Започва изготвянето на работния проект за реконструкция на Топлоцентралата на НДК




Дългогодишната идея за превръщането на сградата на бившата топлоцентрала на НДК в Център за изкуство и култура е на път да стане реалност. Направление "Архитектура и градоустройство" обяви обществена поръчка чрез пряко договаряне за изработване на технически и работен инвестиционен проект за реконструкция на зданието.
Поканата за участие в процедурата е изпратена на арх. Мариана Сърбова, която заедно с арх. Антон Колев спечели архитектурния конкурс за трансформирането на топлоцентралата в края на месец май. Поради служебни ангажименти в Германия арх. Колев няма да участва в следващите фази от проектирането на обекта. За изпълнението на поръчката са предвидени 150 000 лева.
Конкурсът за реконструкция на топлоцентралата бе обявен в края на миналата година. Целта бе да се създаде място за изява на независимите артисти в България и да се докаже, че изоставените индустриални пространства в градската среда имат потенциал за нов живот.
Топлоцентралата е включена в Стратегията за развитие на културата на София до 2023 година, като място с висок потенциал за развитие на независимия културен живот в столицата.
В конкурса се включиха 61 проекта, които бяха оценявани от международно жури. Организатори на инициативата бяха Столична община и асоциация WhAT.
Топлоцентралата е построена е през 1982 г. и е разположена в Южен парк - II част, зад музея "Земята и хората". При проектирането и изпълнението на парка през 1984-86 г. тя е оградена с три изкуствени хълма и отделена от парковото пространство. От запад сградата граничи с Перловската река.
Общата инвестиция за реализацията на проекта е на стойност 3 млн. лева.
Проектът на арх. Антон Колев и арх. Мариана Сърбова Целта на разработката е пространственото разхерметезиране на отделните сгради, използвайки следните принципи: − ясна геометрична рамка, свързваща новите и старите сградни обеми – с избраната си материалност тя запазва ритъма на фасадите и контурите на обемите; − дифузна среда, обединяваща ролята на зелено и площадно пространство; връзка с парка; − преливане на пространствата в основните обществено-достъпни зони - комуникация между интериор и екстериор; − подчертаване на характерната носеща конструкция на сградите; − запазване на материалността на сградите (облицовъчни тухли, стъкло, цимент / бетон, графични елементи); − изява на основната ценност в сградите – хетерогеният им характер и пространствата им. |