Общините могат да намалят ефекта от кризата чрез еврофондовете

С максимално използване на европейски финансови ресурси общините, в това число и община Разлог, трябва да работят за намаляване на ефекта от финансовата и икономическата криза. Това заяви в интервю за БТА кметът на община Разлог инж. Красимир Герчев.
Откакто съм на кметския пост изключително много натоварих специалистите от всички отдели в общинската администрация, за да бъдат подготвени нови проекти, които в момента са във фаза на оценка или предстои да бъдат внесени до края на годината.
Това е една от мерките за намаляване на ефекта от финансовата криза - максимално да използваме европейския финансов ресурс, с европейски пари да решим местни въпроси, заяви градоначалникът.
Проектите, които подготвяме и с които кандидатстваме, са реално изпълними и имаме готовност за тяхната реализация, заяви кметът на Разлог.
Той съобщи, че до 1 ноември предстои да бъде внесен проект за корекция на р. Пихла в с. Баня по Оперативна програма "Регионално развитие".
Готвим три проекта по ОП "Административен капацитет".
По ОП "Околна среда 2007-2013", приоритетна ос 1 "Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води" ще внесем проект за ВиК-сектора в Разлог.
Подготвят се и нови проекти по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г. Това са "Подобряване на условията за отдих, свободно време и спорт в община Разлог" - с обекти в селата Баня, Долно Драглище и Елешница, и "Доизграждане, реконструкция и рехабилитация на водоснабдителните системи и съоръжения в населените места с под 2000 жители в община Разлог" - за селата Горно Драглище, Елешница и Бачево, поясни кметът.
Инж. Герчев съобщи и за други проекти, по които общинските специалисти работят. Сред тях са инвестиционен проект за регионално депо в Разлог и предприятие за предварително третиране на отпадъци, проект за укрепване на свлачище в с. Елешница, за изграждане на участък от ул. "Васил Бельов" от в същото село.
По проект "Красива България" ще се ремонтира Домът за стари хора в Разлог.
В качеството си на работодател и допустим бенефициент община Разлог е подала заявка за разкриването на 34 работни места по проект "Нов избор - развитие и реализация".
Подготвен е и проект за адаптиране на паметниците на културно-историческото наследство за развитие на туризма в община Разлог.
Предвижда се подобряване на състоянието, реконструкция, реставрация, консервация и социализация на две стари минерални бани в с. Баня, а сключването на договор за финансиране по ОП "Регионално развитие" е предстоящо в най-скоро време.
В процес на оценка е проектът "Прилагане на мерки за енергийна ефективност в образователната инфраструктура на община Разлог".
Той предвижда дейности за топлинно изолиране на външни стени, на под, на покрив, ремонт на вътрешна отоплителна инсталация, подмяна на осветителна инсталация, монтаж на фотосоларна инсталация за топла вода за целодневна детска градина "Незабравка" и целодневна детска градина и детска ясла "Елиза Астинова" в Разлог.
Работи се и по проекта за изграждане на открита спортна площадка в двора на ОУ "Никола Парапунов" в Разлог с многофункционални игрища за футбол, тенис, баскетбол и волейбол.
В резултат на добрата ни работа и международно сътрудничество община Разлог получи официална покана да се включи в мрежата на Европейските малки и средни градове Eurotowns, съобщи още Герчев.
Бъдещото участие на Разлог в асоциацията ще ни даде възможност да осъществим контакти и партньорство с европейски градове, с които споделяме общи приоритети и визия за развитие, отбеляза той.
Това е форум за установяване на сътрудничество, чрез което да се улесни достъпът до европейски фондове. Ще имаме възможността да използваме добрия опит на тези градове, посочи кметът. Община Разлог участва като партньор в големите европейски проекти по Програма "INTERREG IV" и "LIFE+", уточни той.
Кметът на Разлог подчерта още, че от началото на тази година община Разлог е намалила сериозно размера на местните данъци и таксите за технически услуги, извършвани от общинската администрация.
Целта ни бе отново да бъде намален негативният ефект от финансовата криза върху инвестициите в сферата на строителството, да бъдат облекчени условията за бизнеса на местно и на регионално ниво, каза Герчев.
Искаме да създадем максимално благоприятна среда за по-добър бизнес климат, привличане на инвеститори и реализиране на инвестиционни проекти на територията на община Разлог. В резултат на изменението на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи отбелязваме засилен интерес към наемане и разпореждане със земеделски земи, което от своя страна предполага участието на земеделските производители по европейски проекти, например за изграждане на ферми, добави кметът.