Димитър Николов: Инвестираме в младите. Предизвикателство е развитието на индустриалните зони
Бр. 4 на сп.ГРАДЪТ ИНФРАСТРУКТУРА
Г-н Николов, при приемането на бюджет 2017 на община Бургас вие казахте: "Това е бюджет, който инвестира в младите хора, образованието и иновациите, в талантливите деца. Той е гаранция за сигурност и справедливост във всички сфери." Какво имате предвид?
Все още стоя зад думите си, че бюджет 2017 е бюджет на инвестиции в младите. Той предвижда средства както за подобряване на учебната и спортна база в училищата, така и стимулиране на иновативността и постиженията на можещите деца.
Едно от нововъведенията, по които работим, е 24-часово наблюдение във всички училища и детски градина, осигурено от община Бургас. До момента 41 училища имат изградено видеонаблюдение. Камери са инсталирани в учебните стаи, коридорите, входовете и двора. Само 5 учебни заведения са без инсталирани видеокамери, но предстои и те да бъдат оборудвани. В 6 детски градини също успешно функционира от няколко месеца видеонаблюдение, а в 10 други в момента се изгражда.
Отделно от това от тази година стартираме нова програма за насърчаване и подкрепа на ученици с изявени постижения в областта на образованието, науката и изкуството. Идеята е да се финансират пътувания на успешни бургаски ученици за участието им в международни състезания, олимпиади, фестивали в областта на науката и изкуството. Фондът ще обезпечава или годишни стипендии, или разходите за пътуване.
Преди дни обявихме прием за новото и модерно училище - ОУ "Александър Георгиев-Коджакафалията". То ще отвори врати през септември в изцяло реконструирана сграда. В училището ще бъдат приети ученици в предучилищна възраст, в I клас и в V клас, или общо 148 ученици.
Предстои ни да започнем изграждане на модерна детска градина в "Районен център – Меден рудник", почти е готов новият корпус на детска градина "Чайка" с 4 групи ясла и детска градина.
Обновяваме спортните площадки, физкултурните салони и кабинетите в редица бургаски училища - ОУ "Братя Миладинови", СУ "Петко Росен", ПГСАГ "Колю Фичето", Търговската гимназия, ПГЕЕ "Константин Фотинов", ПГМЕ (Механотехникум). Тук ще спомена и основния ремонт на сградата на Професионалната гимназия по транспорт, на ресторанта към Професионална гимназия по туризъм "Проф. д-р Асен Златаров" и пристройката към ОУ "Васил Левски" – кв. Горно Езерово.
Продължаваме да развиваме програмите за здравословно хранене в детските градини и училищата, за изучаване на английски език в детски градини и училищата и за ранно IT обучение.
Освен всичко, казано дотук, от тази година започнахме нова инициатива, насочена изцяло към младите хора – "Бургас харесва младите". Идеята й е да насърчи сътрудничеството между младите хора в града и реалното участие на младежката бургаска общност във вземането на решения и реализацията на общи проекти. Смятаме, че младежите могат да бъдат полезни със своите идеи и активност в обществения и културен живот на града.
Кои са големите инвестиционни проекти през 2017 и през периода 2014 - 2020?
Едно от най-сериозните ни предизвикателства е свързано с развитие на индустриалните и бизнес зони. Голяма част от тях вече са заети и след запълването им ще трябва да имаме готови нови терени, които да предложим на потенциалните ни инвеститори.
Освен това в момента върви строежът на голямата и модерна спортна зала "Арена Бургас". Бургас не разполага с толкова голяма спортна зала. На първо място, тя ще бъде нова и модерна база за подготовка на елитни и професионални спортисти, с каквито за наша радост градът ни разполага. Зала "Арена Бургас" ще бъде място за големи престижни състезания, като балканиади, европейски първенства, европейски и световни купи и др. Чрез новата зала ще дадем шанс за развитие на бургаската и българската лека атлетика. Още отсега имаме запитвания за провеждане и домакинство на големи състезания в "Арена Бургас".
Освен чисто спортните събития зала с такива мащаби, акустика и озвучаване ще бъде идеално място за големи концерти на световноизвестни изпълнители, които сега за съжаление, отиват в други градове, защото тук няма подходяща зала.
Завърши реконструкцията на историческото ядро на емблематичния за бургазлии и гостите на града Приморски парк.
Той включи цялостно обновяване на алейната мрежа, на осветлението, нови зони за отдих, нова паркова мебел и нови фонтани.
Това лято завършваме и модерния спортен комплекс в жк "Славейков". Той ще разполага с басейн с олимпийски размери, отговарящ на всички международни изисквания за големи и престижни спортни състезания и първенства – балканиади, европейски първенства и др.
Работим активно по Националната програма за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради.
Продължава работата и по реконструкцията на улица "Крайезерна" Това е един от значимите проекти на община Бургас, който има за цел да изведе транзитния трафик в периферията на града, да насърчи инвестиционната активност и да повиши икономическия потенциал на Бургас. Реконструкцията на улица "Крайезерна" подсили основите и разшири платното, обособявайки 4-лентов път, с което се подобрява както транзитът на юг от Бургас, така и бързият достъп до всички промишлени зони и до пристанище Бургас.
Кои големи инвеститори заявяват интерес към Бургас? Кои са новите бизнес зони? С какво ще помогнат ПУП-овете за разширение на промишлена зона "Север", промишлена зона "Долно Езерово", промишлена зона "Меден рудник"? Как се развива Индустриален и логистичен парк Бургас, кои са инвеститорите там?
Именно с цел увеличаване на възможностите на бургаския бизнес за инвестиции в цехове, предприятия и офиси и създаването на нови работни места, от тази година изготвяме процедури за ПУП за разширение на промишлена зона "Север" - 920 дка, промишлена зона "Долно Езерово" - 850 дка, промишлена зона "Меден рудник", по пътя за Средец, с 650 дка.
Отделно от това активно работим по изграждане на пътя към индустриална зона "Българово". Половината терени в нея вече са изкупени от инвеститори, които скоро ще стартират изграждане на своите предприятия. Терените в зоната са изцяло общинска собственост и с цел привличане на инвеститори и разкриване на работни места цената на земята е изключително конкурентна и атрактивна - приблизително 16 лв./кв.м. При изчерпване на моментната наличност зоната може да бъде разширена.
Първият инвеститор, закупил терен в зоната в Българово, е италианската компания "Стратежия", която е крупен производител на детайли за обувната промишленост и със сериозен пазар в ЕС. Инвестиционното намерение на фирмата е изграждане на производствена база на територията на зоната. Закупен терен има и фирма "Мегатрон" ЕАД, чието инвестиционно намерение е свързано с изграждане на търговско-сервизна база. Дружеството се занимава с продажба на земеделска, строителна, горска, индустриална, градинска и голф техника на водещи световни производители. Фирма "Мегатрон" възнамерява да инвестира средства в размер над 3 милиона лева за изграждане на модерен център за търговия и сервиз. Имоти са купени още от "Интерагри България" АД, "Генчев Агри" ООД и други по-малки фирми. Водят се разговори с още няколко потенциални инвеститори.
Междувременно се очаква до края на тази година да бъдат изкупени 100% терените в Индустриален и логистичен парк Бургас, където редица нови предприятия вече стартираха дейността си.
Усилията на община Бургас са насочени към развитие на индустриалната зона край Равнец, която е и най-голяма - над 3000 декара. Тя е подходяща за по-мащабни инвестиции, които могат да разкрият сериозен брой работни места в перспектива.
Дълги години Бургас растеше към вътрешността, а крайбрежната зона стана заложник на промишлеността. Идеята за свързването на морето с града коренно промени визията. Накъде ще се развива градът? Какво предвиждате за крайбрежната зона? Кои са новите жилищни зони?
Само преди няколко месеца завърши реконструкцията на Магазия 1 на територията на пристанище Бургас, която вече е многофункционална обществена сграда на 2 етажа с площ 4085 кв.м. Новата и облагородена зона около Магазия 1 вече започна да се превръща в притегателен център за спорт и релакс на бургазлии и на туристите.
Очакваме Магазия 1 да се развива и утвърди като морски център с изложбени, атракционни и образователни функции, както и с функция на морска гара за каботажно плаване.
Ограничената територия на община Бургас ни изправя пред ново предизвикателство в опита да се намери баланс между желаещите да инвестират или да си закупят жилища в Бургас и гражданите, които вече имат собствени жилища и са против строителството на нови жилищни сгради. Това, което ни предстои, е изнасяне на строителството от активния град към нови жилищни зони. Община Бургас изработи подробни устройствени планове за нови територии за жилищно строителство и бизнес. По този начин се създава реална алтернатива на строителството в града и изместването му в новите зони.
Новите зони, в които ще се даде възможност за жилищно строителство, са: разширение на квартал Банево на изток (258 дка) и на запад (175 дка), местността Острица 1 и 2 (2124 дка), разширение на жилищна зона в квартал Долно Езерово на север с 31 дка, "Кюшето" (курортна зона Ъгъла) с 1489 дка, разширение на зона Минерални бани с още 1547 дка, квартал "Крайморие" с нови 3011 дка, зона Д в к-с "Меден рудник" - нови 1130 дка, и разширение на зона Б в к-с "Меден рудник" със 166 дка.
Четирите проекта от Зоната за обществен достъп се добавиха към бреговия център и морската гара. Ще има ли Магазия 1 посетители целогодишно? Как ще привлечете хората в конгресния център? Какви други проекти ще има на територията на зоната за обществен достъп? Как ще се осъществи шатъл връзка между железопътната и морската гара?
Както вече споменах, почти веднага след завършване на реконструкцията на Магазия 1 бургазлии и гостите на града я превърнаха в свое любимо място за разходка и отдих.
Много семейства посещават района и заради новата и модерна детска площадка там, която е изключително наситена с морска тематика. Самата сграда започна да се утвърждава вече и като морски център с изложбени, атракционни и образователни функции. Идеята ни е тази зона да продължи да се развива с бързи темпове и да се насити с още атрактивни събития.
При пристигане на круизи имаме удобни шатъл автобуси, които извозват и обслужват туристите.
Какво очаквате от въвеждането на първата градска зона с максимално разрешена скорост 30 км/час в комплекс "Братя Миладинови"? Защо избрахте точно тази територия за "успокоена зона"? Коя е следващата?
Обмисляме тази година да въведем първата градска зона с максимално разрешена скорост 30 км/ч. Тя ще е в комплекс "Братя Миладинови" между улиците "Одрин", "Струга", "Ванче Михайлов" и "Стефан Стамболов". Тази зона е избрана заради концентрацията на голям брой пешеходци и автомобили там, както и на учебни заведения, детски градини, парк, детски и спортни площадки. В зоната ще бъде въведена нова организация на движението. Голяма част от съществуващите улици, които са с малки габарити, ще станат еднопосочни, което ще даде възможност за обособяването на паркоместа от едната им страна. Освен ограничаването на скоростта това ще даде възможност и за създаването на ред при паркирането.
Другата ни идея е през следващата година да заработи и втора зона с максимално разрешена скорост 30 км/ч в к-с "Меден рудник", където също са концентрирани училища, детски градини, спортни и детски площадки, и закрит басейн. Втората зона също е избрана заради интензивното движение на хора и автомобили там.
Като част от мерките за безопасност на движението ще бъдат реконструирани и някои от основните артерии от пътната инфраструктура на града.
Какво е мястото на китайските инвестиции и инвеститори на територията на община Бургас?
Бизнес делегациите, които идват в Бургас, се интересуват от потенциала на пристанище Бургас, Свободната безмитна зона, новите индустриални зони в общината - Индустриален и логистичен парк Бургас, икономическа зона "Българово" и бъдещата - в Равнец. Инвестиционният интерес на Китай към Бургас е сериозен и той вече дава реални резултати. Неотдавна беше подписано междудържавно споразумение, по силата на което се създава нов търговски маршрут. Блок-влак ще пътува по линията Китай - Казахстан - Азeрбайджан - град Поти (Грузия) - оттам стоките ще стигат с кораб до Бургас и отново чрез железопътен превоз ще се отправят към останалите европейски държави на Запад.
Някога в Бургас имаше един открит басейн, по-късно построиха закрит. Как се развива водната спортна инфраструктура и морските спортове в града?
Обновените и новопостроени басейни, пуснати в експлоатация през последните 7-8 години в Бургас, са 12. Това лято ще бъде открит и най-новият и модерен басейн, който се строи в момента в бургаския комплекс "Славейков". Покритият басейн ще бъде с олимпийски размери и ще отговаря на изискванията за провеждане на престижни международни първенства и състезания. През другото време той ще може да се разделя на две половини, които да се използват за тренировки на детски и други плувни клубове.
Освен него спортният комплекс в "Славейков" ще разполага и с футболно игрище, трибуни и паркинг зона.
Какво означава управлението на един град? Как вземате решения в трудни ситуации? С кои проекти в града от последните години се гордеете?
От една страна, бих отговорил, че се гордеем с всички проекти, които сме реализирали през последните години в Бургас, но от друга, аз съм човек, който не обича да гледа назад и да дава оценки на постигнатото.
Истината е, че в последните години Бургас се развива динамично. Подобрихме инфраструктурата, обновихме детските заведения и училищата, построихме нови, нови детски и спортни площадки, паркове и междублокови пространства. Всичко това е за младите ни съграждани, за тези, които са тук, и за тези, които са в чужбина, но искат да се върнат някой ден.
Моето мнение е, че Бургас има нужда от тях, от техния опит и от техните знания, които са придобили навън и които могат да бъдат полезни на града ни. Това е и другата ни голяма амбиция – да върнем младите хора отново тук, в родния им град, където им е мястото, и да им осигуряваме все по-добри условия да се реализират успешно.
Интервю
Милена Василева