Темите на BIF INDUSTRIAL 2018: Финансиране на индустриални проекти по плана "Юнкер"
Финансиране на индустриални проекти - какви възможности предоставя Европейският фонд за стратегически инвестиции, част от плана "Юнкер". Това ще бъде една от ключовите теми на петата годишна конференция "Индустриално строителство и инвестиции", част от Building Innovation Forum Series 2018, която ще се проведе на 1 февруари /четвъртък/ в Sofia Event Center.
Лектор на форума ще бъде Хуан Хосе Феблес Акоста, съветник в Европейския фонд за стратегически инвестиции /ЕФСИ/ - основен инструмент на "Плана за инвестиции за Европа" /кръстен на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер/. Фондът беше създаден от Европейската комисия и от групата на Европейската инвестиционна банка, за да насърчи инвестициите в ЕС след финансовата криза и да спомогне за повишаване на икономическия растеж и заетостта. Идеята е да се подкрепят проекти, които са от стратегическо значение за единната общност.
Към 31 декември 2017 г. фондът е одобрил финансиране за 51,3 млрд. евро, като са подписани договори на обща стойност 37,6 млрд. евро. В края на 2017 г. Европейският парламент реши да увеличи сумата на мобилизираните инвестиции по ЕФСИ от 315 млрд. на 500 млрд. евро и да удължи срока за подаване на оферти от средата на 2018 г. до края на 2020 г. Преди месец вицепрезидентът на Европейската комисия Юрки Катайнен съобщи, че досега ЕФСИ е подпомогнал създаването на 300 000 работни места.
Към момента Европейският фонд за стратегически инвестиции е одобрил 349 млн. евро финансиране за проекти в България, което се очаква да доведе до общи инвестиции от 1,575 млрд. евро. Страната ни е на трето място в ЕС, ако се гледа съотношението на мобилизираните инвестиции към брутния вътрешен продукт, след Естония и Гърция.
Един от подкрепените проекти в България е на "Биовет", част от "Хювефарма". На 12 януари, в началото на Българското председателство на Съвета на ЕС, Европейската инвестиционна банка подписа заем за 100 млн. евро с българското предприятие за фуражни добавки, активни субстанции и лекарствени средства за животни.
Главният изпълнителен директор на "Хювефарма" Кирил Домусчиев обясни, че проектът обхваща проектирането, изграждането и управлението на две нови производствени мощности: съоръжение за ферментация в Пещера, в което ще се произвеждат активни вещества, хранителни добавки, ензими, пробиотици и готови лекарствени препарати за подобряване здравето на животните и човешкото здраве, както и нов завод в Разград за производство на ваксини за животни.
"Биовет" ще инвестира 293 млн. лв. в нов ветеринарен завод в Пещера
Друг проект в България, който се финансира от ЕФСИ, е на маслодобивната компания "Олива" АД. Подкрепата е за третия завод на дружеството - за преработка на слънчоглед в Белослав, област Варна, чието строителство започна. Проектът е на стойност 62 млн. евро, като финансирането от ЕФСИ е за 31 млн. евро.
"Олива" има действащи фабрики в Кнежа и Полски Тръмбеш. Годишният оборот на компанията е над 0,5 млрд. лв.
Преди седмица стана ясно, че заводът за самолетни части, който се изгражда край Пловдив от френската компания "Латекоер", ще получи 6 млн. евро финансиране по плана "Юнкер". Средствата са част от договор за общо 55 млн. евро, които ЕИБ отпуска на френската група. Повечето от средствата са за научно-развойна дейност и иновации, но пари са предвидени и за новите фабрики в България и Тулуза.
През септември 2017 г. "Латекоер" /Latécoère/ направи първа копка на завода в Индустриална зона "Марица", част от "Тракия икономическа зона". След по-малко от година в него ще започне производството на елементи /авиационни възли/ за врати на самолетите Airbus A320 и А330, както и електроразпределителни шкафове за електронната им система.
"Латекоер" започна строителство на завод за самолетни части край Пловдив
Първоначалната инвестиция в строителството и оборудването на предприятието възлиза на 11 млн. евро, като ще бъдат разкрити 200 работни места, съобщи Тиери Моц, главен оперативен директор на компанията. Плановете са за поетапно разширяване на производствените площи. За три години вложението ще достигне 15 млн. евро.
Пълната програма на BIF Industrial 2018 - виж тук.
За регистрация - тук.
Годишната конференция "Индустриално строителство и инвестиции" е платформа за професионална дискусия между представители на институциите, бизнеса, архитектите, инженерите, проект мениджърите, консултантите и доставчиците на продукти и услуги в сектора. Стратегически партньори на събитието са "Клъстер Тракия икономическа зона" и "Национална компания Индустриални зони".
BIF Industrial 2018 ще се проведе със съдействието на: "Индустриален парк Марково", "Окта Лайт", "Линднер Имобилиен мениджмънт", "Пайп Систем", "Логистичен парк East Ring", C&W Forton, Hoval, "Паладин Пропърти Дивелъпмънт" /"Индустриален парк София Изток"/, Expo Real, платформата BGSKLAD, Irkon, "МСК" /"Монтаж Строителни конструкции/ и Katra Group. Партньори на конференцията са КАБ, САБ, КИИП и "Аутомотив Клъстер България". |