Съвременен спа комплекс предвижда възстановяването на Централната баня в Банкя
Предстои съгласуване в НИНКН, проектът е на GDS - арх. Чавдар Георгиев

Максимално запазване на автентичността на комплекса и трансформирането му в модерен спа комплекс - това предвижда проектът за консервация, реставрация и социализация на Централната минерална баня в Банкя. Проектантът арх. Чавдар Георгиев е почерпил опит от други подобни бани в Будапеща и Мюнхен, съобщава Рангел Марков, кмет на Банкя.
Най-голямото предизвикателство е било интегрирането на двете крила, а фоайето ще бъде място за официалните ритуали при сключване на граждански бракове. Двата вътрешни озеленени двора на сградата ще бъдат покрити с остъклени покриви с шезлонги. Предвижда се запазване на двата басейна в автентичния им вид с модернизация на функциите и хидромасаж, изграждане на асансьор, детски кът, кафе сладкарница, зала за беседи по здравословен начин на живот и др.
Предстои проектът да се съгласува в НИНКН, очаква се работите да стартират през пролетта, в момента площадката се подготвя за работа.
Повредите по екстериора и интериора са многобройни, а концепцията за консервация и реставрация включва детайлно заснемане на декоративните елементи и цялостна реставрация, включително нови конструктивни елементи на мястото на демонтираните, топло- и хидроизолация, нови обшивки, възстановяване на фасадите, обособяване на разнообразни функционални балнеоложки и обслужващи зони.
Проектът предвижда създаване на всички съвременни зони за балнеотерапия, процедурни кабинети за профилактика и лечение чрез вода, възстановяване на автентична термална зона, нова кафе сладкарница с витаминен бар, зона за отдих в покрития вътрешен двор с шезлонги и пейки.
На втори етаж ще има организирани музейна експозиционна зона с изложба с архивни документи и снимки от историята на сградата, кафе-сладкарница, достъпна по автентичната дървена стълба от първия етаж, спортно-възстановителен център, козметично студио, зала за йога и аеробика, детски занимателен кът с тематични игри за лечебните свойства на минералната вода.
Централната минерална баня "Банкя" се намира в парк "Кестените" - паметник на градинско-парковото изкуство, и от 1983 г. е архитектурно-строителен недвижим паметник на културата. Тя е открита на 24 май 1911 г., проектът е на мюнхенския проф. Карл Хохедер. За времето това е най-модерната обществена баня в България и една от малкото бани в Европа с толкова високо качество на изпълнение, удобства и художествени качества. Двуетажната сграда е публична общинска собственост, предоставена за управление на Столична община - район "Банкя". Площта на имота е 18 915 кв. м, застроената площ е 1 626 кв. м, общата разгърната застроена площ със сутерен е 4 835 кв. м.