Община Никопол обновява пътя до Скалната църква в града и Археологическия парк "Пристани на времето"
Финансирането е по Интеррег V-A Румъния – България, стойността на ремонта е над 4. 1 млн. лв. без ДДС

Община Никопол обновява пътя до Скалната църква в града и Археологическия парк "Пристани на времето". Стойността на цялата поръчка е за 4 106 133.61 лв. без ДДС. Тя е в две позиции:
Позиция 1 е за инженеринг – проектиране, изпълнение и осъществяване на авторски надзор, на път до археологически обект "Скална Църква" Никопол.
Скалната църква се намира на разстояние около 700 м от входа на съществуващия дърводелски цех в крайбрежните варовикови скали край река Дунав, източно от гр. Никопол. За да се стигне до него, трябва да се премине по ул. " Ал. Стамболийски", която е с асфалтова настилка до ОК 56 т.е. до входа на дърводелски цех и оттам по земен, скален и неравен път до обекта. Липсата на път, особено след валежи, прави обекта недостъпен, както по суша така и по вода, тъй ката няма удобно място за пристан на малки плавателни съдове. Поръчката включва: Разработване/ изменение на работен проект; строително-монтажни работи; авторски надзор.
Стойността на позиция 1 е 2 809 832.48 лв. без ДДС. Срокът за изпълнение е 9 юли 2019 г.
Позиция 2 е за инженеринг на Музей на открито - Археологически парк "Пристани на времето".
Реализацията на проекта ще включва точни реконструкции на елементи от крайбрежни рибарски селища от старокаменната, каменномедната, бронзовата, римската и среднавековната епохи. Историческите и археологически факти локализират крайбрежието на гр. Никопол като най- подходящ район за подобен музей поради факта, че той съдържа артефакти от тези епохи, концентрирани на неговата ограничена територия.
Стойността на позицията е 1 296 301.13 лв. без ДДС. Срокът за изпълнение е 31 юли 2019 г.
Обществената поръчка е част от Проект The Bridges of Time: An Integrated Approach for Improving the Sustainable Use of Nikopol-Turnu Magurele Cross-border Cultural Heritage. Община Никопол (България) и Турну Мъгуреле (Румъния) са бенефициери по програма INTERREG V–А Румъния-България, изпълняващи съвместно проекта, финансиран от Европейския Съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.