Индустриалните сгради през 2018: Нови проекти и високотехнологични решения
Building Innovation Forum Series 2018 | Industrial: Годишна конференция "Индустриално строителство и инвестиции"






Каква е индустриалната архитектура през 2018 година? Как технологичното развитие променя облика на индустриалните сгради? Кои са иновативните сградни решения и технологии в този сегмент? Каква е ролята на проект мениджмънта в строително-инвестиционния процес?
Тези теми коментираха водещи архитекти, строители и инвеститори по време на втория панел на конференцията "Индустриално строителство и инвестиции", организирана от Градът Медиа Груп. Участниците се запознаха с някои от най-новите и интересни проекти на индустриални сгради, които се изграждат в момента в България.
Такъв е проектът Special Events Group Logistics Center, който се реализира в село Кривина. Той бе представен от арх. Цветан Петров и Калоян Тодоров, главен изпълнителен директор на Special Events Group (SEG) – инвеститор на обекта. Компанията предоставя специализирани услуги за събитийната индустрия, като предлага техническо оборудване, изработване на декори, цялостни концепции за събития, отдаване на мебели под наем и други.
Сградата е мултифункционална, тъй като представлява не само склад, но включва офиси клас А и минихотел. "Възложителите държаха да получат красиво здание, което не е обичайно за логистичните обекти", обясни арх. Петров. Сред атрактивните решения в проекта е усвояването на покрива, за да се осигури пространство за рекреация на служителите и шоурум. Логото на компанията също е изписано върху покривното пространство.
"Държахме сградата да бъде пример за най-добрите постижения в нашия технологичен сегмент. Искахме да инвестираме в технологии, които ще са устойчиви и дългосрочни", обясни Калоян Тодоров. Затова в обекта са внедрени интелигентни BMS системи, модерно технологично оборудване за бизнес помещения и конферентни зали, иновативни осветителни тела.
Инж. Евгени Борисов, изпълнителен директор на "Монтаж Строителни Конструкции", представи най-новите индустриални проекти на компанията. Тя има над 50-годишна история в изграждането на промишлени, енергийни, инфраструктурни и обществени обекти. Общата разгъната застроена площ на изпълняваните от МСК обекти в момента е 78 000 кв. метра. Сред тях са складово-логистичната база и офис на кооперация ПАНДА в с. Равно поле, Предприятие за производство на салати, готови храни и консерви на КЕНАР, реконструкция и разширение с 3500 кв.м на "Практикер Люлин" и други.
Д-р инж. Цветан Георгиев, управител на Иркон, разказа за друг тип индустриални обекти, при които водеща роля има самият технологичен процес. Тези обекти включват съоръжения, апарати, тръбопроводи, конструкции и спомагателни помещения. Такива например са златодобивните мини на "Дънди Прешъс Метал" в Крумовград и Челопеч, инсталацията за когенерация в ТЕЦ Девен, изпълнени от "Иркон". Този тип проекти са мултинационални и носят голям риск, който трябва да се управлява. Той може да бъде екологичен, производствен, сеизмичен, обясни инж. Георгиев. Според него българските инженери са изключително добре подготвени за изпълнението на такива обекти.
Какви са високоефективните решения за индустриално LED осветление, разказа Станислав Хайдутов, директор маркетинг в "Окта Лайт България". Компанията е създадена през 2010 година с акционер "Монбат" АД, като единствения производител на светодиоди в Европа. Тя притежава модерна производствена база, разположена на 11 5000 кв. м. в Годеч. Портфолиото й включва светодиоди, светодиодни модули, LED осветители и LED лампи. Фирмата е реализирала проекти за индустриално LED осветление в обекти на Софарма, Monbat в Монтана, IMI в Ботевград, Auto Bavaria в София, КЦМ в Пловдив и много други.
Актуалните ОВК системи, подходящи за индустриални сгради, представи Ясен Янакиев, мениджър продажби в Hoval. Заводът за авточасти на германската Kostal в Пазарджик е сред индустриалните проекти, които са реализирани наскоро от компанията. Изискването на възложителите за олекотена конструкция на обекта налага монтирането на децентрализирана климатична техника, плавно разпределена в халето и осигуряваща максимален комфорт. Иновативни ОВК системи на Hоval са внедрени и в предприятията на "ВИТТЕ Аутомотив" в Русе и OSRAM в Пловдив.
Участниците в панела коментираха, че най-новата тенденция във фазата на проектиране е изработването на подробен модел на разходите, които биха възникнали при бъдещата експлоатация на сградите. Остойностяването на всяка една сградна система в най-ранния етап на проектиране ще стане задължение на архитекта, смята арх. Цветан Петров. Арх. Владислав Дечев от Stephen George International – България изтъкна, че е необходим т.нар. cost manager или управител бюджетиране, които да бъде ангажиран с концепирането на бюджета на проекта.
Каква трябва да бъде ролята на проект мениджмънта при реализацията на индустриалните проекти, коментира инж. Васил Божков, прокурист в "Линднер Имобилиен Мениджмънт" ЕООД. Той обясни, че първата фаза включва подготвителните предпроектни дейности, при които се прави анализ на заданието и се изготвят предварителни график и бюджет на проекта. Следва етапът на проектирането, при който е необходим регулярен контрол, актуализация на бюджета и заданието. Във фазата на строителството проект мениджърът осъществава количествен и качествен контрол на изпълнението, разплащането и спазването на графика. Последният етап е гаранционното обслужване, заключи инж. Божков.