Ангел Савлаков, Ивайло Андреев, архитектурно студио conveyer: Всеки да върви БЕЗ СТРАХ по собствен път в професията
На 21-22 април в Generator в бившия завод "Витоша" се провежда архитектурен форум БЕЗ СТРАХ, откриването е в петък вечер






Дати: 21-22 април 2018 Място: Generator /в бившия завод Витоша/ Модератор: Бора Петкова – художник Партньори: ETEM, VJF, Velux, Rossima, Ambitio Достъпът до форума е свободен, а откриването ще се състои на 20 април (петък вечер) с парти по повод 10 години от създаването на студио conveyer. Линк към facebook събитието: www.facebook.com |
Yes: Арх. Савлаков, арх. Андреев, защо решихте да отпразнувате десетия си рожден ден с архитектурен форум с провокативно име БЕЗ СТРАХ?
Ангел: Идеята е изцяло на Ивайло. Партита през годините сме правили много с conveyer, има дори една запомняща се нова година преди 5 години, когато събрахме страшно много хора в пространството на офиса. Казахме си, че голямо тържество за десетгодишнината можем да направим, но ще бъде просто един фирмен рожден ден. А пък така или иначе архитектурният живот в България отсъства, особено напоследък. Оттам тръгна идеята публиката да бъде събудена от десетима лектори с тема, която вие самите нарекохте нарочно провокативна.
Yes: Как ви хрумна името "Без страх"?
Ангел: Взаимствано е от една инициатива (на Jameson), наречена "Безстрашните пичове" - събират на едно място хора, които имат немалък опит, с такива, които тепърва стартират в това, което са избрали като призвание. При нас оставихме заглавието - "Без страх" - семпла тема, даваща безброй възможности. Всеки да я тълкува по свой начин. Ние самите дори не знаем в каква посока ще се насочат лекторите, които сме поканили - някой може да спомене за страховете си, които нямат общо с архитектурата. Вероятно, разбира се, нагласата на повечето ще бъде да говорят на професионална тематика.
Yes: Разкажете малко повече и за лекторите.
Ангел: Може и да греша, но нямам спомени някой в България да е събирал всички тези лектори в този състав, на едно място, в рамките на един форум. Всичките 10 лектори са с опит и практика над 10 години. Това са хората, които се опитват да плуват срещу течението в България, в българската архитектура и да създават краен продукт, различен от масовия такъв. Защото преобладаващата маса няма шанс да излезе като продукт извън пределите на България и да бъда отличена по някакъв начин. Според нас именно тези единици, които правят различна архитектура, дърпат обществото напред - следят световни тенденции, опитват се да излизат на световна сцена, което за практикуващи архитекти в България е изключително трудно и рядко срещано. Мислим си, че това са хората, които биха дали добър пример за колегите, които сега започват. С тези лекции биха им дали кураж и насърчили да вървят по техните стъпки, или по-добре дори - по своите собствени стъпки, но да го правят без страх!
Ивайло: Да го направят без страх, както ние с вас правим без страх в момента форума! Нещо, с което нямаме никакъв опит.
Ангел: Когато правихме селекцията бяхме с пълно съзнание, че форматът е ограничен до 10 човека, чисто символично. Извън нея оставяме много други колеги, които също имат място там, но за тях най-вероятно ще бъде "Без страх" на 15-годишнината, или защо не следващата година.
Yes: Какво е мнението ви за случващото се с архитектурата в България, "без страх"?
Ангел: За съжаление сегашния строителен бум повтаря грешките на бума през 2005-2007г. Обществото ни нищо не е научило като уроци. Крайният потребител, определящ търсенето, продължава масово да бъде неориентиран. Във всичко това, което се строи на конвеер и се бълва от проектантските бюра, освен хиляди квадратни метри РЗП, качество, като естетика и като строително изпълнение, рядко присъства. А пък някой проект и изпълнение да излязат на световна сцена, съвсем не се случва. За сметка на това в България си раздаваме много награди за архитектура. Замислете се обаче кои реализации са били забелязани извън пределите на страната и са били отличени.
Ивайло: Според мен и в световен мащаб има злокачествена архитектура, която преобладава и нещата, които си заслужават са малък процент. Но до нас достигат добрите световни примери.
Ангел: Естествено навсякъде има масова архитектура, разликата с нас обаче, е че на останалите места е с по-добро строително изпълнение и по-добро озеленяване, което я прави по-лесно смилаема. В България обикновено строителното изпълнение е лошо, озеленяване няма. Има още една съществена разлика - архитектурата с лошо качество в световен мащаб не се награждава. Тук, напротив - голяма част от наградите се дават на сгради, които не бива да бъдат награждавани. И това го казваме без страх.
Yes: Какво бихте променили, ако има следващо издание на форума?
- Страшно съжаляваме, че не успяхме да намерим инженери за лектори, което е голям пропуск от наша страна - пропастта между архитекти и инженери си остава. Форумът тръгна с доброто намерение да попълни именно тези празнини. Ако има следващо издание, бихме се опитали нарочно да наваксаме.
Aрхитектурно студио conveyer избират да отбележат 10-годишнината от основаването на практиката си с организиране на архитектурен форум под заглавие "БЕЗ СТРАХ / 10 след 10". С помощта на група Yes., те събират под един покрив 10 водещи български архитекти и дизайнери, всеки с над 10 години опит в професията, предоставяйки им пълната свобода да интерпретират умишлено избраната провокативна тема: "Без страх".
10 след 10 са: Форумът има за цел да разгледа предизвикателството да се създават стойностни архитектура и дизайн в контекста и времето, в които живеем, както и да покаже различните гледни точки на всеки от поканените лектори, превърнали се в примери за подражание на по-младото поколение. |