Столична община тегли заем от ЕБВР за да покрие стари задължения на градския транспорт
Заем до 30 милиона лева ще бъде изтеглен от Центъра за градска мобилност от Европейската банка за възстановяване и развитие, за да се покрият задълженията към транспортните оператори в София.
БТА информира, че на заседание на комисията по транспортна инфраструктура вчера заместник-кметът Минко Герджиков е обяснил пред общинските съветници, че има неразплатени задължения за извършения пробег към частните и общинските оператори.
Според общински източници към днешна дата задълженията към един от транспортните оператори в столицата - "Карат С" възлизат на близо 9 милиона лева.
Преди да се изтегли заемът Столичният общински съвет трябва да даде съгласието си за увеличаване на парите за пътникокилометър, които се плащат на фирмите.
От ЕБВР са готови да отпуснат кредит след завишаването на парите за извършвания пробег.
По думите на Герджиков гласуваните средства за заплащане на пробега в градския транспорт се изплащат ритмично, но проблемът идва с неразплатени задължения от миналата година от страна на общинските дружества и по-конкретно "Столичен авторанспорт", който дължи близо 10 млн. лв. на "Лукойл" заради неплатено дизелово гориво.
Общинският бюджет предвижда 85,3 млн. лв. за градския транспорт като 72 млн. лв. от тях са за доплащането на преференциалните карти за градски транспорт.
Другите 12.3 млн. лв. са компенсация на транспортните оператори съгласно действащият от миналата година регламент на ЕС за компенсиране на дружествата, които работят в обществен интерес и приходите им не покриват разходите.
Другата част от средствата, които са за градския транспорт в София са от републиканския бюджет и са в размер на 27 млн. лв., които по думите на Герджиков се получават ритмично.
Освен този заем общината обмисля изтеглянето на още един - в размер на 10 млн. лв., с който ще се изградят 500 спирки на градския транспорт. Освен навесите, към тях ще има електронно-информационно табло и пункт за продажба на вестници.
По думите на Герджиков вече има съгласие с двата издателски съюза за осигуряването на всички издания за тези павилиони, което според него ще вдигне интереса към тях.
Според разчетите спирките ще могат да се изградят в кратко време, като всяка от тях струва по около 20 000 лева. Вече има няколко проекта, от които трябва да се избере един.
Намерението на общината е павилионите да са или нейна собственост, или собственост на нейно дружество. Те ще се отдават под наем, а при неплащането му наемателят може да бъде отстранен веднага, а не както е досега с преместваемите обекти - след дълга съдебна процедура.
По думите на Герджиков по-вероятно е да бъде избран вариантът общинското дружество "Софинвест" ЕООД да изтегли заемът. По разчетите на общината покриването му ще е в рамките на тригодишен период, след което се очаква павилионите да са на печалба. Двата издателски съюза ще излъчат свой контрольор на общинското дружество, каза още Герджиков.