Йоана Христова, зам.-кмет по екология: Разработваме първата програма за опазване на околната среда в София
От брой 4 на списание ГРАДЪТ
Четете в новия брой 5 на списание ГРАДЪТ ИНФРАСТРУКТУРА
Г-жо Христова, какви цели и приоритети си поставяте до края на 2017 година в рамките на ресора, за който отговаряте като зам.-кмет на Столичната община?
- Както казах и преди месеци, когато поех този пост, моите приоритети са ясни - подобряване на качеството на атмосферния въздух в София, работим по фаза 3 на проекта на СО за интегрирано управление на отпадъка и максимално оползотворяване на битовия отпадък, както и подобряване на качеството, количеството и визията на зелената система.
Какви средства ще бъдат инвестирани през 2017 г. в развитието на зелената система на София и кои са основните обекти?
- За поддържане, възстановяване и развитие на зелената система през 2017 г. са предвидени общо 31 млн. лв. Приоритетните по-мащабни проекти, които ще реализираме до края на годината, са реконструкция и възобновяване на Западен парк, парк "Въртопо" и градинката пред НДК, в частта, която досега никога не е ремонтирана. Към това обаче не трябва да пропускаме, че ние извършваме непрекъсната поддръжка на различни елементи от зелената система на територията на Столичната община, която обхваща малко над 30 000 дка и това включва парковете, градините и междублоковите пространства.
На какъв етап е проектът за Западния парк и какво предстои? Кога се очаква да започне реализацията?
- Проектът за възстановяване и обновяване на Западен парк е наистина ключов за работата ни. По план там предстои да изградим редица нови неща - включително подмяна на ВиК инсталация, изграждане на поливна система, ще обособим главен вход, ще изградим алпинеум, езеро, розариум, детска площадка, зелено училище, пешеходен мост, велоалея и дори две кучешки площадки. Прогнозната стойност на СМР е около 10 млн. лв.
До къде е стигнал проектът за парк "Въртопо" в кв. "Младост"?
- В проекта за парк "Въртопо" в "Младост" ще бъдат включени изграждането на алейна мрежа с пейки, осветление, детска и фитнес площадки, на обща прогнозна стойност 800 000 лв. По този проект вече приключи процедурата по избор на изпълнител и предстои издаване на разрешение за класиране. След сключването на договор за инженеринг ще бъде изготвен технически проект и след като се спазят процедурните изисквания за срок, ще започне изпълнението на дейностите.
Какви са основните задачи на дирекция "Околна среда" до края на годината?
- Най-приоритетната дейност в това направление е Програмата за предприемане на конкретни мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Откакто обявихме първоначалния вариант на програмата през февруари, това е най-публичната и вероятно най-дискутираната тема в нашето направление. Така и трябва да бъде. Аз много държах темата, която е от особено значение за жителите на София, да бъде достояние на всички и всеки, който има желание да участва с коментар, предложения или бележки по нея, да може да го направи. За периода на обществените обсъждания проведохме срещи с представители на НПО сектора, на бизнеса, със студенти, университетски преподаватели, събрахме експерти, специалисти, всички, които искаха да се включат. Събрахме и над 300 предложения на граждани, като част от тях намериха място във финалния вариант, други по една или друга причина не влязоха сега, но под различни форми ще използваме в бъдеще.
Важно е да кажа, че независимо от процедурата и времето, което тя отнема, вече започнахме да предприемаме мерки в посока подобряване качеството на въздуха - засилихме контрола в пунктовете за технически преглед на автомобилите, мием улиците, възложихме изпълнение на екип на БАН на система за прогнозиране на замърсяването в хоризонт 48 часа, която ще ни позволи да взимаме ефективни решения за предотвратяване на замърсявания. Освен това разработваме пилотен проект за поетапна подмяна на отоплителните инсталации в кварталите, където хората се отопляват на твърдо гориво, както и сме предприели мерки за разработване на предложение за поетапната подмяна на горивата, които се предоставят на енергийно бедните семейства.
Други проекти от направление околна среда са свързани с изпълнение на Програмата за осигуряване на проводимост на речните корита, която вече изпълняваме. Тя предвижда почистване на над 100 км речни корита на територията на Столичната община.
В зоопарка също текат чувствителни ремонти - на финала сме на първи етап на ремонтите, който включва разширяването на клетките на хищните котки и ако преди средната големина на една клетка беше 20 кв.м, сега новите клетки са средно по половин декар, като тази на тигрите е повече от декар. Разликата е чувствителна не само в обем, но и във визия. По подобен начин ще продължим и със сектора на маймуните. Работим и върху осигуряване на финансиране, за поетапна мащабна реконструкция и на останалите части на зоопарка, като целта е да го преобразим по сектори, събирайки различни животни в общи местообитания, които да са декорирани така, че да наподобяват максимално близка до реалната им среда. Така зоопаркът ще бъде разделен на сектори по местообитание като Азия, Африка, Северна Америка, Антарктида. Вече имаме разработен идеен проект в сътрудничество с консултант от EASA, като в момента сме в процес на осигуряване на финансирането му.
Нещо друго важно, върху което работим, е разработването на Програма за опазване на околната среда на Столичната община. За пръв път ще бъде разработен подобен мащабен документ и затова работим внимателно върху него. Имаме амбициите това да не бъде просто формален документ, а да бъде реална програма, която да обхваща максимално качествено защитата на отделните компоненти на околната среда в рамките на градската среда, като се отчитат хоризонталните проявления на околната среда и върху други теми и политики като транспорт, туризъм, икономика. За нас е важно тази програма да бъде написана така, че наистина да успеем да постигнем целите, които сме си поставили в нея.
Друго нещо, което е интересно и върху което работим, е проучване на възможностите за създаване на собствен общински разсадник. Столичната община не разполага с такъв, а едно подобно нещо ще спестява много пари и усилия на зелената система. Ще можем да отглеждаме видовете, които ни трябват, ще можем да планираме и дори да експериментираме. Собственият разсадник ще ни даде възможност да засаждаме още по-мащабно. Надявам се да можем да реализираме тази идея възможно най-скоро.
Какво предстои по реализацията на проекта за изграждане на инсталация на "Топлофикация - София", която ще оползотворява горивото, произведено в завода за смет?
- Това е последната трета фаза от интегрираната система за управление на отпадъците на Столичната община, която ще позволи полученото RDF гориво от отпадъци, произведено в завода за МБТ, да бъде оползотворено така, че да се намали разходът за природен газ с 10%. В резултат от реализиране на проекта ще се произвежда около 135 000 MWh електроенергия за нуждите на 25-30 хиляди домакинства. С него ще се развие алтернативна горивна база на "Топлофикация – София" при гарантирано устойчива ценова политика към клиентите си за произведената от инсталация енергия за период от минимум 20 години и ще бъдат спестени около 65 млн. куб.м.
Наскоро получихме разработените документи от консултанти на ЕИБ, а именно – Проект на прединвестиционно проучване, финансов и икономически анализ и апликационна форма. Ще ги прегледаме и на базата на тях ще подготвим финален вид на проекта. След като получим покана от ОПОС 2014 - 2020, ще кандидатстваме с него за финансиране.