопанисване от Министерството на околната среда и водите, Йорданка Фандъкова отбеляза, че минералната вода е един от най-големите ресурси на София, които не се използват.
В столицата има над 40 минерални извора и 8 различни типа минерална вода.
Кметът посочи, че отново е внесен доклад в общинския съвет за концесия на тази част от централната баня, която е предвидена за изграждане на СПА център и изрази надежда, че този път ще има инвеститор, за да може да се изгради модерен център в самото сърце на града.
По отношение на проекта за отопление на сградите на Министерски съвет, социалното министерство и Народното събрание на площад "Независимост", Фандъкова информира, че вече се работи много активно и проектът трябва да приключи до края на годината и прогнозира, че през следващата година вече да може да се намери и формата, под която да се изграждат тези инсталации.
На малко по-ранен етап е другият проект, който е за минералния извор в "Лозенец". Тъй като наоколо няма възможност за разработване на този извор с пълния му капацитет, сме се насочили към комплекса "Спартак" - той да бъде отоплен с минерална вода, която да захранва и басейните.