Йорданка Фандъкова: Променихме тенденцията за "забравени" територии. Към Северния град насочихме градоустройствени и инфраструктурни проекти

Г-жо Фандъкова, как следвате заложеното в Интегрирания план за градско развитие (ИПГВР)? Има ли междинно проучване за резултатите от изпълнение на ИПГВР? До каква степен заложеното в документа е изпълнено – от гледна точка на зоните за въздействие за икономически растеж, за развитие на социални територии и за фокусиране върху зоните с публични функции с висока обществена значимост?
-Интегрираният план за градско възстановяване и развитие е един от основните инструменти, с който работим за подобряване на градската среда и живота на хората в София. По тази причина изготвянето на самия план и инвестиционните проекти за реализирането бяха разработени с широкото участие на гражданите – срещи, работни групи, конкурси, разширени експертни съвети, обществени обсъждания. Инвестиционната програма по процедурата "Изпълнение на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014 – 2020 г." е финансирана по оперативна програма "Региони в растеж" с над 275 млн. лева, от които 37 млн. лева е собственият принос на Столичната община.
Проектите, свързани с централната градска част, са насочени към възстановяване и обновяване на градските пространства. В центъра изпълняваме двата мащабни проекта – Зона 2 и Зона 4, които обхващат площади, улици и градини и паркове около храм-паметника "Св. Александър Невски" и около ул. "Граф Игнатиев". Двата проекта по план трябва да приключат през 2019 г.
Зона 2 включва улиците "Алабин", "Граф Игнатиев", прилежащите "Солунска", "Шишман" и "6 септември", а Зона 4 обхваща градините "Кристал" и "Св. Климент Охридски". Освен подмяна на настилки в двете зони се подменя инженерната инфраструктура, като тази по ул. "Граф Игнатиев" е от началото на миналия век, поставя се ново осветление, където липсва такова, изграждат се подземни контейнери. Целта е да запазим духа на София, като обновим исторически и представителни централни пространства от столицата, пространства, в които се разхождат много граждани, гости и туристи, провеждат се официални церемонии, свързани с национални празници.
Основният ни фокус в северните райони - "Красна поляна", "Илинден", "Връбница" и "Надежда", е развитие на социалната и учебната инфраструктура. Изпълняват се цялостни реконструкции на детски градини и училища. Ремонтират се всички инсталации в сградите, фасадите, помещенията, изпълняват се мерки за енергийна ефективност и се обновяват училищните дворове. Това се отнася за 18 училища и детски градини, а за още 8 се провеждат тръжни процедури. Общата сума, която ще бъде вложена в обекти на образованието, е над 63 млн. лева. Работи се и по подготовката на дейностите за ремонти в обекти на социалната и културната инфраструктура. Трамваите по "Графа" тръгват от ноември.Догодина подходът към храм "Св. Александър Невски" ще стане пешеходна зона.
По проекта за Интегриран градски транспорт се предвижда основен ремонт на трамвайното трасе от кв. "Княжево" до ул. "Алабин", както и трамвайното трасе по ул. "Каменоделска". Очаквам тези проекти да започнат през пролетта на 2019 г.
Започна и работата по реконструкцията на представителната част на Западен парк, предстои обновяването и на парка "Заимов".
При изпълнението на интегрираните планове не е предвидена междинна оценка на изпълнението, но ние ще направим такава през следващата година.
Централна гара е специфична територия – пространството пред нея е зона с публични функции с висока обществена значимост – Център – ЦГЧ, а Задгаровият район е с потенциал за икономическо развитие. Какви цели си поставихте с участието на Столичната община в конкурса за вторичния градски център?
-Проведохме конкурса за вторичен градски център, за да стигнем до по-правилното решение за развитие и оживяване на зоната около предгаровия площад на концептуално ниво. Да обновим това пространство и да развием района като място за бизнеса и хората.
Столичната община е собственик на подземната част на "Ротондата" и години наред не може да намери наемател на тези 5000 кв.м. Следващите стъпки са: извличане от трите първопремирани проекта на най-качествените архитектурни и градоустройствени идеи, защото само в комбинацията от всички предложени решения ще се създаде градското разнообразие, което ще повлияе трайно на средата. И трите проекта съдържат в себе си важни потенциални идеи. Направлението "Архитектура и градоустройство", ръководено от главния архитект на София, предвижда в работна група, в която участват и трите колектива, да извършим предварителна подготовка за бъдещия Подробен устройствен план (ПУП) на тази територия.
Зоната е с огромен потенциал и трябва да се разглежда и в по-далечна перспектива. Затова предстои изработването на ПУП, който да обхване и разреши обществените и частните инвестиционни намерения, да развие и промени качествено средата.
Четете пълния текст в бр. 5 на сп. "Градът"