Новите индустриални сгради с оригинални фасадни решения, оптимални конструктивни системи и внимание към работната среда
Водещи архитекти и инженери конструктори представиха актуални производствени и логистични проекти на Петата годишна конференция "Индустриално строителство и инвестиции" в Sofia Event Center. Проектантите залагат нови високотехнологични визии, екстериорни и конструктивни решения интериорни технологии. Инвеститорите все повече внимание обръщат на работната среда, зони за почивка и отмора както в сградите, така и на открито.
Арх. Георги Стоянов, управител на "Архитектурно Дизайнерско Студио" посочи, че в момента екипът му разработва индустриални проекти с обща разгъната застроена площ от над 130 000 кв. м. По думите му това е красноречиводоказателство за засиления инвеститорски интерес, както на чуждестранни, така и на български компании към изграждане на нови и разширение на съществуващи производствени и складово-логистични бази в цялата страна. В момента големите инвестиции са насочени в аутомотив индустрията, посочи арх. Георги Стоянов.
Той представи два проекта на световни компании, които продължават инвестициите си у нас в разширение на своите предприятия у нас. През март ще бъде направена първа копка на втория етап на завода за производство на електронни и механични части на Витте Аутомотив в Русе, който беше открит през 2014 г. Предвижда се разширение с още една производствено-складова сграда, идентична като площ и обем с първата фаза. Арх. Стоянов представи и концептуален проект за бъдещи разширения на предприятието за производството на хидравлични и вакуумни помпи и на компоненти за автомобилни трансмисии на Магна Пуъртрейн в Индустриална зона Раковски.
Той съобщи, че през пролетта ще завърши строителството на високотехнологичния завод за самолетни части на Airbus край Пловдив. Също екипът на АДС разработва и множество проекта за големи и по-малки логистични бази в Индустриална зона Костинброд, Индустриална зона Марица, и в Промишлената зона на Стара Загора.
Стремежът ни е към създаване на все по-бутикови индустриални сгради, посочи арх. Радко Тодоров, основател и водещ проектант на "Ер Те Консулт" ООД.
В последните години проектантската фирма, фирмата стъпва на международния пазар, с офиси в Германия, Франция, Англия, Съедини Американски Щати, Обединени Арабски Емирства под иметo BURO. "Ние искаме да променим общото виждане за индустриалната архитектура у нас, че трябва да е много обикновена и без отношение към детайла, визията и вписването й в околната среда", коментира арх. Тодоров. Той посочи като пример новия завод на ОСРАМ до Пловдив, който спечели "Сграда на годината 2017" в категория "Индустриални сгради". Това бе едно голямо предизвикателство и голям шанс за нас, и смятам, че съвместно със изпълнителя – Кордеел България, успяхе да изградим производствена база на световната компания, която е без аналог в Европа. Друг интересен проект, в процес на реализация, е BioGest, разположен в индустриалната зона край с. Дъбово. Комплексът включва мелница за твърда пшеница, биогаз централа, няколко производствени халета за био продукти, като в перспектива ще се произвеждат и космически храни. "Похвално е, че въпреки малкото населено място, италианските инвеститори решиха да заложат на по-модерната визия на произовдствено-административния комплекс", заяви арх. Радко Тодоров. Той презентира и два големи индустриално-логистични парка – единият е "Роза Импекс" с площ от 150 000 кв. м на Околовръстния път на Пловдив, и в непосредствена близост с АМ Тракия", който е със застроена площ от 200 000 кв. м. Арх. Тодоров съобщи че, вече стартира първият етап от мащабното разширение и модернизация на централната база на фирма Бултекс 99 на Карловско шосе в Пловдив. Пак в същия район в процес на разработка са предприятие за спасителни салове и складово-логистична база с ултра модерна визия.
Много интересен е и проекта за рибовъдна ферма на Профиш. За нейната фасада RT Consult е разработила съвместно с ЕТЕМ нов модул от еталбонд, с форма на люспа.
Индустриалната архитектура става все по-предизвикателна, сподели и арх. Мария Попмаркова, управител на проектантско студио "Инт Арх".
Вече се появяват инвеститори, които искат не просто да построят нов склад или завод, а да създадат запомнящ се и отличителен обект. Индустриалните компании обръщат изключително голямо внимание и на работната среда. Тя посочи като пример три големи проекта, в чието задание инвеститорите са посочили като изискване създаване на кътове и пространства за почивка на персонала, отворени към природата. Единият е логистичен център с хладилна база в Нови хан на "Вивекта". Проектиран е компактен обем, свързан посредством топла връзка с основната производствена сграда, с диференцирани входове за работници и администрация, зареждане на тирове, озеленена покрив тераса.
Специално внимание е условията за работа е обърнато и в логистичния комплекс на Cargo Partner в с. Бусманци, и Депото за корабни контейнери в Девня на LOGICORP, в процес на реализация. Един от сериозните проблеми при изграждане на индустриални сгради е липсата на инфраструктура, посочи арх. Попмаркова. Много усилия и на проектанти и на изпълнители е коствало превръщането на изоставена стара фабрика край Сандански в модерно предприятие за санитарно медицинско оборудване. Вдъхнахме живот на тази сграда, и резултатът е много добър, заключи арх. Попмаркова.
Актуалните проекти на веригата "Практикер" – търговски обекти и складово-логичстична база, представи с екипа си доц. д-р арх. Валери Иванов, управител на "АТЕК Студио".
Той акцентира на трите условия за да се случи добрата архитектура: 1. Инвеститорът да знае какво иска; 2. Да намери подходящия проектант; 3. Да го остави да си свърши работата. По отношение на новите търговски магазини Практикер, арх. Иванов подчерта, че те имат градообразуващо значение, защото генерират значими транспортни и пешеходни потоци, създават обслужващи комплекси и като цяло подобряват имиджа на съответната територия. Архитектурният им образ съдържа два основни компонента – послания за търговската дейност, и послания за характера на компанията-собственик. Магазините следват обновената концепция и новата модерна визия на веригата, разработена от Атек Студио. Идеята на новата визия от една страна е свързана с преструктуриране на фасадите и по конкретно входно-изходния вестибюл, чрез трансформирането му в архитектурен елемент с портален характер и емблематична визия, декориран с нарези символизиращи дейности с дърводелски и строителни машини, сподели арх. Калоян Колев от "Атек Студио".
Проектът за строящата се логистична база край Елин Пелин със ЗП 10500 кв. м, е продиктуван от динамичното развитие на търговските вериги Практикер и Технополис. Складът се изгражда по нова технологична система и дава възможност за големи крос докинг операции. Той ще разполага и със зона за дълготрайно складиране с височина до 12,3 м, посочи арх. Цветелина Русева. Новият склад ще е с директна връзка към административно-битовата част на съществуващата сграда, както и с пряка връзка между складовите зони на старата и новата сграда. Предвидено е изграждането на товаро-разтоварни рампи и наземен паркинг за 81 леки и 17 тежкотоварни автомобила. Складовите бази имат по-високо ниво на пожарозащита – конструкцията ще е изцяло стоманобетонна, а осветлението се осъществява от множество люкове, които пропускат дневната светлина, както и LED осветление.
Конкретността е решението на всяка проектна задача, заяви инж. Георги Колчаков, управител на "Бета Консулт".
Той също сподели, че разработваният огромен брой индустриални проекти е показател за възраждането на българската икономика. Това обаче е и доказателство за професионализма на българските архитекти и инженери в инвестиционното проектиране, които могат да отговорят и на най-високите изисквания на световни и наши компании. Инженерната работа е изключително важна и трябва да бъде на съответното ниво извършена, да се фокусира върху конкретния обект, с неговите специфики.
Изборът на конструктивна система при решаването на един индустриален проект трябва да произтича от конкретните особености на технология, производствен процес, парцел и т.н. Той представи три много различни решения за проектиране на сглобяеми промишлени сгради, обусловени именно от техните конкретни специфики. Двата са в Пловдив - предприятие за машинни елементи, възли и агрегати (96х55 м) и и търговско-складов комплекс с административна част на "Актуал Индъстрис" (70х25 м), и складово-логистична база на Офис 1 Суперстор в с. Равно поле (размери 72х74 м). Инж. Колчаков обобщи, че главно мото в проектантската му работа и до днес стои един принцип на покойния инж. Кубер Найденов: "Един инженер може да проектира такива конструкции, чието тегло може психически да понесе".
Инж. Мартин Костов, управител на "План 31 Сглобяеми конструкции" обърна внимание на конструкцията на Метродепото "Земляне", част от проектите за развитие на столичното метро.
Състои се от две халета – едното за ремонт на мотриси, а другото техен гараж. Взети са под внимание всички технологични и функционални изисквания на възложителя – Столичният Метрополитен. Конструкцията на сградите е сглобяема стоманобетонна, скелетно-гредова с предварително напрегнати греди и столици. Колоните са запънати в чашковидни фундаменти. Геометричмната неизменяемост на конструкцията се осигурява с помощта на стоманени покривни връзки. Гаражното хале представлява трикорабна рамка с максимални отвори от 23 м, и размери в план 171,50х67,70 м, използвани са предварително напрегнати греди, с гарантирана пожарна устойчивост. Покривът е с послоен монтаж, настилката е специална, с канали, коловози.
Ремонтното хале е с аналогична конструкция, с габарити 107,2х37,25 м, като разликата е, че има междинна плоча, където е базирана администрацията.