Деница Николова: Стопяване на различията между малките и големи населени места ще е основен приоритет на МРРБ при председателството на ЕС
България поема и председателството на Дунавската стратегия
Балансираното развитие на регионите и насърчаване на сътрудничеството на база партньорства ще са приоритетите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството по време на българското председателство на ЕС. Това обяви в Хасково заместник-министър Деница Николова, която участва в обществено обсъждане за програмата и приоритетите на МРРБ по време на Председателството на ЕС от България. Участие във форума взеха областният управител на Хасково Станислав Дечев, кметът на Община Хасково Добри Беливанов, представители на местната администрация, работодателски, браншови и неправителствени организации и др.
Зам.-министър Николова подчерта, че полицентричното развитие на регионите е от изключително значение за запазване на по-малките градове в страната ни и Европа. "Целта ни е да осигурим политики и финансиране не само за големите градове, но и за по-малките региони и населени места, за да спрем обезлюдяването им и негативните икономически тенденции, за да се развиват, а не да западат", отбеляза тя. Сред останалите цели са по-тясно обвързване на политиката на териториално сближаване с въпросите на градското развитие и взаимообвързаност между териториалното сближаване и градското развитие, засилване на функционалните връзки между градовете и периферните опорни центрове на растеж, свързаността между тях с модерна инфраструктура с финансова подкрепа от ЕС и други източници. Прилагането на индикатори, които да отчитат ефекта от реализираните проекти и политики на регионално ниво и ефекта от интегрираните инвестиции, които се изпълняват в този програмен период на ЕС, а и очакваме да продължат в бъдеще, е друга важна задача. Тези индикатори ще дават реална информация за това как се отразяват на регионите реализираните инвестиции с европейско и национално финансиране, за да е по-ясна посоката за развитие в бъдеще. Важно е да се разработи и механизъм за това как ще се управляват ресурсите на местно, регионално и национално ниво.
"Всички усилия, които ще полагаме в бъдеще са насочени към намаляване на дисбалансите в страната", отбеляза зам.-министър Николова. Тя посочи, че Северозападният и Северен централен район са регионите с най-лоши показатели по отношение на демографски, социални и икономически показатели и там трябват целенасочени мерки за сближаване за по-добро икономическо развитие.
За реализиране на поставените приоритети МРРБ ще си сътрудничи с Европейската мрежа за наблюдение на териториалното развитие и сближаване / ЕСПОН/, която ще разработи индикатори за интегрирано териториално и градско развитие, инструменти и подходи за полицентрично развитие, стана ясно още по време на общественото обсъждане.
"България ще поеме през 2018 г. и председателството на Дунавската стратегия", съобщи още зам.-министър Деница Николова. Страната ни ще председателства програмата за развитие на регионите по поречието на реката, като са планирани серия от инициативи на МРРБ в периода от средата на октомври т.г. до средата на месец октомври 2018 г. "Постигането на устойчиво развитие е основният ни приоритет по време на това председателство", обясни зам.-министър Николова и допълни, че догодина ще сме домакин на форум на високо ниво, фокусиран върху туризма, културата, икономическото развитие.
Общо 14 държави участват в Дунавската стратегия, като от тях 9 са член на ЕС, а останалите са или в процес на присъединяване към съюза, или са извън него. Стратегията обаче дава шанс за обединение и общи инициативи между всички тях по отношение на проекти за свързаност, опазване на околната среда, устойчивост на региона и изграждане на просперитет. България е съкоординатор в областта на културата и туризма, както и по приоритета на сигурността. "За изпълнението на приоритетите на Дунавската стратегия няма конкретен финансов ресурс, но не малко финансови източници на ЕС допринасят за изпълнение на приоритетите в нея", каза още Деница Николова.
По време на председателството в България ще се проведе Годишен форум на високо политическо ниво на тема "Икономически растеж и териториално сближаване чрез инвестиции в туризма, включително и чрез финансови инструменти, планиран за есента на 2018 г.