Логистичен център "Кабиле" - пресечна точка на иновации и устойчивост
В брой 5 на сп. ГРАДЪТ СГРАДИ
Четете в брой 5 на сп. ГРАДЪТ СГРАДИ
Началото
Всичко започва на 3 септември 2015 г. – точно тогава стартира строежът на втория логистичен център на "Лидл България" – в с. Кабиле, Ямбол. Две години по-късно складовата база вече е факт, като на 28 юли 2017 г. се състоя нейното официално откриване.
Логистичен център "Кабиле" не е просто вторият логистичен център на "Лидл България". Той е онази важна крачка в разрастването на компанията, която затвърждава водещата позиция на веригата на пазара.
Инвестицията
Над 80 млн. лв. е инвестицията, която "Лидл България" прави в складовата база. С отварянето ѝ компанията създава нови 150 работни места в региона, като инвестира месеци в обучение на служителите, проведено в първата база на веригата в с. Равно поле, София. Мениджърският състав в Логистичен център "Кабиле" е попълнен с изцяло млади кадри на компанията, доказали своя професионализъм и натрупали богат опит на различни позиции в структурата на "Лидл България". Развиването на собствените кадри и предоставянето на възможности за израстване са характерни за политиката на компанията в областта на човешките ресурси.
Това обаче далеч не е всичко. Веригата подкрепя и важни за района и местната общност проекти, като инвестира в тях близо 1.5 милиона лева. Компанията изгражда 7 километра газопровод в с. Кабиле и предоставя безвъзмездно бетонови панели за пътища на община Тунджа. Предстои построяването на кръстовище пред логистичния център, локално платно за камиони и LED осветление на близките паркинги на автомагистрала "Тракия".
Всичко това за пореден път затвърждава заслуженото място, което компанията заема сред най-големите инвеститори и работодатели в страната. Това обаче е и ясен пример за ангажимента на веригата да допринася за по-добрия живот на обществото.
Ролята
Изборът на местоположението на базата – с. Кабиле, Ямбол, не е случаен. Той е свързан със стратегическата роля на логистичния център, който отговаря за зареждането на магазините Lidl в Източна България. За разлика от него първата складова база – в с. Равно поле, до София – осигурява доставките за магазините в Западна България. Именно затова локацията има стратегическо значение за оптимизирането на работните процеси – този начин на организация на доставките позволява бърз достъп до всичките 85 магазина на веригата в цялата страна. От една страна, това ще доведе до съкращаване на транспортните пътища, а от друга, до постигането на по-голяма ефективност и оптимизация на процесите, което за клиента означава само едно – по-свежи и качествени продукти и гарантиране оптималното съотношение качество - цена, които винаги са били и ще бъдат основно предимство на марката Lidl. Не на последно място, погледнато от вътрешнофирмените специфики на "Лидл България", Логистичен център "Кабиле" е важен, защото разполага с по-голяма площ в сравнение с логистичната база в с. Равно поле. Това от своя страна означава по-висока производителност на труда, с която се постига оптималното съотношение качество - цена – ключова предпоставка за удовлетвореността на клиента.
Отговорността
Логистичен център "Кабиле" отразява една от основните характеристики на политиката на "Лидл България", а именно ангажимента към устойчиво развитие. Социалната отговорност на компанията е неразделна част от бизнес процесите и прозира във всяко нейно действие. Грижата за околната среда и хората личи на всяко ниво – от начина, по който строи своите магазини и складови бази, до начина, по който организира и оптимизира работните процеси. Логистичен център "Кабиле" не само не прави изключение от този принцип, но вдига летвата още по-високо. Това е единствената логистична база в България, сертифицирана по стандарта BREEAM, ниво "Отлично". Сертификатът е доказателство за високата енергийна ефективност, повишените екологични норми, редицата технологии и иновации, които допринасят за високото равнище на обслужване и изключителната устойчивост и функционалност на базата. Логистичният център е създаден с мисъл за природата, но и с изключителна грижа за хората, които работят в нея, като им осигурява отлични работни условия.
Милена Драгийска, гл. изп. директор на "Лидл България":
Мащабният логистичен комплекс е доказателство за динамичното ни развитие
"Логистичен център "Кабиле" е свидетелство за динамиката, с която се развиваме, за мащаба на нашата дейност и стабилността, с която марката Lidl присъства на българския и на световния пазар. С него ние още веднъж заявяваме, че ще продължим да бъдем едни от най-сериозните инвеститори, данъкоплатци и работодатели в страната, както и че ще продължим да инвестираме в иновации и технологии и в постигането на още по-голяма дългосрочна устойчивост. Складовата база е пример, че когато отговорността и професионализмът се обединят с доказаните световни стандарти и международно ноу-хау, от което имаме възможността да черпим, резултатът наистина е впечатляващ."
Арх. Мартин Христов, Главен проектант:
Грижата към природата е заложена още във фазата на проектиране на базата
Проектант на Логистичен център "Кабиле" е екипът на "Е-Арх" ООД. Главен изпълнител е "Кордеел България" АД, а надзорна фирма – "С-Консулт".
Складовата база е разположена върху имот от 198 000 кв.м, площта й е 50 630 кв.м, има 121 товаро-разтоварни рампи и е предназначена за складиране на пакетирани хранителни и нехранителни стоки за срок от няколко часа до няколко месеца. Това е единствената складова база в България, сертифицирана по стандарта BREEAM на ниво "Отлично". За строителството и оборудването са ползвани технологии от последно поколение.
Изискванията на BREEAM за енергийна ефективност, използване на екологични материали и опазване на околната среда са заложени още в идейната фаза на проектирането. Въведена е BMS система за контрол на всички инсталации на сградата, което позволява автоматично управление и мониторинг на консумираната енергия. Системата контролира температурата, вентилацията и осветлението в отделните зони и управлява външните щори по фасадните остъкления, като ги спуска при голямо ослънчаване и ги вдига при силен вятър. Складът е оборудван изцяло с LED осветление, а за допълнителен комфорт на служителите са предвидени остъклени зони по фасадите и осветителни люкове във вътрешността на склада. Изградени са соларни панели, които изцяло осигуряват нужната енергия за топла вода и система за използване на дъждовна вода за санитарните възли и за напояване на зелените площи. Като краен ефект сградата постига с 30% по-висока енергийна ефективност от стандартната.
Особено внимание е обърнато на осигуряването на безопасност за служителите както в складовите зони, така и в маневрените зони около базата. Разделени са пътищата за тежкотоварни и леки автомобили, осигурени са осветени и маркирани велоалеи и пешеходни зони, които никъде не се пресичат с пътищата на камионите. Взети са редица мерки за насърчаване на служителите да ползват по-малко личните си автомобили при пътуване до работа. Осигурен е служебен транспорт от близките населени места, а паркоместата в близост до входа на базата могат да се ползват единствено от "споделени автомобили". В пространството на склада всички пешеходни зони са отделени със защитни мантинели от зоните за маневри на електрокарите.
Административните и социалните помещения в Логистичен център "Кабиле" са изградени по изцяло нова за компанията концепция. Работните места са организирани в отворен офис (open space), като конферентните зали и мениджърският екип са отделени със стъклени прегради. Обособени са открити и закрити зони за релакс, снабдени със съвременно оборудване. Базата разполага и с изключително модерна кантина за служителите. Осветлението е изцяло LED и има датчици за осветеност и присъствие. Всички прозорци се отварят с инсталирани алуминиеви външни щори за повишаване комфорта на работните помещения. Остъкляването е с енергийно ефективен троен стъклопакет, като за всички прозорци и окачени фасади е постигнат коефициент на топлопреминаване 1.1W/m2K. За изпълнението на интериора са използвани висококачествени строителни материали със сертификат за неналичие на летливи органични съединения.
Стандартите за екологично строителство са стриктно спазвани и по време на самия строителен процес. Всички отпадъци се разделят на групи по вид, което позволява рециклирането на една част от тях. С цел избягване на разхищения се извършва постоянен мониторинг на консумацията на енергия и вода, както и на изминатия път и разхода на гориво при доставка на материалите.