Представят иновативен подход за ревитализация на междублоковите пространства



"Културна идентичност и енергийна ефективност при ревитализацията на междублоковите пространства на панелните комплекси в София". Това е темата на семинар, който ще представи резултатите от научно-изследователски проект по проблема на 12 декември в УАСГ.
По проекта работи научен колектив под ръководството на проф. д-р арх. Йордан Радев. Той се финансира от Фонд "Научни изследвания" и се реализира на два етапа в периода януари 2015 г. – декември 2016 година.
Целта на проекта е да се създаде и тества методология за планиране и ревитализация на междублоковите пространства на панелните комплекси в София в контекста на архитектурно-културното наследство и устойчивото развитие – в частност биоклиматичната архитектура и енергийна ефективност.
Поставянето на акцент върху архитектурно-историческото наследство и енергийната ефективност на пространствата в панелните комплекси е иновативен подход за устойчиво (социално-икономическо и екологическо) развитие, с цел повишаване качеството на живот на обитателите.
Проектът ще допринесе за равнопоставеност на централните зони и периферните квартали в културните прояви в София чрез децентрализация на културния живот към периферията в контекста на устойчивото развитие на градската среда.
Според участниците проектът ще насочи вниманието към изоставени и занемарени зони, улици или сгради в София.
Актуалността на изследваната проблематика се потвърждава от зачестилите граждански протести срещу застрояването на различни обекти в панелните комплекси на София – демонстриращи изострена чувствителност към нарушаването на принципа за информирано участие във вземането на решения.
Участието на членовете на общността в целия процес на урбанистично планиране, започвайки от вземането на решения и стигайки до реализирането на дадена стратегия, е ключово условие за изграждането на социално и пространствено устойчива, хармонична и жизнена градска среда, както и за консолидирането на самата общност. За ревитализиране на междублоковите пространства в София следва процесът на натрупване на неравенства да бъде обърнат в процес на акумулиране на предимства – екологични, социални, икономически и културни, обясняват организаторите.
На семинара ще бъдат представени резултати от предварителни проучвания на над 1 000 междублокови пространства, както и конкретни предложения за три обекта (в "Дружба-2", "Левски-В" и "Обеля-1") чрез прилагане на нов подход, генериращ мултиплициращ ефект от иновационното преструктуриране, разширяване, обновяване и усъвършенстване на общоградския организъм.
В рамките на проявата ще се проведе и изложба, която ще бъде подредена до 15 декември в централното фоайе на УАСГ.
Повече информация за проекта ТУК