Инж. Николай Чомаковски, управител на "Пайп систем": Пълната инженерингова услуга във ВиК решенията е изцяло от полза на инвеститорите
В брой 4 на сп. ГРАДЪТ


Инж. Чомаковски, какви са основните предизвикателства при изграждане на ВиК системите на един хотелски проект?
- Основните предизвикателства при изграждане на ВиК мрежите и инсталациите са свързани предимно с типа на самите хотели. Основно изборът на ВиК решенията е свързан с това дали сградата е предназначена за ваканционен или градски хотел. При проектите по изграждането на ваканционни хотели, каквито са например комплексите "Астория Маре" в кк Златни пясъци или "Аква Парадайз" в Равда, които "Пайп Систем" реализира успешно, предизвикателствата са свързани най-вече със срока на изпълнение. Обикновено при подобни проекти е важно за кратък срок да бъде изпълнена цялата инсталация, и то с високо качество. При луксозните градски хотели предизвикателствата произлизат от последващата експлоатация на сградите. Разбира се, и тук е важно инсталациите да бъдат изпълнени с високо качество и стандарт, които да могат да отговорят на постоянния приток от посетители.
Другите разлики са свързани с използвания материал – при хотелите от висок ценови клас, например при световната верига HYATT, в чийто първи хотел в София участваме, се ползват по-иновативни и устойчиви материали – тръби от чугун за канализационната мрежа и от инокс за водопроводната. Това гарантира дълготрайност на изпълнените инсталации спрямо ПВЦ тръбите например. Тези материали имат и допълнителна добавена стойност като различни ползи във времето.
Какви са иновациите в областта на ВиК инсталациите и какво е мястото на инженеринга и на реализирането на цялостни решения - от консултирането и избора им до прилагането на обекта?
- Нашата работа е базирана на съвременни софтуерни програми за проектиране, обучения, проучване на нови технологии и материали на пазара. Ползваме се от големия опит, който имаме от стотиците изпълнени обекти. В компанията създадохме своеобразен R&D отдел (за проучване и развитие), чиято задача е именно търсене на възможни иновации, методологии на работа и нови продукти. На нашите клиенти предлагаме възможност да получат пълен набор услуги, които започват с проектиране на инсталациите, съобразено с всички законови изисквания и нови технологии, и при спазване на съответно изискуемите за дадената инсталация български и международни стандарти. Едновременно с това следваме и специфичните изисквания на инвеститорите. Предлагаме цялостно изпълнение на строително-монтажните дейности до въвеждане на инсталациите в работен режим, а и след това под формата на абонаментна поддръжка. От тази гледна точка вярвам, че пълната инженерингова услуга е изцяло от полза на инвеститорите и те все повече оценяват пълнотата й и лесното управление на процесите по изпълнението на проект чрез нея. Именно затова влагаме много усилия в този тип комплексна услуга.
Отскоро на своите клиенти предлагаме първоначална визуализация в лицето на 3D модел, чрез който разгръщаме пред тях етапите и методите за изграждане на инсталациите на обекта. Като главен изпълнител предоставяме възможността инвеститорът да се запознае с поетапното изпълнение и по-лесно да вземе важни решения относно цялостния проект на обекта. BIM (Building Information Modeling) моделът, който предлагаме, представлява съчетание на всички елементи на обекта, като предварително са му зададени реални характеристики. В "Пайп Систем" моделираме всичко - от детайлите на сградата, съоръженията, тръбите и въздуховодите до най-детайлните елементи като фитинги или вентили. Механизмът на моделиране наподобява този, който използваме в реалния свят – първоначално се определят елементите и се залагат характеристиките, които притежават, след това разгръщаме етапите на изпълнение, като се достига до финалната визия на един завършен проект. Всеки виртуален обект, създаден по този начин, е дигитален прототип на реалния, притежаващ всички негови параметри. Получените модели могат да се ползват за изчисления, симулации, анализи и доклади. Залагаме на функционалността на BIM, защото тя ни позволява да предвиждаме в един ранен етап всички възможни ситуации на обекта. Също така анализираме разходите за материали, труд, графика за изпълнение на строежа, топлинния товар на сградата, дори очакваните разходи за поддръжка. При традиционното проектиране голяма част от времето е посветена на конструктивната документация. Постоянно се правят промени, корекции, актуализации и забележки, чрез BIM технологията всички документи са събрани на едно място, а промените са записани и контролирани.
Пълния текст - в брой 4 на сп. ГРАДЪТ