"Форум Градът 2017": Градовете – свързаните точки на картата
"Градовете са инфраструктурите, които най-пълно ни определят. До 2030 повече от две трети от населението на света ще живеят в градовете. И тези градове не са просто мънички точки на картата, а обширни архипелази, простиращи се на стотици километри. Градовете искат да бъдат част от световните вериги на стойността. Те искат да бъдат част от това глобално разпределение на труда. Градовете се учат един от друг. Как да строят беземисионни сгради, как да развиват електронни системи за споделяне на автомобили. В големите градове в Китай има квоти за броя коли на улицата. В много западни градове младите хора дори не искат да шофират повече. Градовете са били част от проблема, сега те са част от решението. Градовете могат да направят света по-устойчив." Казва го водещият глобален стратег Параг Канна, авторът на "Иноваторите".
Какво става вътре в градовете? Какво става вътре в българските градове? Говорим ли в тях за устойчива урбанизация или виждаме очевидното неравенство? Градовете са пълни със статични сгради и хора и с мобилни хора и превозни средства. Каква е идентичността на българските градове? Разчитат ли на транспортна свързаност? Разчитат ли на справедливо разпределяне на пространства за пешеходци, пространства за велосипедисти и пространства за автомобили? Какво е мястото тук на градския транспорт? Отговорите ще дадат представителите на местната власт, проектантите, строителите и консултантите, които ще участват във ФОРУМ ГРАДЪТ 2017 – БЪДЕЩЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАДОВЕ.
В програмния период до 2020 г. страната ни ще инвестира още над 300 млн. лв. в проекти за управление на трафика и оптимизиране на градския транспорт. По програмата към този момент са сключени общо 6 договора на стойност 100.4 млн. лв. с общините Варна, Габрово, Дупница, Плевен, Русе и Сливен. В процес на оценка са още 5 проекта на общините Перник, Казанлък, Благоевград, Стара Загора и Столичната община на обща стойност на БФП 136 млн. лв. За опитите на държавната и местната власт да осигурят равенство между регионите и градовете ще говорят заместник –министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова и председателят на НСОРБ Даниел Панов.
Заместник-кметът по транспорт и транспортна инфраструктура Евгени Крусев ще представи проектите на София за развитие на инфраструктурата и за интелигентното управление на града. Християн Петров, изпълнителен директор на "Център за градска мобилност" ЕАД, София, в чиито компетенции са "Паркинги и гаражи" и "Градски транспорт", ще говори за устойчивото развитие на градския обществен транспорт – сега и в перспектива.
Проф. д-р Михаил Цанков, управител на "Иркон" отново ще подкрепи металните конструкции – този път чрез проекта за пешеходни надлези над Софийския околовръстен път от Горубляне до "Младост" и влиянието им върху градската среда.
Модераторът на панела Тодор Тодоров, старши експерт, "Трансконсулт -22" ООД, ще представи актуализираната наредба за проектиране на улици - " Наредба за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии", като разясни мотивите и новостите в нея.
Ивелина Стратева, директор на дирекция "Икономика и стопански дейности" , Община Бургас, ще говори за проекта за Интегриран градски транспорт на Бургас.
Арх. Ани Маркова, криейтив мениджър, "Иво Петров Архитекти", ще защити тезата за въвеждане на мерки за устойчив градски транспорт в град Бургас, като мотивира предложеното в проекта в посока развитие на устойчива градска мобилност в Бургас до 2030 г. и паркинг политиката на общината.
Темата на Васил Такев, главен мениджър продажби LP&DM, ABB, е: "Възможности за развитие на електрическата мобилност. Зарядна инфраструктура за електромобили и електрически автобуси."
През 2017 година се строят двата етапа от трети метродиаметър, или 12 метростанции и 12 км трасе. Тунелопробивната машина стигна до МС 12-III на бул. "Акад. Ив.Ев.Гешов" и бул. "България", изгражда се нова шахта край МС 11-III при Медицинска академия, през която ще продължи работата си ТБМ-ът. Машината работи от МС 14-III "Красно село" до МС 6-III до Малък градски театъл "Зад канала". Към първия етап от изграждането на третия метролъч спада и МС 5-III, която се строи по друг метод. "Метростанцията при Орлов мост се оказа по-тежка, отколкото очаквахме, каза проф. Стоян Братоев, изпълнителен директор на "Метрополитен"ЕАД. Третият метролъч на София се изгражда при много тежки геоложки условия", обобщи той. Проф. Братоев е основен участник в панела за метрото.
За предизвикателствата при изграждането на метрото ще говорят представители на "Джи Пи Груп", "Трейс груп Холд", "Станилов", "Геострой". Говорители са инж. Стефан Чонков, проектов ръководител, "Джи Пи Груп", инж. Климент Иванов, началник на група строителни обекти в "Станилов"ЕООД, инж. Владислав Петров, ръководител обект на МС 18 "Трейс груп холд",инж. Светослав Пехливанов, ръководител "Строителство", "Геострой" . За архитектурата на метростанциите ще говори арх. Фарид Пактиавал от "Пактиавал Архитекти".
Достъпът до форума е безплатен за членове на КАБ, САБ, КИИП, БАВ, БААИК и студенти, като е нужно да се регистрират на имейл events@thecitymedia.bg
ФОРУМ ГРАДЪТ се организира от ГРАДЪТ Медиа Груп за шеста поредна година. Целта на форума е да даде публичност на визията на градските лидери за приоритетите при реализиране на потенциала на градовете и да предостави платформа на бизнеса за популяризиране на постиженията и иновациите в областта на управлението, планирането и реализирането на ключовите градски системи.