Инж. Венета Новакова, R&D директор, ETEM Group: Модерната фасада добавя нови функции и интегрира последни технологии
В брой 6 на сп. ГРАДЪТ СГРАДИ

Г-жо Новакова, поздравяваме ви за поредната успешна двегодишна конференция за фасаден инженеринг, която срещна професионалисти от цял свят и от България!
- Четвъртата конференция за фасаден инженеринг, организирана от ЕТЕМ, за пореден път доказа, че фасадният инженеринг става все по-популярен сред професионалистите в строителството и не се възприема като имагинерно понятие, каквато беше тенденцията преди години. Фактът, че конференцията бе посетена от над 700 души, е достатъчно красноречив, за да направим извода, че интересът към тази дисциплина е голям и докато в първите издания на конференцията концепциите се представяха теоретично, сега можем да се насочим към практическите аспекти и реалното прилагане на тази дейност и в България. Високата посещаемост доказва, че все повече хора вярват и са убедени в необходимостта от фасаден инженеринг. Това се затвърждава и от практическия ми опит, тъй като все повече се наблюдава тенденция да се търси специалист фасаден инженер за фасадно проектиране за по-сложните обвивки на сградите.
Ключовите теми, на които се акцентира по време на тазгодишното издание на конференцията, бяха сложните геометрични обвивки и предизвикателството за тяхното проектиране и изграждане, сигурността, структурната стабилност и не на последно място – животът и здравето на обитателите. В тази връзка пожаробезопасността беше откроена като изключително важен елемент от проекта за сградна обвивка, на който трябва да се обърне внимание още в начален етап на проектиране, което включва добре разработени детайли и много ясно дефиниране на основните характеристики на материалите, които предстои да бъдат вложени.
Лекторите от скандинавските държави акцентираха в презентациите си на важната тема за дневната светлина - как да пропуснем достатъчното количество и как да се предпазим от прекаленото количество от нея. България е в климатичен пояс, където нямаме проблем с наличието на дневната светлина, но в държави, където тя е само няколко часа, това се явява основен проблем. Тук сме свидетели на редица иновации при слънцезащитите, щори, ламели и т.н.
Работата с BIM също е една важна тема, която беше засегната, макар че тук все още не ползваме предимствата на BIM в пълна степен. Надявам се, че с времето все повече ще се осъзнават ползите от този процес и ще добие по-голяма популярност.
Кои са ключовите новости във фасадния инженеринг, които трябва да бъдат отбелязани?
- На национално равнище фасадният инженеринг бележи развитие, тъй като интересът към дисциплината "фасаден инженеринг", която преподавам, се радва на все повече внимание от страна на студентите и младите кадри в бранша. В два от нашите университети – УАСГ и ВСУ "Любен Каравелов", има дисциплина фасаден инженеринг в магистърските програми. Имам вече студенти, които работят активно. Считам, че тази дисциплина все повече ще намира своето място. Те са предимно конструктори, строителни инженери, които надграждат познанията си. С оглед на популяризиране на идеята сред повече специалисти създадохме и Асоциацията по фасаден инженеринг, на която съм председател. Стремим се да привлечем и хората, които работят на свободна практика, и тези, които продават продукти, всички, имащи някакво отношение към сградната обвивка.
Кои са основните и по-различни иновативни направления и функции, които ще развиват съвременните фасади?
- Това е интересен въпрос. Тъй като фасадната обвивка е доста скъп елемент, понякога до 20% от стойността на сградата, започваме да разглеждаме фасадата като възможност за изява и отдаване под наем. Площта на фасадите е голяма и тя може да бъде използвана за реклама - медийна фасада, и за отдаване под наем на други ползватели.
Нека да припомним за развитието на международния проект с европейско финансиране за създаване на фасада с течност в стъклопакета, в който участвате?
- InDeWaG е важен за ЕТЕМ проект, особено заради факта, че български компании участват в този международен проект по програмата "Хоризонт 2020" на ЕС. Работата в международен екип с участието на различни специалисти е голямо предизвикателство. Продължаваме да се разпростираме по картата на света и мисля, че това е достатъчно показателно, че хората ни оценяват. Оценяват продуктите ни, оценяват това, което правим.
ЕТЕМ разработва архитектурната система за фасадата с воден стъклопакет. Концепцията е решена, дизайнът е приключен и в момента финализираме фазата на производство на системата. Произведени са първите профили, предстоят множество изпитвания и валидиране на характеристиките на фасадата и нейните отделни елементи.
Вие сте ръководител на R&D дейността на ЕТЕМ - компания, която икономически и географски се развива все по-успешно, какви са основните продуктови новости?
- Вървим в крак с новите тенденции, акцентираме върху най-важните теми, за които говорихме и в началото - структурна сигурност, комфорт, енергийна ефективност. Разработваме продукти, с които целим все повече намаляване коефициента на топлопреминаване, системи за външна слънцезащита, добре обмислени и разработени детайли. Все неща, които са част от проекта на ниво дизайн и строго индивидуални за всеки конкретен обект. Все по-сложни и атрактивни стават фасадните обвивки, със специфични геометрии. Всичко това налага индивидуален подход, прилагане на нови технологии и похвати.
С внимание към околната среда оценихме влиянието на производствения процес на ЕТЕМ и сме горди да сме една от малкото фирми - производители в България, разполагащи с по-известната в практиката като EPD декларация за екологично въздействие за профилите, които произвеждаме.
Обявихте едно ново предизвикателство пред ЕТЕМ за разработване на фасадата на новата бъдеща най-висока сграда в България?
- Радостни сме, че инвеститорът на "Капитал форт" ни се довери и за следващата си сграда "Скай форт". Фасадата ще бъде от система Е99 с някои нови подобрения, иновации и, разбира се, много предизвикателства. Работим много близо с "АиА Архитекти", проектантите на обекта, в мултидисциплинарен екип. Преди да бъде финализирана идейната част на архитектурата, започнахме със срещите.
Това минимизира значително възможността от грешки. Направихме тунелен тест за определяне на ветровото натоварване. Височината на тази сграда е 202 м, големи растери на различни нива, които изискват нови разработки и доста смелост. Готови сме да поемем предизвикателството.
Какви са новостите от Асоциацията за фасаден инженеринг, регистрирана официално от тази година?
- Асоциацията за фасаден инженеринг набира все по-голяма скорост, каним всички проявяващи интерес към дейността да разгледат уебсайта на АФИ – www.facadeengineering.eu. Приветстваме всеки, който пряко или индиректно участва в процеса на фасадното проектиране, вярваме, че с общи усилия ще успеем да изпълним целите на асоциацията за по-ясни правила и регламентиране на тази дейност.
Предприели сме редица инициативи, предимно законодателни, като вече имаме израз на добра воля за сътрудничество и от други браншови организации и институции.