През 2018 г. ще бъдат обявени две процедури за изграждане на ВиК инфраструктура за 1,42 млрд. лв. с бенефициенти 15 ВиК оператора и Столична община
Подобряването на качеството на живот на българските граждани при запазване на баланса между опазването на околната среда и икономическото развитие е основен приоритет на правителството и на Министерството на околната среда и водите. Затова и усилията ни са насочени към подобряване и изграждане на екологична инфраструктура като гаранция за повишаване качеството на живот. Основен инструмент за инвестиции в стратегическа екологична инфраструктура е оперативна програма "Околна среда". Това посочи министър Нено Димов в специалното си обръщение към участниците във втората част на ХIII-тата годишна конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции 2018 – кохезия и свързаност", с тема "Опазване на околната среда - управление на водите и отпадъците, чистота на въздуха. Предизвикателства пред България".
Министър Димов изтъква като условие за изпълнението на програмата през настоящия програмен период фокусиране първо върху постигането на конкретни резултати и след това върху усвояването. "Стремежът ни е да имаме качествени проектни предложения, които да са готови за изпълнение, и всички проблеми да се решават още на етап оценка. Целта е да се предотврати забавяне при договарянето и сключването на договори с изпълнители и така да се осигури успешното финансово и физическо изпълнение на проектите", счита министърът. Важен приоритет за правителството е и облекчаването на регулациите за бизнеса и гражданите. Вече е направен детайлен преглед на регулаторните режими и предоставяните административни услуги, като възможностите за промяна, са в няколко посоки:
• Опростяване на взаимодействието с други администрации;
• Намаляване на срокове по процедури;
• Оптимизиране на процеса по обявяване на обществен достъп до документи като намаляване броя на изискваните документи на хартиен носител, за които е възможно да бъдат получени по служебен път.
Към момента по ОПОС 2014-2020 г. са обявени 31 процедури на стойност над 1,725 млрд. лв., което представлява 50 % от ресурса по програмата. В изпълнение са 55 договора за безвъзмездно финансиране на обща стойност към 849 млн. лв. или 24, 5% от ресурса на ОПОС. На бенефициентите са изплатени около 204, млн. лв. (близо 6% от бюджета на ОПОС), от които 69% са за междинни плащания, а останалите 31% са аванси. Това обяви по време на екологичния панел Светлана Иванова, държавен експерт отдел планиране и програмиране на ОПОС, МОСВ.
Тъй като качеството на водата е свързано с качеството на живота най-голям финансов ресурс по програмата е насочен в сектор "Води" – 2,3 млрд. лв. Вече са обявени 12 процедури в сектора на обща стойност 951 209 959 лв. Сключените до момента договори са 14 за над 600 млн. лв. Средствата са насочени към агломерации с над 10 000 еквивалент жители, доизграждане и оптимизиране на мрежите за мониторинг на водите, оборудване на лаборатории на Изпълнителната агенция по околна среда. По-конкретно през 2018 г. се предвижда да бъдат обявени 2 процедури за изграждане на ВиК инфраструктура с бенефициенти, които са консолидирани в общо 15 ВиК оператора и Столична община. Общата индикативна стойност е 1,42 млрд. лв. Чрез тези процедури ще бъде предоставена съществената част от инвестициите за строителството на ВиК инфраструктура. Миналата седмица се обяви покана за кандидатстване на пилотния проект на ВиК – Смолян, който ще покаже на практика как ОПОС може да подкрепя модернизацията на отрасъла, посочи Светла Иванова. Предвид етапа на подготовка на РПИП на Столична община, търговете за строителство се очаква да бъдат обявени през 2019 г.
Другите 2 процедури, които ще бъдат обявени през 2018 г. са за подготовка на стратегически документи - ПУРБ, Морска стратегия, РПИП и др.
По оперативната програма в сектор "Отпадъци" са обявени 7 процедури на обща стойност 497 млн. лв. Вече са подписани договори с общините Троян, Гоце Делчев, Разград, Петрич, Мадан, Сандански и Пазарджик по ‘‘Комбинирана процедура за проектиране и изграждане на компостиращи инсталации и на инсталации за предварително третиране на битови отпадъци’’
През 2018 г. се предвижда да бъдат обявени 2 процедури. Едната е за проектиране и изграждане на инсталация за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF–трета фаза на интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община. Това е най-мащабният проект в сектор "Отпадъци", като стойността на безвъзмездната финансова помощ ще бъде определена чрез изготвен анализ разходи-ползи. Втората процедура е за изпълнение на демонстрационни/пилотни проекти в областта на управлението на отпадъците с индикативен ресурс от 9 779 150 лв.
Във фокуса на ОПОС са още и превенцията и управлението на риска от наводнения и свлачища с общ ресурс от 153 588 050 лв.
МРРБ работи в изпълнение на Стратегията за развитие на ВиК отрасъла, разработена със средства по ОПОС 2007-2013, съобщи по време на екологичния панел на конференцията Иванка Виденова, директор на дирекция "ВиК" в министерството.
Стратегическите цели, които сме си поставили в рамките на 10-годишия хоризонт и план за действие: са ВиК инфраструктурата да постигне съответствие с Директивата на ЕС в областта на отвеждане и пречистване на отпадъчните води, както и с Директивата за качеството на водите за питейно водоснабдяване; устойчивост на предоставяните ВиК услуги, чрез адектватна поддръжка и модернизация на инфраструктурата. Едновременно с това е необходимо да се подобри значително и ефективността на работа на ВиК дружествата, посочи Иванка Виденова.
През 2018 г. МРРБ изпълнява проекти за 18 млн. лв. свързани предимно с подобряване на водоснабдяването на населените места. По проекта за развитие на общинската инфраструктура, финансиран с държавен инвестиционен заем от СБ за 170 млн. лв., се изграждат язовирите Пловдивци, Луда Яна и Нейковци с ПСПВ към тях, както и рехабилитацията на Студена. Стойността на СМР в четирите обекта за 2018 г. е за около 41,5 млн. лв., обяви Виденова.
Вече са готови идейните проекти н регионалните прединвестиционни проучвания за територията на 14 консолидирани ВиК оператора, за които МРРБ е бенефициент по ОПОС 2014-2020.
В тях се предвижда за агломерациите над 10000 е. ж., изграждане на над 200 обекта и подобекта за изграждане на нови довеждащи водопроводи –15 км, реконструкция довеждащи водопроводи – 276 км, нова улична водопроводна мрежа – 10 км, реконструкция на водопроводна мрежа – 348 км, канализация - нова 242 км и реконструкция -129 км, ПСОВ – нови 2 и реконструкция – 11, както и на нова ПСПВ на Шумен. В момента се подготвят анализите разходи-ползи и задължителните документи по екологичното законодателство, и успоредно се подготвят и идейните проекти на линейната инфраструктура, посочи Иванка Виденова.
Вече е готов и доклада на консултантите от Световна банка по Проект на Стратегия за финансиране на отрасъл ВиК. В документа, който предстои да бъде подложен на широко обществено обсъждане, се предлагат мерки, с които България да изпълни поетите ангажименти в отрасъл ВиК, като се намали необходимостта от отделяне на средства от държавния бюджет и се скъси срокът за постигане на съответствие.
В ход е и разработването на Закон за ВиК, който цели да обедини и осъвремени съществуващата нормативната уредба, така че регулацията във ВиК отрасъла да отговаря на условията на страната и политиката за развитие на отрасъл ВиК. Проектодокументът е качен на сайта на МРРБ и е отворен за коментари и предложения, съобщи в заключение Иванка Виденова.
Екологичната инфраструктура се нуждае от стратегически инвестиции както чрез публично, така и частно финансиране. Въпреки съществения ресурс по линията на кохезията от двата програмни периода, ако не го разходваме правилно устойчивостта на проектите няма да е толкова сериозна. Затова трябва да се осигурят възможности на национално равнище за разработване на правни рамки за планиране и финансиране на екологичната инфраструктура, обяви на форума Добромир Симидчиев, председател на съвета на директорите на фонд ФЛАГ и ръководител на звеното за управление на проекта за РПИП на Столична община.
Той посочи, че като важен инструмент за подкрепа на българските общини ФЛАГ е вложил близо 50% от предоставеното му финансиране за екологични проекти, като близо 80% от тези средства са за проекти във ВиК сектора. Фондът вече значително е разширил обхвата на допустими за финансиране лица – не само местните власти, но и ВиК дружествата, асоциации и ПЧП. Инж. Симидчиев посочи, че ФЛАГ е успешен пример за финансов инструмент, съчетаващ публичен и частен ресурс за финансиране на екологични проекти. Той посочи, че предстои Фонда на Фондовете да създаде специален финансов инструмент за подпомагане изпълнението на ВиК проекти с цел допълване на безвъзмездната помощ или за цялостно финансиране на недопустими за БФП проекти, но допринасящи за по-висака ефективност на ВиК оператора с оглед интегрирания характер на инвестициите.
Към този момент не е ясно кой ще поеме ролята на фонд мениджър, обсъжда се ЕБВР или ФМФИБ ЕАД, коментира инж. Симидчиев. Предстои договаряне на нова кредитна линия в размер на около 100 млн. лв. за ФЛАГ, с която да се гарантира успешното финансиране на всички проекти по ОП "Околна среда".
Инвестициите са изключително важни, нашата цел е да направим 100% енергийно независима водоснабдителната система на София, обяви по време на екологичния панел Станислав Станев, регионален директор на "Технически дейности и ефективност" Веолия за България и директор "Експлоатация и поддръжка" в "Софийска вода".
Благодарение на високата ефективност на пречиствателната станция за отпадъчни води край Кубратово е постигнато ниво на пречистване според най-високите стандарти на ЕС. Третираните и сертифицирани за безопасност утайки се използват за наторяване в земеделието, а чрез изградената през 2009 г. инсталация за улавяне на метан, отделян от утайката, се спестяват повече от 60,000 т емисии въглероден диоксид годишно, подчерта Станислав Станев. От 2015 г. ПСОВ Кубратово е нетен износител на "зелена" електроенергия. През 2016 г. са произведени 11% електроенергия над необходимите за захранване на ПСОВ Кубратово, които са предоставени в мрежата на НЕК. С проекти, изпълнени през 2017 г. за подмяна на остарелите компресори за въздух за биобасейните с най-ново поколение такива, както и повишаване на ефективността на когенерационната инсталация, се постигна още 10% увеличение в произведената електроенергия или 4000 МВтч повече, посочи инж. Станев.
Най-важното, което правим година след година е да довеждаме все повече замърсители към ПСОВ, което от екологична гледна точка е много важно за опазване на водите на река Искър, но от друга страна за нас е повече ресурс за производство на биогаз и съответно на еленергия, коментира той. В цифрово измерение увеличението на постъпващите замърсители на входа на ПСОВ за 2014-2017 г., е: 38% по сухо вещество и 33% по показател БПК5.
През 2017 г. са произведени 91% от енергията необходима за нуждите на цялата водоснабдителна система на Столична община. Стремежът ни е тя да стане напълно енергийнонезависима , обясни Станев. В момента тече одит на технологичните процеси в ПСОВ Кубратово, за да продължим с инвестициите в тяхната оптимизация. В изпълнение е проект за енергийна ефективност на стойност 1 млн. лв. по ОП "Иновации и конкурентноспособност" за подмяна на аерационната система с най-модерната. Освен това се подготвя и инвестиция в допълнителен метантанк – анаеробен стабилизатор за увеличените количества утайки.
За подобряване на цялата ВиК система компанията осъществява постоянен мониторниг на преливниците на канализационната мрежа, видеозаснемане на проходимите и непроходимите колектори за отпадъчни води. "Софийска вода" инвестира непрекъснато и в намаляване на течовете, чрез проактивни проверки и поддръжка, електронно фактуриране и дигитализация в обслужването на клиенти, обновяване на автомобилния парк, оптимизиране на GPS маршрути. Според новия бизнес план на компанията за периода 2017-2021 г. са планирани над 200 милиона инвестиции във ВиК инфрастуктурата на София.