Арх. Уилям Матюс, основател на William Matthews Associates: Искахме да създадем висококачествено публично пространство
Четете в брой 1 на сп. ГРАДЪТ СГРАДИ



Четете в брой 1 на сп. ГРАДЪТ СГРАДИ
Арх. Матюс, бихте ли представили вашето архитектурно студио на българските читатели?
- Ние сме малко студио, базирано в Лондон и работим по различни по функция и мащаб проекти – от дребно- до едромащабни. Преди да основа студиото през 2013 г., работих 19 години с архитект Ренцо Пиано в Париж.
С кои проекти от вашето портфолио се гордеете най-много и защо?
- В продължение на 12 години ръководих проектирането и строителството на Шард, висок 300 метра небостъргач със смесено ползване в Лондон. Сградата беше голяма част от живота ми и винаги ще бъде.
С моето студио спечелихме международен конкурс за проектиране на пешеходен мост при крепостта Тинтагил, Корнуол, Англия. Целта ни винаги е проектите ни да са успешни като естетика, технология и поетика и вярваме, че този проект наистина го постига. Мостът ще бъде завършен през пролетта на 2019 г.
По какви други проекти работите в момента?
- Освен по моста на Тинтагил работим и по друг пешеходен мост между две сгради в централен Лондон, нов павилион в Канари Уорф и проучване за осъществимост и генерален план за една от големите лондонски железопътни гари.
С какво привлече вниманието ви архитектурният конкурс за нов център на Боровец?
- През 2014 г. спечелихме международен конкурс за преустройство на сградата на Съюза на българските художници в София. Проектът продължи към реализация без нас, но осъзнахме възможностите в България и се свързахме със Stephen George International, английско-българска практика, базирана в София. През изминалата година те ни информираха за конкурса за Боровец и си партнирахме по проектното предложение.
Каква е основната концепция на проекта? Според вас на какво се дължи успехът му?
Целите ни в конкурсния проект бяха прости:
· Да създадем висококачествено публично пространство, оформящо новото сърце на Боровец; пространство, което работи както през лятото, така и през зимата и което ще създаде "уличен" живот, привличайки туристите и местните жители
· Да подменим съществуващите структури на терен с отличителен нов проект, който ще създаде и подчертае ясна архитектурна визия на Боровец; идентичност, която е гъвкава, индивидуална, съвременна и същевременно извън времето
· Да оживи и активира дървесната растителност в центъра на територията, като запази възможно по-голяма част от съществуващата дървесна растителност
· Да облекчи задръстването около територията и конфликта между пешеходци, скиори и автомобилисти.
Новата ски писта през гората е много важна част от проекта; тя помага за преодоляването на задръстванията и внася живот в гората. Основното застрояване цели да е дискретно. Виещото се покритие създава силна идентичност, която може да приюти различендиапазон от дейности, всяка със своята идентичност. Прилагането на дървесина като основен строителен материал също е ключово – то омекотява проекта и свързва сградите с мястото.
Какво е впечатлението ви от архитектурната среда в България и в частност на Боровец?
- България има много активна архитектурна сцена, която е вълнуващо да се наблюдава. Качеството на проектиране и строителство расте стремглаво, което показва нарастващия интерес към добавената стойност на архитектурата за клиентите и публиката.