Schneider Electric: Технологиите, от които има нужда офисът ни днес, за да сме готови за бъдещето
В брой 2 на сп. ГРАДЪТ

Четете в брой 2 на сп. ГРАДЪТ
Дизайнът на повечето офиси е тривиален – "пчелни килийки" за всеки служител, големи отворени пространства за всички или комбинация между двете. Субективно обаче остава мнението кое е най-добро. Има редица изследвания – както психологически, така и на факторите на средата, които подкрепят всяка от тезите. С всичките си плюсове и минуси, разпределението в стари офиси обикновено е даденост и е трудно да влияем върху него, най-често защото сме под наем или защото е свързано с голяма инвестиция. Горните твърдения не важат за новите офиси, в които е помислено първо за комфорта на служителите и цялата инфраструктура е създадена след това. Такъв пример е небезизвестната сграда The Edge в Амстердам с повече от 100% енергийна ефективност и най-доволните служители в света. Както се вижда, има огромни различия в споменатите ситуации, а те не изчерпват цялото многообразие на пазара. Затова в Schneider Electric имаме по-глобална визия и не гледаме на офисите като на сгради, консумиращи енергия - електрическа, физическа или умствена - бълващи СО2 емисии, имейли и презентации като продукт. Ние помагаме както на архитектите и проектантите, така и на изпълнителите, инвеститорите и ползвателите на офиси, да получим една цялостна екосистема, в която да постигнем максимума на най-важните фактори като продуктивност, комфорт, енергийна ефективност и имидж. Как? Като се стремим да сме лидер и иноватор в сферата на новите технологии и да посрещаме предизвикателствата заедно със своите клиенти.
Какви технологии са норма в модерните офиси и защо да се възползваме от тях днес? Все пак трябва да започнем от енергийните източници, без които офисът би приличал повече на сервизно помещение. Интелигентното захранване на сградата с енергия и ефективното използване на възобновяеми източници, когато е възможно, повишават енергийния клас и оптимизират разходите. Изборът на добра апаратура по време на проектирането често е пренебрегван с цел понижаване на първоначалните разходи. Това винаги води до редица усложнения и непредвидени проблеми на по-късен етап. Затова всеки продукт на Schneider Electric е готов за свързване към системите за мониторинг и управление от по-горно ниво, които са жизненоважни за оптималното използване на всички ресурси. Доброто проектиране и използването на интелигентни устройства е основата на цялостната ни концепция и е първоначалното стъпало в изграждането на екосистемата, която наричаме EcoStruxure.
Независимо дали офисите са стари или нови, ако интелигентното захранване не е факт, все пак има решение. С минимален ъпгрейд, частична подмяна на апаратурата или използване на миниатюрни мерители като PowerTag и свързването им към локални концентратори за данни Com’X съществуващата система е готова да комуникира. Именно наличието на сензори и комуникативни устройства прави една сграда, процес или машина интелигентни. Предлаганите от Schneider Electric сензори за движение, локални тъчскрийн терморегулатори, сензори за СО2 и осветеност са необходимо допълнение за пълнотата на получените данни. Успехът на вече споменатата сграда The Edge не е случаен – в нея има над 20 000 подходящо разположени сензора, които дават непрекъснати данни на системите за мониторинг и мениджмънт на сградата.
Системите за енергиен мениджмънт всъщност са онова звено, което свързва данните от всички налични устройства и взема решение за интелигентно управление на енергията. За да работи коректно такава система, е необходимо в нея да постъпват правилни данни от достатъчен брой устройства. Тук е моментът да вземем предвид и възможността за присъединяването на топломери, водомери, сензори за температура и влажност и всякакъв тип мерители. Не всички производители имат отворени системи, готови да комуникират с всякакви устройства, и е важно да се намери подходящ баланс между цена и възможности на софтуера. Без наличието на това звено липсва автономното управление на системите, което неминуемо се отразява в неефективно използване на апаратурата, което от своя страна води до съкращаване на живота ѝ и отново до повишаване на разходите. За да помогнем на вземането на решение дали има смисъл от система за енергиен мениджмънт, в Schneider Electric даваме възможност на нашите клиенти да се възползват безплатно за до 90 дни от нашия софтуер за енергиен мониторинг. Натрупаните данни за подобен период са достатъчни за вземане на решение дали типът и броят на наличните сензори са достатъчни за събиране на информация къде се налага инвестиция и дори за следене на резултатите от нея – всичко това без допълнителни разходи.
Последното ниво на екосистемата EcoStruxure е анализът на събраните данни от всички устройства и системи. Именно тук нашите интелигентни алгоритми могат да дават предложения за подобряване на работоспособността на апаратурата, да оценяват ефективността на уредите и дори на служителите. Независимо дали анализът е локален или клауд базиран, работоспособността на наблюдаваните системи се максимализира, а разходите по поддръжка намаляват.
В ерата на четвъртата индустриална революция не можем да си позволим модерният офис да продължи да бъде просто сграда. Технологии като IoT, киберсигурност, облачни услуги са по-нормални дори от WiFi за младото поколение, а именно то ще обитава офисите на бъдещето. Помислете как може да подобрите ефективността, продуктивността и цялостното си усещане в офиса, а EcoStruxure ще ви помогне да го направите.