Архитекти и проекти за качеството на пространствата за обитаване





Качеството на пространствата за обитаване и търсенията на купувачите бяха във фокуса на първата част на панела "Жилищна архитектура, дизайн и технологии 2018".
Стандартният европейски минимум за обитаване за едно съвременно семейство
е апартамент от 100 кв. м с просторна дневна, голяма кухня, родителска спалня с гардеробно и баня. Кухнята се проектира в обема на дневното пространство, като интересът към кухнята нараства - световните лидери в кухненското обзавеждане залагат все повече на обширни кухненски пространства. Дневните също стават по-обширни, което осигурява гъвкавост. Родителската спалня задължително включва гардеробно и просторна баня, коментира арх. Женя Атанасова от "АиА архитекти".
За сравнение в България един апартамент от 100 кв. м всъщност включва 76 кв. м обитема площ, 11 кв. м стени, 13 кв. м общи части, което намалява площта с 24 кв. м. На българския пазар в момента масово се предлагат жилища, които не задоволяват реалните нужди на клиентите, и това може да бъде дългосрочен проблем. Строителството в България е подчинено на моментното състояние на пазара - през 2017 г. се търсеха двустайни апартаменти, тази година има тенденция за търсене на тристайни жилища и съответно инвеститорите имат нови задания към архитектите. Потенциалните проблеми идват от факта, че възможностите и нуждите на клиентите се повишават и след 10-15 години може да се търсят по-качествени жилища, а това може да доведе до западане на стихийно появили се квартали в София и да се наложи урбанизиране на нови територии за ново застрояване.
Друг проблем са степените на завършеност на жилищата - в България те се издават на замазка и шпакловка. Това има няколко минуса - пропуснати ползи за инвеститор и строител, стрес за обитателите по време на довършителните работи, загуби на време и енергия за собствениците докато се занимават с несвойствени дейности, а общите части могат да бъдат разрушени. Необходимо е да се уеднаквят стандартите за обитаема площ за България и развитите страни, да се уеднаквят методиките на площообразуване, да се създадат стандарти за етапност и различни нива на довършителните работи и качество на вложените материали.
Проекти и реализации, препроектиране и нови концепции,
представи арх. Пламен Братков, "Аедес студио".
Първият презентиран проект е в средата на квартал близо бул. "Витоша" върху тясен и малък парцел, чието въздействие е подсилено чрез ефекта на дуализма като се налага да бъдат обслужени параметрите на вече одобрен проект при придържане към нашата концепция за един вид метамодернизъм и прочит чрез историята. Математическият анализъм на използвания мотив го разлага на две части - строго геометрична ортогонална и интуитивна, тяхното наслагване постига мотива на арабското слънце, приложен във всеки материал в зависимост от неговите свойства - метал, бетон и др. Цялата сграда се носи само от фасада и шайби, увеличена е програмата и броя на стаите. Покривът се превръща по-скоро в площад с две симетрични стълби, мезонет на последния етаж с четири спални и огромен хол с изглед към Южен парк.
При работатя за препроектиране на сграда с поглед към планината е направен нов прочит - запазено е обемното решение и е намерен пластичен материал като дървените керемиди - шингли. Премахнати са излишните формообразуващи елементи, черупките по периметъра и всички украси с цел сградата да бъде сведена до прости четими геометрично правилни като съотношение и ориентация елементи. В обърнатата към планината зона са разположени големи прозорци, запазени са разпределенията със свободностоящи обеми, контактите с фасадите, плътни елементи, което налага сложен фасаден инженеринг. Сградата се изпълнява с иновативни технологии като активиран бетон и рекуперация на пресен въздух, с 30 см изолация - почти пасивна сграда, но пазарът недостатъчно оценява тези постижения.
Ruhouse - дизайн и завършеност "до ключ"
"Рухаус" е сдружение от три фирми с предмет на дейност архитектура и инвестиции и нов жилищен проект в София в реализация с над 50% продажби, проектът беше представен от арх. Евгени Рафаилов. Сградата се предлага с довършителни работи до ключ, което привлича клиентите. Инвеститорите търсят от малки до много големи апартаменти, включително и в луксозния клас. Фасадата е запомняща се и продава - това е тенденцията. Инвеститорите предлагат пълен дизайн на интериора, баните, общите части, коридорите, с висок комфорт на обитаване, включително двора и околното пространство, детската площадка, водопад, прекрасна гледка. Желанията на клиентите са свързани с много добра цена, затова всичко е планирано много по-рано, а проектите са напълно изработени и бюджетирани. При специални желания от страна на клиентите им се предлагат разработени варианти, които се обсъждат с тях. Фасадата е с облицовъчни материали тип "вентилируема фасада" - HPL в цвят орех, оранжев Etalbond и нов материал Viroc от Португалия на основа на борови стърготини и смоли. Архитектите се опитват да вкарват материалите от фасадата в общите зони, разработват дизайн на апартаментите и баните.
Арх. Рафаилов представи още жилищния проект Boris Apartments и три къщи с интересни акценти. През парцела на първата преминава река, а желанието на клиента е за проектиране на открит басейн с водопад под къщата, големи подпорни разстояния и конзоли. Другата къща е на много стръмен терен, също с големи подпорни разстояния, конзоли и плъзгащи витрини над 3.50 м, което е необичайно за българския пазар и оскъпява решението. Третата къща е над частен язовир - дневната е около 150 кв. м без колони с големи тераси и също големи витрини.
Законови промени за пълна завършеност и качествени жилища
Пазарът на жилищни сгради в България е узрял за промяна на законодателството за постигане на истински качествена среда. Според класацията на агенция Mercer за 2018 г. за качеството на живот в столиците по света София се класира на 116 място след всички европейски столици, тя отчита много показатели, сред които и системите труд, отдих и обитаване, по които София изостава още повече. Показателите за удовлетвореност от системите за обитаване включват интериорни пространства, сграден фонд, ново и старо строителство, качество на нови сгради, изтъкна арх. Александър Бояджиев от "Идеал Стандарт - Видима".
Жилищните пространства могат да бъдат завършени на 75% - "на тапа", или на 100%. Голяма част от строителите с цел бърза печалба избират първия метод, но желанието за качествен продукт е причина за засилено търсене на завършен продукт. За да се случи това по по-добрия начин е необходима законова промяна. В ЕС има само три страни, в които вариантът "на тапа" е позволен - Германия, Полша и България. За постигане на качествена среда на обитаване е необходимо цялостно завършване на отделните жилища без да бъдат компрометирани общите части и отделните системи поради индивидуални ремонти и изменения. Във Франция например действащият закон "Спинета" регулира строителните дейности и продукти по бъдещата сграда и изискванията към тях, което е гаранция за качество за потребителя. Това решава и въпроса за строителната гаранция, която често е предмет на спорове поради частните намеси и ремонти. По подобен начин във Великобритания в специален нормативен документ са специфицирани изискванията към завършените жилища и използваните материали и иначе не може да бъде издадено разрешение за ползване. В Италия новите жилищни сгради получават сертификат за обитаемост само при пълна завършеност и в съотвествие с определени изисквания. Такава практика е съществувала и в България преди 1990 г. Дискусиите в тази посока могат да доведат до намиране на начини за по-добра жизнена среда в България, е мнението на арх. Александър Бояджиев.
Системата за сградна автоматизация ABB-free@home
дава възможност за изграждане на т. нар. хибридни инсталации, които позволяват без допълнителни промени тя да бъде използвана и като инсталация "умен дом" с пълна функционалност и безжичен контрол, а инсталацията е близка до класическата инсталация като изпълнение. Иновативната технология беше представена от Александър Велинов, мениджър продукти, "АББ България".
Системата включва контрол на осветлението, управление на щори и слънцезащита, ОВК, детектори за въглероден двуокис, управление на рекуператор, контрол на достъпа, система за безопасност, алармена инсталация, управление на електрически консуматори. Има възможност за групиране на отделни индивидуални функции - например при влизане в къщата да се включват определен пакет от функции. Контролът е дистанционен. Системата е съвместима с предстоящата за въвеждане система на ABB secure@home. Хората харесват умните домове заради комфорта, сигурността, защита на собствеността, енергийна ефективност, усещане за ексклузивност, защита на инвестиция, показват проучвания, а оскъпяването е незначително - от порядъка на 300 лева на апартамент за София например. Системата ABB-free@home е динамична и се развива непрекъснато като е до 40-50% по-евтина от KNX и е лесна за опериране, а ABB като водещ производител е гарант за техническа подкрепа.
Иновациите в материали и технологии определят градската среда и жилищата на бъдещето
В момента офис сградите изпреварват технологично жилищния сектор, защото на ранен етап на жилищната сграда клиентът не е представен за да изисква и да настоява, но ситуацията се променя на по-късен етап. Средата около нас претърпява много промени и технологиите навлизат във всеки сектор на живота. Свързаността е една от най-важните тенденции - уредите и системите в модерната сграда разговарят помежду си. Хладилникът прави шопинг лист, с телефона отключвате вратата и ви информира кой от семейството и кога влиза и излиза. Свързаността е възможност, която трябва да бъде отразена в проектите на архитектите, коментира арх. Елица Панайотова, собственик, архитектурно студио Скица.
Актуално направление в жилищното строителство е иновативното развитие на материалите, които придобиват все по-нови функции - например димиране на стъклени прегради и прозорци. Други иновации са свързани със стени - хидрогел с керамика с възможност за понижаване на температурата в помещенията с до 6 градуса, което ще промени начина на проектиране на инсталациите. Иновация е бетонът, който абсорбира светлина и може след това да я излъчва и така да промени начина на осветление. Има експериментални настилки, които зареждат с ток електрическия автомобил, който се движи по нея. Нулево енергийната сграда е абсолютно автономна като консумация, а генерирането на енергия става при самия консуматор. Мобилността променя живота около нас - в САЩ има експерименти със споделени жилища, където хората не само работят, но и живеят заедно. Премахването на кухнята е съвременна тенденция с опции дори тя да бъде споделено пространство за обитателите, завърши арх. Панайотова, като обеща след време да демонстрира реализиран проект за супер умна къща по последни технологии в България.