Студентски уъркшоп търси нова визия за паркинга пред НАГ в София



Интердисциплинарен студентски уъркшоп ИСУ’2017 ще се проведе от 27 октомври до 3 ноември в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Той ще бъде на тема: "Алтернативи на паркинг в центъра на София. Създаване на пространство за хората пред Направление "Архитектура и градоустройство".
Инициативата е под патронажа на главния архитект на София Здравко Здравков. Организатори са Архитектурния и Строителен факултети в УАСГ, с подкрепата на деканите на факултетите – проф. д-р арх. Асен Писарски и проф. д-р инж. Фантина Рангелова. Съорганизатори са Катедра "Екология и ландшафтна архитектура" към Лесотехническия университет, Национална художествена академия в София, Нов Български Университет, Варненски Свободен Университет "Черноризец Храбър", ВСУ "Любен Каравелов", Катедра Философия към СУ, Бизнес – АРТ и креативно предприемачество УНСС.
ИСУ‘2017 се провежда за трети път и е първият по рода си в България на базата на сформиране на интердисциплинарни студентски екипи от различни специалности и университети. За първи път ИСУ е поканил лектор от Белгия, арх. Ерик Хаас, който активно работи в екипа на Osmosis и има богат иновативен опит в нови методи за решаването на съвременните урбанистични проблеми на града.
Кой може да участва?
Всеки интердисциплинарен екип ще включва студенти от специалностите:
- Архитектура
- Урбанизъм
- Конструкции
- Организация и икономика на строителството - мениджмънт
- ВиК - водни ефекти
- Ландшафтна архитектура
- Дизайн, Пространствено оформление
- Социология
- Културология и други
- Бизнес – предприемачество
Тема
Обект на анализа ще бъде известният триъгълник пред НАГ (на гърба на Минералната баня). Мястото е реален градоустройствен проблем, тъй като е прекалено динамично, претоварено с транспортна комуникация, кръстопът на забързани минаващи хора, с богат исторически и археологически контекст, в центъра на София.
Целта е да се направи анализ и развие предложение за интерактивна намеса в тази територия, при което активно ще се включат живеещите и работещите в района. Ще се помисли как мястото би могло да стане знаково, като малък представителен площад пред НАГ - сградата, където стартират всички важни проекти за София. Необходимо е да се направят връзки със съседни важни сгради и пространства, да се прехвърлят "мостове" между културни слпеве и исторически дадености на мястото.
Друга цел, която си поставя ИСУ, е търсене на алтернативни форми за надграждане базовото образование на студентите, ориентирано към практиката и придобиване на повече умения, които да подготвят студентите за реализирането им.
Задачи пред участниците
1. Ускорено проучване на мястото и проблема, да се разбере какви са нуждите и изискванията на общността, засегната от проекта: говорейки и изслушвайки заинтересованите лица: търговците на прилежащите на мястото заведения, посетители и ползватели, служители в НАГ и други близки ведомства, жителите на прилежащи сгради.
2. Brainstorming и анализи на примери по света
3. Oформяне на няколко концепции
4. Избиране на окончателна концепция и разработването ѝ
5. Финална презентация – графично (табло А0) и докладване.
От концептуалните проекти на участващите екипи в събитието се очаква да се предложат не само места за нови дейности, а и идеи за случващи се процеси. Това ще бъде времева линия с различни дейности, които да доведат до конкретни цели – например:
– сплотяване на общността и активирането и, тъй наречения подход - bottom-up design. По този начин ще се активират креативни събития.
– рекреационни, културно - образователни, търговски, бизнес, изобщо една мултифункционална палитра от мероприятия, за да стане мястото привлекателно за съвременния човек.
Участниците в уъркшоп ИСУ’2017 е желателно да направят предложения и в посока на устойчивото развитие на града – да се предложат алтернативи за съществуващия паркинг пред НАГ, активиране на терена с участие на ландшафтна, екологична намеса, sustain-able energy, ВЕИ, водни ефекти, да се помисли за възможни начини за вкарване на културно-образователни събития, арт инсталации, игрови места за децата и майките, изобщо един творчески брейнсторминг за времето на събитието. Да се вземат под внимание добрите практики по света при решаването на подобни проблеми.
Финалното представяне, което ще се случи на 3 ноември, ще бъде съпроводено с 10-минутна презентация от всеки екип.
Награди
Проектите ще бъдат журирани и излъчени три награди.
1 място: 700 лв.
2 място: 500 лв.
3 място: 400 лв.
Всеки от студентите в събитието ще получи сертификат за участието си.
Предвижда се и изложба с всички проекти, изготвени по време на уъркшопа. Идеите от него ще бъдат предложени като проучване на Столичната община.