Второто издание на Червената, Жълтата и Сребърната книга се опитва да въведе ред и да реабилитира Инженера
Изданието на Бялата книга от 2017 г. в съчетание с Червена или Жълта книга от 2017 г. ще осигурят по-добро управление на рисковете при изпълнението на големи проекти

След 5-годишни обещания Международната федерация на инженерите консултанти ФИДИК най-после публикува Второто издание на Червената, Жълтата и Сребърната книги.
40% повече думи, повече правила и крайни срокове за всички!
Това впечатлява на пръв поглед в новото издание на най-разпространените международни договорни условия за строителство.
Запазено е разпределението на риска и основните положения, като са поправени грешки и са попълнени неясноти.
Някои най-критикувани клаузи (17, 18 и 19) са изцяло преподредени. Исковете на Възложителя и Изпълнителя са вече заедно в 20 Клауза, а споровете и арбитража са отделени в новата Клауза 21.
Всички книги вече предвиждат постоянни Комисии за разрешаване на споровете, които вече се наричат Комисии по превенция и разрешаване на споровете (КПРС). Те могат по всяко време при поискване да помагат на Страните, така че противоречията и несъгласията да не ескалират в спорове.
Макар и доста многословно, авторите
се опитват да разрешат натрупаните проблеми от Първото издание 1999 г.
Ето някои от тях, свързани с исковете и решенията на Инженера:
* 42-дневният срок за представяне на подробен иск не е преклузивен в книгите от 1999 г. и често Изпълнителите не изпращат валидно основание, необходимо на Инженера да вземе решение.
* Инженерът няма срок за решение на Исковете по ПК 20.1: до 42 дни трябва да отговори по принцип с одобрение/неодобрение/коментари, след което много често исковете чакат решение до края на проекта…
* За Възложителя няма преклузивен срок за уведомление за иск по ПК 2.5, само изискване да уведоми "веднага щом стане възможно".
* Възложителите често считат уведомленията за искове по ПК 20.1 за агресивни действия на Изпълнителя;
* Възложителите често ограничават в Специфичните условия правомощията на Инженера, като изискват да не се определя удължаване на Срока за Завършване и/или допълнително плащане, преди да са дали специфично одобрение, което често води до абсурдни ситуации: Инженерът произвежда проекти на решения, които са арестувани от Възложителя и не стигат до Изпълнителя. Това естествено води до еск
* Инженерът е Персонал на Възложителя, винаги под натиск. За Инженера често важи правилото "по-малко решения, по-малко проблеми с Клиента" и така, до края на договора… А как да финансира Изпълнителят непредвидимите работи, които много често възникват в началото по време на фундирането и не се одобряват по една година?
В новото издание се запазва
двойнствената роля на Инженера
- от една страна като консултант на Възложителя и от друга страна като лице, което трябва да решава справедливо като първа инстанция всички възникнали въпроси във връзка с Договора, но се въвежда ново понятие:
"Инженерът ще действа неутрално между Страните", когато изпълнява задълженията си по ПК 3.7 [Споразумение или Решение]. Новата подклауза е дълга цели 3 страници и изисква стриктно следене на срокове и своевременно изпращане на Уведомления :
* Отпада възможността да се иска съгласие на Възложителя преди издаване на решението по ПК 3.7! След като има избран Администратор на Договора, нека да му се даде възможност да решава, при несъгласие, има следващи инстанции!
* Подробно са разписани стъпките на процедурата:
- Запазва се 28-дневният срок за Уведомление при иск на Изпълнителя, като същите правила вече важат и за исковете на Възложителя. Инженерът има нови правомощия да се произнася за валидността на Уведомлението за иска;
- Срокът за подробния иск е 84 дни - двойно по-дълъг от предишното издание, но вече е преклузивен: ако не се представи правното основание за иска в този срок, Уведомлението за иска става невалидно, като за тази цел Инженерът трябва да издаде Уведомление в 14-дневен срок след изтичането на 84-дневния срок;
- Инженерът провежда консултации със Страните в рамките на 42 дни:
Ако се постигне споразумение, Инженерът издава Уведомлене за споразумение, което се подписва от Страните и към него се прилага постигнатото споразумение;
Ако не се постигне споразумение, Инженерът издава Уведомление и преминава към следващата стъпка по вземане на решение;
- Ако не се постигне споразумение, Инженерът издава справедливо решение до 42 дни с Уведомление за Решението на Инженера;
- Въвежда се нова възможност за отстраняване на грешка в решението на Инженера, която може да се констатира от Страните или Инженера в 14-дневен срок след издаването му и да се отстрани в 7-дневен срок;
- Ако някоя от Страните не е съгласна с решението на Инженера, трябва да изпрати до 28 дни след получаване на Уведомлението на Инженера за решение (или от Уведомлението за коригираното решение, ако е приложимо) Уведомление за неудовлетворение;
- В 42-дневен срок след това се отнася спорът до КПРС;
- При неспазване на горните два преклузивни срока решението става окончателно.
- Ако Инженерът не издаде решение до 42 дни, се счита, че искът е отхвърлен, има спор и се отива на КПРС;
* Ако някоя от Страните не изпълни споразумение, договорено по ПК 3.7 или окончателно решение на Инженера по ПК 3.7, другата Страна може да се обърне направо към арбитраж във връзка с това неизпълнение.
Заключение
Сложните процедури изискват отлично управление на проекта, за да се следят сроковете за отделните стъпки и своевременно да се издават Уведомленията. Всичко това би трябвало да доведе до по-добро управление на исковете, което ще рефлектира в по-голяма сигурност.
Прекрасното издание на Бялата книга от 2017 г. в съчетание с Червена или Жълта книга от 2017 г. ще осигурят по-добро управление на рисковете при изпълнението на големи проекти. Това е позакъснял опит за реабилитация на Инженера, който като нашият строителен надзор се бе превърнал в чиновник, когото всички ругаят и от когото нищо не зависи.