Архитектурната комисия към СОС се зае със забавените преписки в "Младост"
Арх. Здравко Здравков: Пречи се както на бизнеса, така и на инициативите на Столична община


Забавените преписки от администрацията на район "Младост" влязоха в дневния ред на комисията по устройство на територията, архитектура, достъпна среда и жилищна политика към Столичния общински съвет.
На днешното си заседание общинарите изслушаха по темата районния кмет Десислава Иванчева, след като в комисията постъпи писмо от главния архитект на Столична община Здравко Здравков за непроцедирани административни преписки в район "Младост". Комисията разгледа подобни сигнали и от зам.-кмета на СО Ралица Стоянова, и от Гергана Симова, управител на "Джи Ти - строй".
Арх. Здравко Здравков обясни, че в Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) ежедневно се срещат с инвеститори, които се оплакват от неизпълнение на административни задължения от кмета на "Младост" - не им се издават актове, не им се заверяват планове, отказва се обявяването на градоустройствени преписки. Той цитира постъпили заявления от "Гаранти-Коза България", "Контрол Инженеринг" /консултант на "Теленор България"/, "Ваклин Груп" и "Нур Инт. л.т.д.". Нещо повече - главният архитект обяви, че липсата на съдействие от страна на кмета на "Младост" пречи на инициативите на Столична община - за проектиране на новия парк "Изток" и за изграждане на нова улица с кръгово кръстовище, северно от "София Тех Парк", която ще облекчи трафика в района.
"Одобреният с решение на СОС ПУП за новата улица е изпратен до кмета на район "Младост" през май 2017 г. и досега не е процедиран. Там имаме избран изпълнител за инженеринг, но седим и чакаме. Догодина е българското председателство на Съвета на ЕС, улицата трябваше да започне да се реализира още тази година, но очевидно това няма да стане", обясни Здравков.
За парк "Изток" ситуацията е следната: в НАГ са изпратили проектната документация към район "Младост" на 24 април 2017 г. Към днешна дата още няма започната процедура по насрочване и провеждане на общественото обсъждане на заданието за проектиране.
"Вратата ми е отворена за комуникация всеки ден, както и на експертите ми. Очевидно има нежелание и несъгласие тези общински обекти да бъдат довършени. Апелирам към спазване на законовите срокове и процедиране на всички приоритетни общински обекти. Работя с 24-те района на София прекрасно, с изключение на колежките и колегите от район "Младост". Ако някой се съмнява в думите ми, да заповяда в приемния ми ден. От записващите се 15 души всеки път, една трета са за неспазване на сроковете в "Младост", добави главният архитект на Столична община.
Десислава Иванчева отговори, че за парк "Изток" се изчаквало да се намали зоната за атракции в него, тъй като щяло да се получи увеселителен парк. Тя обоснова забавянето и с изследване на бъдещо трамвайно трасе през "Младост". За инфраструктурата около "София Тех Парк" коментарът й беше: "Мисля, че отдавна е пусната улицата, ще проверя". За "Гаранти-Коза България" /втория етап на проекта "Гранд Каньон"/ думите й бяха: "Ние сме нарушили закона като направихме обществено обсъждане за ПУП. Сега проектът е в РЕСУТ - районен експертен съвет по устройство на територията. Ще излезем със становище, вероятно със забележки. Надявам се ОЕСУТ /общински експертен съвет по устройство на територията/ да ни подкрепи. Имаме една голяма забележка там - надявам се специалистите в НАГ да я открият, няма да я съобщим към момента."
По едно време изказването й премина в нападки към общинските съветници: "Това го приемам като другарски съд, извикана съм тук да давам някакви обяснения. Има ПУП-ове при арх. Здравков, които година и половина не са процедирани, а тук давам обяснение за 3-4 месеца /забавяне/".
Председателката на комисията Силвия Христова на няколко пъти призова Иванчева да се успокои и категорично отрече това да е другарски съд - "При нас непрекъснато идват районни кметове. Вие идвате много рядко, ние се радваме на вашето присъствие. Нека да водим нормален диалог."
В дебатите се включи и Лорита Радева, председател на комисията по опазване на околната среда към СОС: "Предвид подкрепата, която получихте от жителите на "Младост", новият парк "Изток" би трябвало да е ваш приоритет не само по време на предизборната кампания. Изключително важна тема за "Младост" е създаването на нови паркови територии и запазване на съществуващото озеленяване в рамките на жилищния комплекс. Трябва в много спешен порядък да вървим към обществено обсъждане на заданието, на което всички, включително и вие, ще имат възможност да изразят своята позиция. Повече от 6 месеца отлагане е неудовлетворителен срок и ви моля за спешно стартиране на процедурата по обсъждане на заданието."
След изказването Иванчева обоснова забавянето и с това, че в район "Младост" са изчаквали новата наредба за обществените обсъждания в областта на устройството на територията на Столична община. Тя беше приета на 12 октомври т.г. "Ще изчакаме да мине декември и тогава ще направим обществено обсъждане за парк "Изток", защото хората са ангажирани с празниците, а в някои дни аз ще отсъствам от София", каза кметът на "Младост". С което предизвика бурните реакции на съветниците, които й обърнаха внимание, че СОС ще има заседание на 21 декември, няколко дни преди Коледа.
"После идват Йордановден, Ивановден, Атанасовден, Антоновден. Ако един районен кмет съобразява ангажиментите си с празничния календар, това звучи изключително странно и несериозно. Безпокои ме повече писмото на главния архитект до комисията - за мен това е прецедент. Не съм виждал подобно нещо в историята на Столична община. Това е изключително притеснително, защото една от основните стратегически цели на София е да привлича чуждестранни инвеститори. Молбата ми към кмета на района и главния архитект е да направят работна среща и да изчистят казус по казус тази много неприятна ситуация", коментира Борислав Бориславов, председател на групата на Реформаторския блок в СОС.
На заседанието присъства и Столичният омбудсман Лилия Христова, която също не скри възмущението си от забавянето на преписките в район "Младост": "Леко съм изненадана от спора за провеждане на едно обществено обсъждане, което е най-естественият процес за допитване до хората. Ако притеснението на г-жа Иванчева е свързано с финансови разходи за общественото обсъждане, предлагам като обществен посредник да модерирам дискусията. За мен е пренебрежение към гражданите да се отлага обсъждане на важен проект с извинението, че предстоят празници. Призовавам екипа на г-жа Иванчева да се съобрази с принципите в АПК за бързина и процесуална икономия".
В крайна сметка с девет гласа "за" и трима "въздържали се" архитектурната комисия реши да поиска от Десислава Иванчева в 7-дневен срок да ги информира какво е свършено от районната администрация по обсъжданите преписки и какво предстои - включително ангажиране със срокове.