Проект за енергийноефективна реновация на сгради и за мобилност на ученици реализира Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия









Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия СГСАГ "Христо Ботев" се включи към актуалната тема за енергийната ефективност на сгради с проект "Реконструкция на съществуващи сгради в енергийно-ефективни" по програма "Еразъм+", ключова дейност 1 "Образователна мобилност за граждани", сектор "Професионално образование и обучение". При кандидатстването проектът е класиран на първо място с 98 от 100 точки сред 72 одобрени проекта от цяла България.
Проектът има за цел да адаптира професионалното образование и обучение към новостите и научното развитие и към променящите се потребности на обществото, с което да се осигури пълноценна професионална подготовка и конкурентноспособност на европейския пазар на труда. За по-голяма ефективност в обучителния процес е нужно взаимодействие между добре подготвени преподаватели и мотивирани ученици. По тази причина в рамките на една мобилност по една и съща тема, но с различен фокус, се обучиха 7 учители по професионална подготовка и 18 ученици от основните специалности в гимназията в Център за професионално образование и обучение на Федерацията на немската строителна индустрия в Котбус, Германия, област Берлин-Брандембург (BFW).
Интересът към мобилността беше голям и затова учениците бяха подложени на редица изпитания - освен успеха в училище, от значение бяха и направените тест по немски език, тест за обща култура и Европейски политики, разработване на презентации по зададена тема. Конкурираха се ученици от 10 и 11 клас, предимно от немскоезичните паралелки. След представянето на презентациите на 11.01.2018 г. се осъществи окончателният подбор на участниците. В комисията освен преподаватели от СГСАГ се включиха външни експерти от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект към УАСГ.
Участниците преминаха през предварителна тематична, културна и езикова подготовка, която имаше за цел да ги подготви за престоя им в чужбина и предстоящото обучение. Българска асоциация за изолации в строителството (БАИС) предостави специално за участниците "Ръководство за енергийно ефективно обновяване на ограждащите конструкции на сгради".
Практиката в Германия беше с продължителност две седмици за учениците – от 8 до 21 април, и една за учителите – от 15 до 21 април. Партньорите от Германия организираха срещи със специалисти, наблюдения и практически упражнения, свързани с намаляване на енерго-потреблението на съществуващи сгради. Повечето от дейностите бяха извършвани в самия професионален център, но се осъществи и посещение на Строителния факултет на Бранденбургския технически университет в Котбус. Учениците откриваха топлинни мостове чрез инфрачервена термография и неплътности в сгради чрез Blower door test. В практическите занятия изпълниха топлоизолация по фасада като един от задължителните елементи при повишаване на енергийната ефективност на съществуващи сгради.
Учителите обогатиха своя професионален опит и осъществиха наблюдение върху обучителния процес в професионалния център, участник в немската дуална образователна система. Възможността да наблюдават немският начин на преподаване и да осъществят социален диалог с техни колеги е източник на нови идеи и вдъхновение за промени, които да бъдат използвани при разработване на учебната програма за избираем предмет по професионалната подготовка.
Предвиждат се множество дейности за разпространение на резултатите от проекта. След заръщането си от Германия учениците посредством срещи на Европейския клуб организираха събитие по случай 9 май и споделиха своите впечатления от видяното с другите ученици. Предстои взаимодействие между участниците с цел разработка на учебна програма за избираем предмет и дидактически материали за подобряване на възприемането на учебния материал. Учениците съвместно с учителите ще разработят макети, игри и други материали, свързани с енергийната ефективност, които ще бъдат използвани в часовете в училище.
В дългосрочен план СГСАГ "Христо Ботев" цели да допринесе за осигуряване на качествено, актуално и интерактивно професионално образование и обучение и да възпита у младите хора адекватна гражданска позиция по екологичните проблеми и санирането на съществуващия сграден фонд.