"Разговори за града": Белград и София по пътя на трансформацията в град за хората
Главният архитект на сръбската столица Милутин Фолич беше на среща във Военния клуб по покана на арх. Здравко Здравков
В Белград ни показват как потенциалът на града може да бъде намерен по най-добрия начин, така че градските зони да функционират успешно и да не се обезлюдяват през една част от денонощието. Започнахме тази дискусия за града преди повече от две седмици и я продължаваме. Много е важно да пренесем фокуса от една сграда върху града - жизнен и изпълнен с функция. С конкурса за пл. "Света Неделя" ще се опитаме да превърнем района в едно добро място за пешеходци и жители на града, да намерим човешкия мащаб. Книгата "Смъртта и животът на големите американски градове" от Джейн Джейкъбс, която представяме днес за първи път, продължава да бъде изключително актуална днес. С тези думи главният архитект на София Здравко Здравков откри втората среща от серията "Разговори за града" под мотото "Трансформация", събрала професионалисти и граждани във Военния клуб в сряда вечер. Райони като "Дефанс" в Париж и Световния търговски център в Брюксел са оказали се неуспешни модели от 70-те години, върху които в момента работят екипи за тяхното оживление. В бившата индустриална зона "Хладилника" се опитваме да създадем една добре функционираща многофункционална зона, съобщи арх. Здравков.
Вече 4 години съм главен архитект на Белград и мога да ви уверя, че двете столици има за какво да разговарят. Регионът и населението са около 1.5 млн. души, манталитетът ни е почти същият. Сръбската столица е на две реки - Сава и Дунав, и разположението е може би най-доброто в Европа. Наша задача е да променим изгледа на града. Градът исторически е бил откъснат от реките чрез индустриални зони и сега наваксва 30 години застой и изолация. Сега вече знаем, че това е грешка, и новите устройствени стратегии се обръщат към реките, обърна се към присъстващите главният архитект на Белград арх. Милутин Фолич.
В Белград имаме три главни цели
Първата е индустрията да се изнесе от центъра на града, а на тяхно място да бъде създаден един компактен град с много голяма плътност.
Втората - градът да бъде свързан с реката.
Третата ни цел е промяната на йерархията на транспорта и пешеходните пространства.
Това е много трудно да се постигне. Да се изнесе индустрията е лесно, но създаването на компактен град предизвиква много полемики, какво е мястото и натоварването на парковете, които и сега са полупразни, те трябва да се изпълнят с живот и с хора.
Създаденият през 70-те години квартал Нови Белград на мястото на мочурища се превърна в една голяма спалня на столицата. Сега плановете са правят вече само за смесени функции. Градът трябва да живее през целия ден. Преди две години беше приет ОГП на Белград, който дефинира зони със смесени функции и бившите индустриални зони бяха третирани като такива в него с микс от функции, допълни Мария Милованович, зам.-директор на общинската структура Институт за градоустройство на Белград.
Трансформацията на градове като София и Белград
много трудно може да се случи наведнъж - добрите примери от света трябва да бъдат адаптирани към местните условия. Наш дълг е да насочваме този процес по най-добрия начин, отговори арх. Фолич на въпроса на Любо Георгиев, директор на "Софпроект ОГП" и ръководител на инициативата "Визия за София". Трансформацията на града не е само това една улица да се превърне в пешеходна зона. Това е цяла една стратегия как точно това да се случи, предшествана от поредица от инфраструктурни проекти, които да бъдат последвани от планове за развитие на районите. Например изместването на железницата в подземни тунели дава възможност за развитие над земята.
През август в НАГ
са издадени разрешения за строеж за 280 хил. кв. м жилища в София,
които трябва да бъдат осигурени със съответната транспортна и социална инфраструктура. Трябва да направим един избор и да погледнем потенциала на самия град. Трябва да търсим компактния град и да развием потенциала на неглижирани територии като Централна гара в София например. Местата с потенциал трябва да бъдат добре дефинирани, да увеличим концентрацията на населението в зоните на метростанциите и да развием града като поредица от добре свързани пространства, коментира главният архитект на София Здравко Здравков като даде пример с желанието на общината да трансформира бившата НПЗ "Хладилника" в успешна многофункционална зона.
"Архитектурата е твърде голямо нещо за сам човек" - с това мото се обърна към участниците при откриването на форума арх. Ани Маркова от Асоциацията на архитектите в България и водещ архитект в "Иво Петров Архитекти". Искаме разговорът за града да бъде на експертно ниво и заедно да работим за нещо по-добро. Издадената през 1961 г. книга на Джейн Джейкъбс е много различна от традиционните консервативни урбанистични теории, изтъкна арх. Маркова като направи преглед на темите в новоиздадения на български класически труд. Градът и анонимността, разнообразието, силите на упадък и възраждане, поетапно или масирано финансиране на градското развитие, фазите на градско развитие - това са ключови теми от книгата. Трансформацията винаги се случва първо в съзнанието, но тя никога не е статична. |
"Направление "Архитектура и градоустройство" – Столична община с подкрепата на Асоциацията на Архитектите в България организира втората от поредицата събития "Разговори за града" след дискусията с главния архитект на Москва Сергей Кузнецов в началото на месеца. Арх. Фолич беше в София по покана на главния архитект на Столична община – арх. Здравко Здравков, с когото дискутираха важни теми от областта на градското планиране и трансформацията на публичните пространства. На събитието беше официално представена емблематичната, превърнала се в учебник по трансформация за хората и града книга "Смъртта и животът на големите американски градове" от Джейн Джейкъбс, издадена за първи път на български от издателство "Стефан Добрев".