Нова визия за центъра на Враца






Проф. Иван Никифоров, д.а.н.: "Първата пешеходна зона в България се изгради в гр. Враца през далечната 1974 г. Това беше част от пространството на булевард "Никола Войводов". Пешеходната настилка, озеленяването и градското обзавеждане бяха реализирана със скромни средства, но общият ефект от тази реализация се оказа толкова голям, че през следващите години започна масово изграждане на пешеходни пространства във всички наши големи, средни и дори малки градове. Само за едно десетилетие нашата страна се нареди на едно от първите места в Източна Европа по реализиране на пешеходни улици и площади.
Националният градоустройствен конкурс за центъра на Враца, проведен през 1975 г. и спечелен от колектив на "Главпроект" (архитекти: Марта Петрова, Иван Битраков и Яким Петров), бе добра основа за съхраняване на богатото архитектурно наследство в центъра на града и заархитектурно-художествено оформяне на главните площадни и улични пространства. В последвалия процес в доизграждането на цялостния образ на центъра на гр. Враца участие взеха значими имена като: архитектите Михаил Соколовски, Борис Камиларов и Цанко Хаджистойчев (театър и музей), арх. Иван Иванчев и скулптора Владимир Гиновски (площада с паметника на Христо Ботев), архитектите Гунджолов, Ямантиев и Велев (пешеходна улица "Търговска").
През 2015 г. община Враца обяви национален анонимен конкурс за "Реконструкция на централната пешеходна зона на града – от улица "Поп Сава Катрафилов" до площада пред приемната сграда на жп гара, включително ул. "Търговска" и прилежащите територии" (съгласно заданието за конкурса). Професионалното жури на конкурса, в който участвах и аз, единодушно избра проекта на колектив "Обединение Враца 2014" с ръководител Цветелина Йорданова и представлявано от Орлин Давчев, на който община Враца възложи следващите фази на проекта.
Основанията на журито за избора на премирания проект са предложените решения за избягване на разностилието в архитектурно-художественото оформление на съществуващите пешеходнипространства чрез визуализиране на основните направления на пешеходния поток в линеен растер, преминаващ през всички площади, улиции зелени площи, който по рисунъка напомня ствол на дърво. Линейният растер, изпълнен от настилка с клинкерни плочи в натурална бежово-сива и кафява гама, безпроблемно се съчетава по цвят с всички прилежащи сгради. Правите, тъпите и острите ъгли в членението на петата фасада са неизбежни при членението на пешеходните настилки в градските пространства. Те са много добре използвани в разглеждания проект. Подобряването на микроклимата се осъществява с предложеното уплътняване на съществуващите зелени площи и проектиране на нови, наситени с разнообразни растителни видове, осигуряващи динамична игра на багрите през всички годишни сезони. Проектът предлага единна система от елементи за съвременно градско обзавеждане в синхрон с цялостната концепция и съизмерими с най-съвременни постижения в областта.
В заключение можем да добавим, че Враца има шанс отново да води в съвременната реконструкция и обновяване на пешеходните пространства в българските градове."
Доц. д-р арх. Мария Давчева:
Централната градска част на Враца е пъстър пъзел от различни по време и стил наслагвания, но е запазила своята историческа памет чрез самобитност, организирала изявени по характер пространствено-функционални зони. Настоящият проект изцяло запазва така оформените функционални ядра, но ги ревитализира като материална база, доразвива, допълва и социализира като идея. Повечето допълнителни дейности са свързани не толкова с изграждане на нова предметната среда, колкото с насищането на зоната с адекватни, динамични, временни дейности и изяви като работилници, фестивали, базари, презентации, концерти. Едни от тях са свързани с популяризирането и практикуването на местни занаяти и обичаи, други са национални формати, а трети биха могли да са част от международни програми.
Посоките на движение на пешеходния поток са обозрими и еднозначно подведоха архитектурното решението в линеарен растер, който преминавайки и през площадите и през търговските улици и парковете, ги обвързва и преодолява съществуващата до момента накъсаност на пространствата. В получената непрекъснатост, устременост и плавни преплитания, превъзмогващи конфликта на пресичащите се потоци, е закодиран символът на проекта ни -
ДИНАМИКАТА НА ГРАДСКОТО РАЗВИТИЕ.
Следвайки времевите наслагвания, настоящите пешеходни потоци и функционални звена и базирайки се на очакваните бъдещи потребности, които ще се интегрират в центъра на града, символиката от преплитащи се линии може да бъде припозната в триединството МИНАЛО, НАСТОЯЩЕ, БЪДЕЩЕ, метафорично представено в стилизирано дърво - корени, ствол и корона.
Корените са МИНАЛОТО, а за Враца те са много дълбоки и началото им се свързва още с легендарното тракийско племе трибали (VI в. пр.Хр). Времето щедро е дарявало историята на града с личности и събития, оставили своя отпечатък именно в централната градска структура. Запазването и експонирането по нов съвременен начин на това културно-историческо наследство бе първата задача на проекта. Силно разклонените линии в растера на настилката в областта около пл. "Христо Ботев", парка и паметника на Васил Левски изобразяват именно дълбоките корени - миналото на града.
НАСТОЯЩЕТО е стволът на дървото - динамично, но компактно. В него е съсредоточен най-интензивния и жизнено подхранващ поток, а именно обслужващите функции - търговия, забавления, рекреация. Като такава във времето се е оформила ул. "Никола Войводов". Настоящият проект запазва и доразвива средата за по-пълноценно функциониране.
Короната е най-младата и бързо развиваща се част на всяко дърво. Символово това е БЪДЕЩЕТО, а в проекта ни е зоната между площадите "Суми" и този пред жп гарата. Площад "Суми" се предвижда да остане отворено пространство, кръстопът на пешеходни линии, но оформен като форум с акцент - едромащабна арт инсталация – важна задънка за двете направления на ул. "Никола Войводов".
Проектът за реконструкция на централна пешеходна зона на гр. Враца, обхващащ територията на централната пешеходна зона на града с площ 57 000 кв.м и дължина повече от 2 км, е цялостна архитектурна концепция, подчинена на уважение към запазеното културно-историческо наследство, социално-икономически обусловена от идеята за популяризиране на локалната идентичност, местна природа, бит и занаяти с иновативни, съвременни средства.
Преплитащото се линеарно решение е не само запазен знак на настоящия проект, а и негова отличителна черта в пъстрата палитра от сложни, ортогонални или заоблени растери, използвани в решенията на централните градски части (в момента и от близкото минало). Предвидената настилка е широкоформатен екструдиран клинкер в натуралната бежово-кафява гама, който гарантира едновременно дълговечност, съвременен облик и хармония с прилежащата околна среда.
Благодарение на ненатрапчивата линеарност е осигурено безпроблемно интегриране на елементи на градското обзавеждане със съвременна визия, в един стил и в серийност - специално разработени за този проект, осигурена е достъпна среда, заложено е осветление от ново поколение, обогатени са водните и зелените площи. Всичко това несъмнено ще повиши комфорта на престой и съответно удължи жизнеността на пешеходните пространства в рамките и на денонощието и на годината.
Символът триединство е идея (призив) за безконфликтното съществуване на миналото, настоящето и бъдещето, днес и сега, с достатъчно уважение към историята, отговорност към потребностите на съвремието ни, но в пълна осъзнатост за това, което ще завещаем на бъдещите поколения.
ПРОЕКТАНТСКИ ЕКИП: ОБЕДИНЕНИЕ ВРАЦА 2014: д-р ланд. арх. Цветелина Йорданова е проектант и изпълнител на значими обекти в областта на паркоустройството, благоустрояването, рехабилитации на исторически и създаването на съвременни паркови и градскипространства в България и UK. Архитектурно студио miodesign е основано 2005 г. от архитектите Мария и Орлин Давчеви. Проектите и реализациите на miodesign се отличават с разнообразие в обем, локация, типология, но с подчертан индивидуален почерк, афинитет към иновации и изявена идея за локалната идентичност, съвременни рефлексии на архитектурен образ, интериор и дизайн. АРХИТЕКТУРНА доц. д-р арх. Орлин Давчев, доц. д-р арх. Мария Давчева, арх. Борислава Манолова, арх. Пламена Георгиева, арх. Костадин Малинов |