Зам.-министър Лъчезар Борисов: Индустриалното строителство е основен генератор за развитие на икономиката
Заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов официално откри Петата годишна конференция "Индустриално строителство и инвестиции" в Sofia Event Center

Един от основните приоритети на Министерство на икономиката е предприемане на активни мерки за намаляване на административните тежести за бизнеса и подобряване на инвестиционната среда. Това заяви заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов на официалното откриване на Петата годишна конференция "Индустриално строителство и инвестиции" в Sofia Event Center. Той посочи, че за първи път през последните три отчетени тримесечия от НСИ става ясно, че генератор на икономически растеж са инвестициите, а не само потреблението и износът, които растат с 4,3% в реално изражение или 950 млн. лв. повече.
Тази положителна тенденция се потвърждава от броя на сертифицираните проекти по Закона за насърчаване на инвестициите, категоричен бе зам.-министър Лъчезар Борисов. От началото на 2018 г. са издадени 10 сертификата по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) с общ размер от близо 600 млн. лв. и планирани 877 нови работни места.
По думите му през 2017 г. са издадени 31 сертификата. Общо предвидените с проектите инвестиции възлизат на 311.5 млн. лв. и се очаква разкриване на 5850 нови работни места. 15 проекта се осъществяват във високотехнологични производства и автомобилната индустрия, и са разпределени на територията на различни области в страната.
Заместник-министър Борисов обяви, че според проучване на бизнес средата в България направено от Германо-българската индустриално-търговска камара показва, че нашата страна остава стабилна бизнес дестинация. Подобни факти дават и шведските компании, а според изследване подготвено от представители на Испанската търговска камара България е европейският магнит за испанските малки и средни предприятия.
Лъчезар Борисов подчерта, че един от финансовите стимули по ЗНИ, който има значение за предприятията в производството е изграждането на елементи на довеждаща инфраструктура. В тази връзка стана ясно, че на Националната компания "Индустриални зони" е възложено да предложат законодателни инициативи за подобряване на достъпа до новите производствени и логистични предприятия.
По време на откриването зам.-министър Борисов спомена, че бизнес климатът в България се подобрява. "През януари 2018 г. общият показател на бизнес климата се повишава с 2.6 пункта спрямо декември 2017 година. Той допълни, че освен интерес от бъдещи инвеститори наблюдаваме и изразена тенденция за разширение на присъствието на установените в България чуждестранни компании, които поетапно увеличават производствения си капацитет.
Зам.-министърът на икономиката посочи също, че днес, 1 февруари се провежда неформалното заседание на министрите, отговарящи за конкурентоспособността, в частта "Индустрия" председателствано от министъра на икономиката Емил Караниколов.
Българското председателство ще продължи усилията за формулиране на общи дългосрочни и краткосрочни цели за развитие на европейската индустрия и приемане на Стратегия за обща индустриална политика на ЕС. Председателството ще акцентира върху процеса на доизграждане на Цифровия единен пазар с цел повишаване на конкурентоспособността на европейската икономика, като се насърчи икономическия интерес и се разширят възможностите пред потребителите за целесъобразно ползване на интернет пространството.
Общата стратегия за индустриална политика трябва да подпомогне интензивното въвеждане на иновации в производството, цифровизация на индустрията, създаването на работни места и подобряването на достъпа до финансиране за предприятията.