Главните архитекти на София и Москва обсъдиха концепциите си за развитие на двете столици
Арх. Кузнецов представи проектите на архитекти от световна величина в Москва, а арх. Здравков затвърди волята на Столична община да превърне София в град на хората
Двамата архитекти представиха визиите си за развитие на градовете, а мащабните проекти в реализация бяха посочени като примери за привеждането на емблематични пространства в централните части на градовете в уютни и предпочитани места за пешеходците. Връзката между градските пространства, които отговарят на съвременните изисквания и нужди на хората се явява генератор за инвестиции в жилищни и офис проекти от частните инвеститори, обединиха се арх. Кузнецов и арх. Здравков.
В хода на дискусията във Военния клуб в София, архитект Здравков представи плановете на общината за свързаност на пешеходните зони в града. Отсечката от булевард "Витоша" в частта си от ул. "Алабин" до ул. "Съборна" бе посочена като пример за свързване на вече пешеходната част на булеварда с ул. "Съборна", където чрез бъдеща реконструкция да се затвърди имиджа на пространството, като предпочитано място за пазаруване. Архитект Здравков подчерта желанието на администрацията, а именно хората да спрат да виждат моловете като единстеното привлекателно място за разходка и развлечение в свободното време, а да припознаят централните пешеходни зони, които в момента се рехабилитират, като по-доброто място за това. "В момента се извършва реконструкция на централната градска част по интегрирания план за градско възстановяване и развитие. Единият от проектите е на стойност над 20 млн. лв.", каза Здравков и допълни, че крайната цел е наред с промяната на градските пространства да се промени и средата, като така магазините, които се намират по периферията, постепенно да изменят своя характер.
В подкрепа на тезата си за необходимостта от изместване на интензивния трафик извън територията на централната градска част, но това да не е за сметка на проблема с паркирането арх. Здравков каза следното: "Предстои да направим анализ на пропускливостта на централната градска част, да проучим колко автомобила биха могли да се поемат от града, така че да се прецени необходимостта от изграждане на допълнителни паркинги в тази зона". По този въпрос отношение взе и арх. Кузнецов като подчерта, че в Москва, както и в другите големи развиващи се градове, паркирането и трафика в центъра трябва да бъдат ограничено до минимум. По отношение на София, главният архитект на Москва допълни, че поради уникалния силует на Витоша, специално внимание трябва да се обърне на ефекта от високите сгради в столицата и те трябва да бъдат разположени в райони, в които да не пречат на видимостта към планината.
На събитието присъства официална делегация от руска страна, както и кмета на София, Йорданка Фандъкова.