Арх. Радомир Серафимов, водещ проектант, "Ателие Серафимов Архитекти": Сградата се вписва в емблематичен комплекс
Четете в брой 4 на сп. ГРАДЪТ
Инвеститор - "Полиграфия Офис Център" ЕАД Проектант - "Ателие Серафимов Архитекти" Интериор на общите части - арх. Виктория Илиева Изпълнител - "Главболагрстрой" РЗП - 12 000 кв. м Разположение - бул. "Цариградско шосе" |
Офис сграда А на "Полиграфия офис център" е част от комплекса при бившия полиграфически комбинат в София. Място, наситено с човешка дейност, с памет, характер… и не на последно място – това е гъсто населена жилищна зона. Тя е пример за офис сграда в сърцето на града, разположена в една отдавна усвоена територия. Местоположението на този комплекс го прави много лесно достъпен – разположен е на една от главните артерии на града - бул. "Цариградско шосе", в близост до метростанция и редица тролейбусни и автобусни линии, с осигурен удобен пешеходен и велосипеден достъп.
Възложител е "Полиграфия офис център" ЕАД. След конкурс през 2013 г. проектирането е поверено на "Ателие Серафимов Архитекти" ООД. Проектът и изпълнението са съобразени с международните изисквания за бизнес сгради клас А.
Новият обем е в контакт с Полиграфическия комбинат "Димитър Благоев".
Aрхитектурната специфика на емблематичната сграда е внимателно проучена и е намерено такова решение за новите обеми, така че те деликатно да се впишат в средата при запазване на своята подчертана индивидуалност в контраст със старата сграда, но с обеми, повлияни от фасадното членене на съществуващата структура.
Новата офис сграда е ситуирана във вътрешния двор на изградения преди време в рамките на старата сграда офисен комплекс, ясно ориентиран към ул. "Николай Ракитин" и откъдето е решен основният главен вход, маркиран с нов силно остъклен обем. Г-образният обем е развит на шест надземни и един сутеренен етаж с обща разгъната застроена площ 12 750 кв.м, като 8000 кв.м са офис площи. Общият брой паркоместа е 285.
При ситуирането на сградата и нейното структуриране са намерени оптималните места на контакт към вече съществуващите офисни площи. При това тези планово-функционални връзки са на места, позволяващи без намеса в съществуващата сградна структура да се реализира безконфликтна комуникация в целия комплекс. Създадените нови връзки както в хоризонтално, така и във вертикално направление значително облекчават трафика в съществуващите структури и по този начин допринасят за подобряването на качествата на средата в целия офис комплекс.
Реализиран е директен подход от съществуващия главен вход от ул. "Н. Ракитин" към комуникационния възел на новата сграда чрез новосъздаден остъклен пасаж. По този начин се дава оптимална възможност за вътрешна комуникация при запазване на самостоятелността на отделните обеми и площи.
Денивелацията на терена е използвана за бърз и безконфликтен достъп на автомобилите към съществуващия подземен паркинг, който има автомобилна връзка с подземния паркинг на новата сграда.
Всички офиси са с осигурено странично естествено осветление. Двойният под позволява вариантност на обзавеждането. Ясно проведената "модуларност" позволява безконфликтно решаване на всички инфраструктурни връзки. Етажната височина на офисните нива е 3.50 м, a светлата височина в офисните площи е 2.80 м.
Новата сграда предлага един
опростен обем, в който основно значение имат пропорциите и балансът
на остъклените и плътни части. Желанието за "олекотяване" на обемното въздействие е мотивирано от средата, в която се изгражда сградата, и ориентацията на отделните тела. Северната фасада към жилищния комплекс е решена с остъклена окачена фасада - екран, отразяващ богатата зеленина в съществуващия квартал. Източната фасада на новата сграда е разработена с балансирани отвори, хармонизирани със съществуващата сграда, с която е в пряк контакт. При нея се редуват прозоречни отвори с плътната част, изпълнена с клинкерна облицовка. Фасадите към вътрешния двор са изцяло остъклени. Изборът на тази третировка на фасадите е продиктуван от желанието за деликатна намеса в контакта със съществуващите обеми.
Последният – терасовиден, етаж е отдръпнат навътре, което придава ефирност и лекота на фасадата. Леки слънцезащитни устройства – метална пергола, оптично продължават обема на сградата, така че да се получи синхрон междуновия обем и плътна структура на съществуващите обеми.
Източното тяло е с отворен партерен приземен етаж. Освен архитектурно-пластичното значение на пробива в приземния етаж той има и важна роля в осигуряване на възможност за естествена аерация на вътрешния двор.
В интериора са използвани качествени и трайни материали.
За благоприятната работна атмосфера в офисите са предвидени звукопоглъщащи материали, така че да се сведе до минимум шумовото замърсяване и да се създаде здравословна работна среда. Това е постигнато със специални текстури на плочите на окачените тавани и изпълнението на мокетни плочи върху инсталационния под. Всяко офис пространство е съобразено с конкретните желания на наемателите, като са спазени и допълнени изискванията на всеки бранд. Съгласно световните тенденции традиционната бизнес среда е умело съчетана с места за комфортно неформално общуване, почивка и нетрадиционни работни места. Интериорът на общите части на сградата е по проект на арх. Виктория Илиева, а интериорните проекти на по-голяма част от наемателите са дело на "Ателие Серафимов Архитекти".
Външните ограждащи елементи на сградата са с отлични топлотехнически характеристики, което свежда до минимум топлинните загуби и нуждите за отопление и охлаждане. Специално внимание е обърнато на шумовия комфорт на ползвателите, като всички остъклени части по фасадата към печатницата са изпълнени със звукоизолиращо стъкло.
Пълният текст - в брой 4 на сп. ГРАДЪТ